Mnogi roditelji kažu da im nema ništa lepše nego da gledaju svoju bebu dok spava. To uopšte nije neobično jer jedino tada mame i tate mogu na miru da gledaju male prstiće, šake, nosić, minijaturnu bradu...

Ponekad se roditelji uplaše zašto bebe tako glasno dišu dok spavaju, a neki se prestrave kada vide da mališan spava otvorenih usta. Zapravo, na to i treba obratiti pažnju jer otvorena usta ukazuju na to dete diše na usta, što može da bude znak problema u gornjm respiratornom traktu, a to može da dovede do nekih zdravstvenih komplikacija ukoliko se ne leči.

Evo šta sve treba da znate o spavanju otvorenih usta kod beba, šta može da uradite, a kada morate kod lekara.

Novorođene bebe gotovo isključivo dišu na nos, osim ukoliko im ovaj disajni put nije na neki način blokiran. Štaviše, bebe do trećeg, četvrtog meseca još uvek nemaju razvijen refleks disanja na usta, osim kada plaču.

Naučnici ističu da disanje na usta tokom sna može da ukaže na neku vrstu blokade u gornjim disajnim putevima, odnosno u nosu ili grlu. Razlog tome može da bude nešto prilično bezazleno, poput zapušenog nosa usled prehlade ili alergije, ali može da bude u pitanju i neko ozbiljnije zdravstveno stanje.

Inače, disanje na usta nije jednako efikasno kao disanje na nos, posebno kada je reč o apsorbovanju kiseonika u pluća. Disanje na nos takođe pomaže u filtriranju bakterija i iritansa koji bi mogli da uđu u organizam, piše healthline.com.

Neki od mogućih uzroka disanja na usta kod beba:

Sekret u nosu

Ako je bebin nosić zapušen sekretom, ona će disati na usta. Bilo da je u pitanju prehlada ili alergija, beba svakako ne može sama da izbaci taj sekret iz nosa, zbog čega diše na usta.

Apneja spavača

Disanje na usta može da bude uzrokovano i apnejom spavača, što praktično znači da su bebini gornji disajni putevi na neki način blokirani. Kod beba i male dece to je naječešće zbog uvećanih krajnika ili trećeg krajnika.

Još neki od simptoma apneje spavača su hrkanje, nemirno spavanje, pauze disanju, kašljanje ili kratkotrajno gušenje.

Devijacija nosa

Ponekad bebe dišu na usta zbog devijacije hrskavice ili kosti koje odvajaju nozdrve. To može da oteža disanje na nos, a može biti nešto češće kod ljudi koji imaju veoma usku gornju vilicu, što je takođe povezano sa disanjem na usta.

Navika

Neke bebe prosto naviknu da dišu na usta tokom bolesti ili iz nekog drugog razloga, te i to može da bude razlog.

Kako pomoći bebi koja diše na usta

Ako vam deluje da se beba muči dok diše ili primećujete još neke simptome pored disanja na usta, najbolje je da se posavetujete sa pedijatrom, kako bi se utvrdio razlog disanja na usta i prepisali lekovi, ukoliko je to potrebno.

U drugim slučajevima, tj. ako vam ne deluje da beba ima nekih tegoba pored disanja na usta, možete da pokušate nešto od sledećih koraka kako biste uklonili začepljenje nosića:

Ovlaživač vazduha – ovlažavanje vazduha u prostorijama će pomoći u čišćenju zapušenog nosa. Ako nemate ovlaživač vazduha, možete da sedite sa bebom u kupatilu dok na slavini teče vrela voda, kako biste udisali ova ispranja.

Nazalni aspirator, odnosno mala "spravica" za čišćenje nosa beba (ima ih raznih u apotekama) – pomoći će da iz nosića uklonite sekret koji bi mogao da ometa disanje. Vodite računa da čistite aspirator posle svake upotrebe, kako biste izbegli širenje bakterija.

Slani rastvor – nekoliko kapi ovog rastvora može da omekša sekret, kako biste ga lakše izvukli iz bebinog nosića.

Unos tečnosti – pobrinite se da vaša beba unosi dovoljno tečnosti – majčinog mleka ili formule, kako biste izbegli dehidraciju i kako bi lakše izbacila sekret.

BONUS VIDEO:

Trik Eskimki za uspavljivanje beba  TikTok/willow.allen

(healthline.com/Yumama/Nataša Zlatković)