Stavljanje bebe na stomak je jako važno za razvoj deteta. Jednostavno rečeno, to je poput malog treninga za bebu, a čak i ako se bebi ne sviđa da u budnom stanju leži na stomaku, to je jako važno za jačanje mišića i celog tela.

Beba će tokom boravka na stomaku pokušavati da podigne glavicu i ramena, što jača mišiće vrata, ruku, ramena, stomaka, ali i leđa. Naučnici kažu da se kod beba koje provode vreme na stomaku brže razvijaju motoričke veštine nego kod onih koje ne borave u tom položaju.

Stavljanje bebe na stomak vremenom pomaže mališanu da dovoljno ojača i postavi se u četvoronožni položaj, da se okreće, sedi, puzi i na kraju da ustane u stojeći položaj. Takođe, boravak na stomaku dobro utiče i na kognitivne veštine jer bebi daje drugačiju perspektivu.

Ukratko, stavljanje bebe u položaj na stomak pomaže u:

  • Jačanju mišića koji su potrebni za sedenje, puzanje i hodanje
  • Izbegavanju pojave zaravnjenja na glavi
  • Vežbanju podizanja glavice i grudi
  • Izgradnji motoričkih veština
  • Poboljšanju koordinacije oko-ruka (kada posežu za igračkama dok leže na stomaku)

Kada treba da stavljate bebu na stomak

Stručnjaci kažu da bebe mogu već od prvih dana života da se stavljaju pomalo na stomak jer što pre počnu da vežbaju boravak u tom položaju, pre će se na njega navići.

"Stavljanje na stomak je preporučljivo jer bebama pomaže da brže steknu motoričke veštine, ali ako se vašem detetu ne sviđa da bude u tom položaju, to je u redu. Dajte sve od sebe, ali zdrave bebe će svakako dostići sve motoričke prekretnice u razvoju. Ne osećajte krivicu ako se bebi ne sviđa da bude na stomaku", kaže pedijatar dr Čandani Dezur.

Kako da postavite bebu na stomak

Najbolje je da izaberete bezbedno mesto na podu, gde ćete staviti neko mekano ćebe ili podlogu za igranje.

Birajte trenutak kada beba nije gladna ili umorna, ali takođe gledajte i da je ne stavite na stomak odmah posle jela – idealno je da prođe oko sat vremena od hranjenja da biste izbegli bljuckanje. Uglavnom je najbolje da bebu stavite na stomak posle buđenja ili nakon menjanja pelene, piše babycenter.com.

Kada stavite bebu na stomak, uvek budite pored nje i nadgledajte je. Prinesite i nekoliko igračaka koje beba može da gleda, a kada malo poraste i ojača, ohrabrujte je da rukicama pokuša da ih uzme.

Ako beba počne da plače, pokušajte da joj skrenete pažnju pričanjem, pevanjem ili igračkama. Kada vam se čini da definitivno ne može više da izdrži u tom položaju, uzmite je i pokušajte kasnije.

Imajte na umu da će beba vremenom sve duže moći da izdrži na stomaku, kako jača i navikava se na taj položaj.

Ukoliko dete zaspi dok boravi na stomaku, polako je okrenite na leđa jer je to najbezbedniji položaj za spavanje kada su u pitanju bebe.

Počnite tako što ćete bebu stavljati na stomak po dva-tri puta dnevno, ali samo po nekoliko minuta. Neke bebe mogu da izdrže samo minut na stomaku i odmah počnu da plaču. Kako postepeno jača, moći će da izdrži po tri do pet minuta "u cugu" a cilj je da, vremenom, dete provodi po pola sata do sat vremena u ovom položaju – naravno, iz više puta po nekoliko minuta.

Ako beba ne voli da provodi vreme na stomaku, što je često slučaj, pokušajte da je zabavite praveći joj društvo, pevajući joj, pričajući, pokazujući joj igračke, možete da pokušate i da ispred stavite ogledalo (naravno, uz sve mere opreza).

BONUS VIDEO:

Zašto je važno da beba boravi na stomaku TikTok/nicu_musings