Mamina i tatina blizina bebama je jako važna, a nova istraživanja pokazala su da se bebe umiruju kada ih drži neko od roditelja.

Japanski naučnici posmatrali su otkucaje srca beba mlađih od godinu dana, te su upoređivali kako se otkucaji menjaju kada ih mama ili tata drže, grle ili priviju na grudi. Istovremeno, proveravali su i šta se dešava kada bebe grli druga žena, koja nije njihova majka.

Eksperiment je pokazao da čak i četvoromesečne bebe reaguju drugačije kada ih grle roditelji u odnosu na nepoznate majke, tj. majke druge dece.

Kada mama ili tata zagrle dete, bebini otkucaji srca se usporavaju, što znači da se dete umiruje. Kada nepoznata osoba zagrli dete, to se ne dešava. Ista stvar je primećena i kod starijih beba – samo roditeljski zagrljaj pomaže im da se opuste.

Ovaj osećaj je dvosmeran, pa se tako i rad srca roditelja koji drži svoje dete takođe usporava, što znači da i mame i tate umiruje kada u naručju imaju svoje naslednike.

Zanimljivo je da mališani sve osećaju, pa tako, kako se bliže prvoj godini života, oni već jasno mogu da razlikuju zagrljaj od situacije kada ih roditelji prosto drže u naručju. Kada mama ili tata zagrle bebu, intervali između otkucaja srca se povećavaju, što znači da je dete opuštenije. A ako je prosto drže u rukama, takav efekat nije primećen.

S druge strane, naučnici ističu da bebe ne treba grliti previše čvrsto – ponekad roditelji iz ljubavi blago „pritisnu“ dete kada ga zagrle, ali tada se ubrzava rad srca deteta, što ukazuje na „preopterećenje“ nervnog sistema.

BONUS VIDEO:

Beba koja je vezana za mamu TikTok/ arielvidal_