Vaše dete je počelo da govori - mnoge fraze još nisu sasvim razumljive, negde su "precrtane" u skladu sa sopstvenom percepcijom određenih predmeta i radnji. Ovde je potrebna vaša pomoć. Otkrivamo vam u kojoj fazi treba da pomognete svom detetu da pravilno izgovara reči i kako to da uradite pravilno. Kako napominju logopedi, uprkos tome što beba većinu vremena provodi u vrtiću ili raznim razvojnim centrima, roditelji su ti koji imaju veliki uticaj na razvoj njegovog govora i njegov kvalitet. Često, čak i nehotice, utiču na formiranje zvučnog izgovora, proizvodnju zvuka i dalji proces njegove automatizacije. I ovde je veoma važno ne ići protiv mišljenja stručnjaka - to jest, ne dozvoliti da proces govorne aktivnosti bebe ide svojim tokom.

Kako raditi sa detetom
Da biste olakšali izvođenje logopedskih vežbi sa detetom, u nastavu možete uključiti njegove omiljene lutkarske likove (obične igračke, bajkovite likove), a ako lekcije predstavljate kao bajke i avanture, onda će dete biti mnogo spremnije da uči. I zapamtite: časove treba dozirati, ne preopterećujte bebu previše. U vašoj je moći da obezbedite da vežbe za razvoj govora donesu radost vašem detetu i ono se raduje sledećim takvim mini

Evo kojih 10 saveta daje logoped kako da radite sa detetom:

1. Izgovorite svoje postupke - Od prvih dana rođenja vašeg deteta, vi provodite većinu vremena sa njim, a ono iz dana u dan gleda šta radite. Ako je moguće, pokušajte da sve propratite komentarima i govorite naglas. Pored toga, recite nam šta okružuje vaše dete, šta ono vidi.

2. Eliminišite tepanje u razgovoru - U periodu kada vaše dete počinje da izgovara prve reči, pokušajte da razgovarate sa njim bez "šaptanja" ili iskrivljenih zvukova, kako bi beba čula jasan govor i zapamtila ga.

3. Obratite pažnju na zvukove - Fokusirajte se na zvukove koji se čuju izvan prozora, na ulici, na TV-u: automobil je trubio, ptica je pevala, mačka je mjaukala. Ponavljajte zvukove koje ste čuli sa svojim detetom, uz osmeh, sa pozitivnim emocijama. Tako će bolje zapamtiti asocijativnu seriju i zvukove.

4. Postavljajte pitanja - Dok šetate, gledate knjige, igrate se igračkama, pokušajte da postavite sugestivna pitanja: "Šta dečak radi u pesku?"; "Gde da stavimo lutku Mašu?";"Sa kim je medved prijatelj?" Tako će dete imati želju da vam odgovori i nastavi dijalog.

5. Češće koristite edukativne igre - Pokušajte da u odabranoj zabavi imate više opisnih elemenata (na primer: sakupite sve slike sa žutim predmetima, sa krugovima, okruglim oblicima), a takođe koristite igre za razvoj pamćenja, pažnje i imitacije govora. Trebalo bi da budu sistematski: pokušajte da bar malo vremena posvetite časovima, ali svaki dan.

6. Dodajte opise stavki - U onim trenucima kada beba izgovori reč, na primer, kaže: "sat", obavezno izgovorite reč koja na neki način karakteriše ili opisuje ovaj objekat, ukazuje na njegovu pripadnost, na primer: "tatin".

7. Čitajte poeziju svojoj bebi - Istovremeno, pokušajte da osigurate da svaki red zahteva jednostavan nastavak u rimi. Deca ne samo da zaista vole takve vežbe, već i dobro razvijaju logičko mišljenje i govor. Kada vaša beba dobro govori frazama od nekoliko reči, naučite ga jednostavnim rimama.

8. Govorite mirno - Kada razgovarate sa detetom, pokušajte da izgovorite reči sa jasnom intonacijom, polako, bez nepotrebne gužve. Dete treba da ima vremena da odgovori na vaše pitanje i usput postavi svoje.

9. Izmišljajte priče - Na osnovu slike sa određenim zapletom, fragmentom bajke, ukratko prenesite detetu suštinu onoga što je autor prikazao, a zatim ga zamolite da to sam ispriča. Ako otežavate stvari svom detetu, onda mu postavljajte sugestivna pitanja.

10. Vežbajte kod kuće - Ako vaše dete uči sa logopedom, onda obavezno konsolidujte sve časove sa njim kod kuće.

BONUS VIDEO: 

ALARM ZA UZBUNU: 7 JASNIH ZNAKOVA DA DETE TREBA KOD LOGOPEDA: Prvih 1.000 dana od rođenja deteta KLJUČNI SU ZA RAZVOJ govora Kurir TV

 (Yumama/T.A.S.)