Prvi dani sa novorođenčetom su prepuni najemotivnijih i najstresnijih trenutaka, koji preplavljuju sve roditelje. Majke koje se oporavljaju od porođaja, pod navalom su hormona i preokupirane dojenjem i brigom koja ne prestaje, mogu da se potpuno iscrpe i nikad im nije bila potrebnija pomoć. Njihov partner, bebin otac, prvi je u liniji odbrane, da se nađe svojoj supruzi, poveže sa detetom, na svaki način ih zaštiti. Najvažnije je da mama bude dobro, kako bi bila i bebi od pomoći a ovo je ono što svaki tata može i treba da pomogne:

1. Saznajte šta je potrebno vašem partneru

Vaša žena je upravo prošla kroz prilično traumatično iskustvo i verovatno će joj trebati vreme da se oporavi. Pitajte kako joj možete pomoći: pobrinite se za stariju decu dok se ona bavi novorođenčetom ili odvedite bebu na par sati da joj date priliku da spava. Uverite se da oseća vašu ljubav i podršku, posebno u ranim danima.

2. Podelite odgovornosti

Jedna od najvećih poteškoća sa kojima se novi roditelji suočavaju je nesklad između očekivanja i stvarnosti. Bolje je da razgovarate ko je za šta odgovoran u brizi o novorođenčetu, da se na kraju ne ispostavi da je sav glavni posao samo na ženi.

3. Preuzmi odgovornost za noćno hranjenje

Veruje se da, pošto žena doji, ona je sama odgovorna za noćno hranjenje. Međutim, u ovom slučaju se ispostavlja da svaki dan najmanje godinu dana neće moći normalno da spava. Hranite bebu naizmenično - mama može da ga hrani jednom, tata drugi put, koristeći izdvojeno mleko.

4. Češće vodite dete sa sobom

Kada se dete tek rodi, čini se da je svet veoma opasan i bolje je da bebu nigde ne vodite sa sobom što je duže moguće. Međutim, možete koristiti kolica, nosiljku ili bilo koji drugi način koji vam odgovara da ponesete bebu sa sobom kada idete negde, kao što je odlazak u prodavnicu ili sastanak sa prijateljima. Prvo, to je dobro za dete - promena sredine i novi predmeti podstiču razvoj mozga. Drugo, to je dobro za vašeg partnera - svi mi ponekad želimo da budemo sami.

5. Uzmite porodiljsko odsustvo

Ova opcija nije za svakoga, ali ako želite, možete uzeti porodiljsko ili redovno odsustvo i prvih nekoliko nedelja bebinog života provesti pored njega. Studija iz 2019. pokazala je da su deca čiji su očevi uzeli slobodno barem prve dve nedelje života imala bliži odnos sa očevima nekoliko godina kasnije. Pored toga, na ovaj način uvek možete priteći u pomoć svojoj ženi. Osim toga, biće vam mnogo lakše da shvatite kakva je rutina prava za vas i vašu porodicu.

6. Naučite da menjate pelene

Nije tako teško! Pre rođenja deteta, ne samo vi, već ni vaša supruga niste imali takvo iskustvo menjanja pelena. To znači da je ovo veština koja samo zahteva obuku i praksu. Verujte, posle mesec dana moći ćete to da uradite zatvorenih očiju. A ako želite da zadivite svog partnera, možete vežbati na lutki i pre rođenja deteta - zagarantovano vam je oduševljenje.

7. Preuzmi brigu o posuđu

Ne govorimo samo o tome šta je ostalo posle ručka (to se podrazumeva!). Kada je u kući malo dete, posuđe se prlja neverovatnom brzinom – flašice, šolje, cucle. Sve ovo zahteva stalno pranje. Uradite ovo bez podsećanja.

8. Prihvatite goste

Kada se dete rodi, svi žele da ga upoznaju. Bake i deke, ujaci, tetke - sjajno je kada mnogo ljudi želi da podeli vašu radost sa vama. Međutim, stalna komunikacija je iscrpljujuća, a za ženu koja je tek rodila i bebu morate postati strogi čuvar na ulazu, koji, ne oklevajući, odbija iznenadne goste ili izbacuje one koji su predugo ostali.

9. Čitajte svom detetu

Može izgledati čudno čitati detetu koje otvara oči samo na nekoliko minuta i malo razume. Međutim, istraživanja pokazuju da deca kojima roditelji svakodnevno čitaju bar nekoliko stranica znaju 290.000 reči više do vrtića od onih kojima nisu čitali. Dakle, čak i u ranoj fazi, detetu je potrebno čitanje!

10. Kuvajte češće

Ovo nije direktno vezano za brigu o deci, ali nije ništa manje važno. Vaš partner se oporavlja, doji i brine o bebi. Ako povremeno preuzimate pripremu doručka, ručka ili večere, ovo će bar malo smanjiti opterećenje za ženu.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kako izgleda osip roseola kod dece keywords: dete, osip, virusna infekcija, roseola TikTok/brookejeffymd