Većina dece do navršene druge godine života ispoljava razdražljivost, plahovitost, ljutinu, čak i gnev. Napadi besa obično počinju oko prve godine, mada mogu da se jave kod svih beba starijih od šest meseci.

Zašto bebe imaju napade besa?

U pitanju je tipična faza razvoja. Radi se o naglom, iznenadnom gubitku emocionalne kontrole, do čega dovode različiti faktori. Detetove mentalne i motorne veštine se razvijaju brže od njegove sposobnosti da komunicira, pa pošto nema verbalne sposobnosti da izrazi frustraciju, ono to čini pokazujući bes. Normalno je da beba bude frustrirana ili ljuta kada se stvari ne odvijaju kako želi. Međutim, suviše je mala da bi koristila bes kao sredstvo da nešto postigne, tako da nije reč o manipulaciji.

Ne preuzimajte krivicu

Bebine napade besa ne bi trebalo da shvatate lično, to nije zbog nečeg što ste vi pogrešno uradili. Glasan plač, često uz neprijatne grimase, čak i kočenje tela, ponekad i ujedanje... ništa od toga nije namerna reakcija. Vaša beba samo "isprobava" i istražuje, kako bi naučila više o sebi i svemu što je okružuje. Jednostavno je preplavljena osećanjima na svom putu u ispitivanju ovog - za nju velikog sveta, pa je izgubila kontrolu nad njima.

Budite strpljivi

Izbegavajte da reagujete (jer to može ponovo da izazove isto ponašanje) i ograničite pažnju koju pridajete bebinim napadima besa. Kada ih ignorišete, ili se jednostavno udaljite, šaljete joj jasnu poruku da oni nisu prihvatljivi. To je važan deo učenja discipline, zato ostanite dosledni. Inače, većina dece će prestati tako da se ponaša oko treće godine.  PageBreak

moja-beba-je-mnogo-ljuta

Preventivne mere

Dovoljno prostora za igru

Vašoj bebi je potrebno sigurno mesto za igru - daleko od raznih opasnosti, ali i dovoljno veliko da joj omogući određenu slobodu. U takvom prostoru, gde je beba sprečena da radi sve ono što bi moglo da povredi nju ili druge - neće biti razloga da joj stalno ponavljate "Ne", pa se ona neće osećati frustrirano.

Naučite da čitate bebine signale 

Pažljivo posmatrajte šta vaša beba radi. Ako prepoznate koji su okidači besa, onda ćete lakše da joj pomognete da se smiri, čak i da izbegnete ljutite ispade. Tako ćete poštedeti i nju i sebe neprijatnih dešavanja, ali i sve druge oko vas. 

Disciplina od malih nogu

Roditelji prave grešku kada ne uče dete određenom stepenu discipline zato što misle da je suviše malo za to.

Savet +Pre nego što izađete iz kuće, proverite da li su zadovoljene osnovne potrebe deteta. Nemojte da ga vodite na mesta gde postoji veća mogućnost ispoljavanja nekontrolisanog ponašanja. U slučaju da ne možete da izbegnete određene okolnosti, osmislite kako da sprečite detetove izlive besa.

Međutim, disciplina je važna odrednica u odrastanju, posebno ako je dete previše znatiželjno ili tvrdoglavo. Naravno, to ne znači da stalno treba da budete strogi i nepopustljivi, ali u nekim situacijama ćete morati da pokažete jaku volju.

Pokažite bebi šta je dobro

To što ste roditelj, znači da ste najveći uzor vašem detetu, model ponašanja kojeg ono imitira. Zato ga radije naučite šta da radi umesto šta da ne radi, pa ćete lakše da se izborite sa eventualnim napadima besa. Ako želite da se pažljivo odnosi prema nečemu, onda morate da mu pokažete kako da to učini. To znači da uvek treba da pričate o onom što radite, čak i ako vas beba ne razume u potpunosti. Vremenom će znati šta je pogrešno i kako da to učini ispravno.

Usredsredite se na pozitivno

Vaše vikanje će samo da pogorša osećaj bebine frustriranosti i ljutnje. Umesto toga, usredsredite se na pohvale onog što vaš mališa radi ispravno, neka dobije veliki pljesak čak i za manje uspehe.PageBreak

Kako da reagujete?

Napadi besa kod beba se razlikuju od izliva ljutnje mališana nakon navršene dve godine. Zato se drugačije i tretiraju.

Ostanite smireni

Ukoliko ste uzrujani, to će samo da pogorša situaciju i pokrene eksploziju negativnih osećanja kod vas, što će da se završi u nadmetanju vrištanja bez pobednika. Zato pokušajte da ostanete mirni koliko je moguće. Stavite bebu u kolevku ili ogradicu za igranje dok ne dođete sebi, ali nikada nemojte da je pljesnete ili protresete, jer to neće pomoći, a može da je povredi.

Uputite reči utehe

Pokazivanje da vam je stalo do toga kako se beba oseća, posebno kada je uznemirena - pomaže da je smirite, a tako je učite i saosećanju. Recite, na primer: "Znam da te mnogo ljuti to što se lopta daleko otkotrljala, ali će mama da je dohvati". Vaša beba, posebno ako je mlađeg uzrasta, možda neće razumeti vaše reči, ali će shvatiti da obraćate pažnju na nju, a vaš umirujući ton će da deluje blagotvorno. Istovremeno je podučavate rečima koje će kasnije da koristi.

Zagrljaja nikad dosta

Nežan dodir može mnogo da pomogne bebi da se smiri. Bez obzira šta neko kaže (vaša majka, svekrva, komšinica...), nećete razmaziti bebu kada je podignete u naručje ili je mazite svaki put kada je uznemirena, posebno kada je premorena i potrebno je da se smiri pre nego što je stavite u krevetac. Za smirivanje ljutite bebe je ponekad dovoljan topao zagrljaj.

Skrenite pažnju sa problema

Čim primetite prve znake frustracije, ponudite bebi alternativnu igračku ili aktivnost, ili jednostavno promenite sredinu. Pokušajte i sa čitanjem: stavite bebu u krilo (čak i ako još uvek vrišti) i počnite da joj čitate, možda će da se smiri. Ako ne može da podnese auto sedište, olakšajte joj „zatočeništvo“: ponudite joj prekrasnu igračku, ali neka uživa u njoj samo kada je u automobilu. Na taj način će igračka zadržati svoju magičnu moć da bebi skrene pažnju i ponovo je smiri.

Budite bebin pomagač   

To je posebno važno ako se izlivi besa javljaju kada beba bezuspešno pokušava da nešto uradi. Tako ćete je osloboditi frustracije, a istovremeno izgrađujete poverenje i uspostavljate autoritet. Usmerite njene napore prema lakše izvodljivom delu zadatka. Ako navaljuje da nešto sama uradi - na primer, da obuje čarapice - možete da ih navučete na pola stopala i tako joj pomognete.

Ohrabrite je da koristi reči (ako je na tom razvojnom nivou) ili govor tela da komunicira svoja osećanja i potrebe ("Reci mami šta želiš"). Tako neće morati da ih ispoljava ljutnjom.

Uklonite iskušenja

Vremenom ćete da naučite šta bebu nervira. Ako se naljuti kada je stavite u njenu visoku stolicu za hranjenje - ali bez hrane na vidiku, nemojte to da činite. Sačekajte da hrana bude spremna. Ukoliko želi neku lomljivu stvarčicu, sakrijte je. U slučaju da postaje frustrirana jer joj ne date da se igra sa predmetima koji njoj nisu dozvoljeni (kao što je daljinski upravljač), uklonite takve predmete iz njenog vidokruga.

Snežana Damnjanović Mitić