Vaše čedo će u ovom periodu, uz neodoljiv osmeh, početi da pokazuje veliko zadovoljstvo kada ugleda člana porodice, ili drugu poznatu osobu - koja mu se dopada. Ali će, svakako, najsrećnije biti u vašem prisustvu.

● Razvoj bebinog mozga

Zahvaljujući modernoj tehnologiji, danas se zna mnogo više o ranom razvoju mozga nego ikada pre. Empirijska istraživanja su potvrdila ono što svaki roditelj već intuitivno zna: rana

U ovom periodu, bebin mozak se razvija takvom brzinom da to deluje fascinantno

iskustva su ključna za oblikovanje toga kako bebe razmišljaju i uče.

● Motoričke sposobnosti

Iako je veliki raspon doba kada bebe mogu da počnu sa "prevrtanjem", smatra se da neke od njih to čine baš u ovom periodu razvoja. Naime, neke studije sugerišu da se bebe češće prevrću kasnije - zbog naglašenosti potrebe njihovog stavljanja u položaj na leđima kada treba da spavaju, kao prevencija od SIDS-a (sindroma iznenadne smrti odojčeta). Ipak, važno

Prevrtanje je baš super...Okretanje sa stomaka na leđa, ili obratno - u početku će biti više slučajno, dok beba ne shvati kako se to radi. Zbog toga nikako ne smete da je ostavljate samu van njenog kreveca, posebno ako je u pitanju veća visina (bilo koja vrsta ležaja). U položaju na stomaku, može da izvodi takozvane plivajuće pokrete, i da se tako pokreće po podlozi na kojoj leži.

je i da se zadrži navika stavljanja bebe na stomačić, makar na kratko, u vreme dok se igra, jer tako izgrađuje i jača mišiće.

Prvi put kada se beba prevrne (okrene), to je obično sa stomaka na leđa. Okrugli oblik bebinog stomačića omogućava zabavno ljuljanje sa strane na stranu, a potom prevrtanje. Zanimljivo je da će neke bebe odmah početi da se iznova prevrću, dok druge možda neće nedeljama ponoviti taj tako važan korak u razvojnoj prekretnici.

Podstaknite ovu "majstoriju" tako što ćete bebu da postavite na stomak, a pored nje jednu od njenih omiljenih igračaka - ali malo izvan njenog domašaja. Istežući se da je dohvati, beba će verovatno da se ponovo prevrne.

PageBreak

● Igranje je izuzetno važno

Gledajte kako beba uči od vas - proučavanjem vašeg lica i očiju, vaših izraza. Kada se, na primer, beba "okači" o igračku koja visi iznad njene glave, ili drži zvečku - formiraju se

Društvo je prava stvar Razdoblja budnosti, odnosno aktivnosti su duža, a beba voli da se "druži". Zato plače ako je neko omete u igri (inače, muzika deluje umirujuće na nju). Različito reaguje na razne ljude (takođe, razlikuje pravo lice od slike lica), i počinje da prepoznaje svoje ime

neuronske veze! Zvuči neverovatno, ali to su iste veze koje bi jednog dana mogle da joj pomognu da šutne loptu, reši aritmetički problem, ili da svira gitaru.

Posmatrajte vašu bebu - kako biste otkrili u kojim vrstama aktivnosti uživa. Ako voli da leži na leđima i pipka, "gnječi", "ispituje" igračke… lezite pored nje i razgovarajte o onom što radi. Ukoliko voli da se drži u uspravnom položaju, prošetajte po sobi i govorite o tome šta sve može da vidi. Podržavanjem prirodnih interesovanja vaše bebe, vi pokazujete poštovanje za njen razvoj kao jedinstvene osobe.

● Počinje nicanje zuba

Uobičajeno, prvi biserno beli zubići se neće pokazati za još koji mesec, ali kod nekih beba počinju da izbijaju veoma rano - sa tri ili četiri navršena meseca. Pošto je nasleđe jak faktor, proučite istoriju vaše porodice, jer možda ima naznaka kada biste mogli da očekujete bebine zubiće.

Neke bebe imaju otekle desni ili nepca nekoliko nedelja pre nego što zub počne da izbija, dok kod drugih izgleda kao da zubi samo što se nisu pojavili. Stepen nelagode povezane sa nicanjem zuba varira od deteta do deteta.

PageBreak

● Čitanje – zajednička aktivnost

Nikada nije prerano da počnete da čitate bebi. Počnite sa slikovnicama koje su sa malim brojem strana i čvrstih korica (od kartona, plastificirane). Bebin način uživanja u knjizi može,

Mogu svašta Vid se i dalje poboljšava, pa beba vidi i prilično udaljene predmete. Pritom "raspoznaje" boje. Sa lakoćom prati predmete ili osobu koja se kreće. Hvata predmet koji je ispred nje i prinosi ga ustima, ili maše njime. I čula se dalje razvijaju, pogotovo sluh. Kada je kupate, beba će uživati da se "rita" u kadici i lupa ručicama po vodi.

jednostavno, da bude to što će da dodiruje korice ili stranice, pokušavajući da ih okrene, gledajući u vas dok čitate, pa čak i da proba knjigu.

Njeno interesovanje za knjige može da se čini prolaznim, ali čak i nekoliko sekundi čitanja ostavlja trajan utisak. Blag, nežan zvuk vašeg glasa, naročito ako je u pitanju "pevajući" ili "ritmički" tekst, bliskost udobne ušuškanosti na vašem krilu, ali i iskustvo dodirivanja knjige - veoma su važni za bebin razvoj.

PageBreak

● Blagotvoran dodir 

Dodir je još jedan način da se podrži rani razvoj mozga kod bebe, uz istovremeno jačanje vašeg odnosa bliskosti i ljubavi. Maženje bebe ili milovanje njene glavice kada zaspi - zapravo oslobađa hormone koji su od značaja za njen rast.

Studije pokazuju da bebe kod kojih je primenjena masaža - brže dobijaju na težini i imaju "dublje" periode sna


Studije pokazuju da bebe kod kojih je primenjena masaža - brže dobijaju na težini i imaju "dublje" periode sna. Potvrđeno je da se kortizol, hormon stresa koji ometa rast, manje proizvodi kod dece koja su redovno masirana. U svakom slučaju, masaža odojčadi se pokazala kao iznenađujuće korisna.

● Više pomoći oko razvoja bebe

Dok razmišljate o razvoju vašeg deteta, imajte na umu da su sve bebe jedinstvene. Stoga ne treba da vas brine da li će ono da dosegne određene razvojne prekretnice ranije ili kasnije. Jer, svaka beba ima svoju razvojnu stazu, koju sledi. Zapravo, veoma je "rastegljiva" linija razgraničenja, naročito između prvih meseci života. Ipak, ako ste zbog nečeg zabrinuti, najbolje je da porazgovarate sa lekarom koji prati razvoj vaše bebe. 


Snežana Damnjanović-Mitić