Nije lepo za gledanje, ali je temenjača bezazleno stanje kože glave (tačnije, poglavine), uobičajeno kod novorođenčadi. Može da ima blag oblik, sa karakterističnom ljuspastom, suvom kožom, koja izgleda kao perut, ili teži - kojeg odlikuju zbijene, masne, ljuspaste naslage. Najčešće su žućkaste boje (nekad i braonkaste), poput skorelih ploča manje površine.

Kada se javlja?

Najčešće se pojavljuje u periodu između druge nedelje i trećeg meseca nakon rođenja, a obično prođe sama od sebe posle šestog-sedmog meseca života. Međutim, kod pojedinih mališana se nekad održava i do dvanaest meseci, pa čak i narednih par godina. 

Zašto se stvara?

Temenjača je rezultat prekomernog rada lojnih žlezda, koje počinju da proizvode suviše masti. Međutim, nema saglasnosti oko tačnog uzroka, zašto se to dešava.

Kako se uklanja?

Najbolji način da uklonite naslage jeste da na kožu bebine glave  dva sata pre kupanja utrljate parafinsko ulje. Posle kupanja, kosmati deo glave treba protrljati peškirom. Ne preterujte sa čestim šamponiranjem, da ne biste provocirali dalje stimulisanje lojnih žlezda.

(Više o ovoj temi saznajte u tekstu: Pranje bebine kose)

Kada potražiti pomoć doktora?

Konsultujte se sa pedijatrom ako temenjača duže potraje, pogorša se, ili se širi po glavi. U pojedinim slučajevima, lekari prepisuju medicinski šampon (protiv seboreje), a u najtežim (ako je došlo do upale kože) i kortizonsku kremu.