Zajedno ručate, a vaša beba ima više hrane na rukama i po sebi nego u stomačiću. Treba li ih pustiti da se igraju s hranom ili pokušati obuzdati to slikanje prstićima?

Iako roditeljima to baš i nije omiljena aktivnost, ispostavilo se da je igranje s hranom normalna, zdrava razvojna faza. Ali zašto se bebe igraju hranom? I koje su dobrobiti za njihov mozak?

1. Igranje s hranom pomaže bebama da nauče same da jedu

Pustite svoje dete da petlja sa hranom u tanjiru i na kraju će smisliti kako da je stavi u usta. U uzrastu od osam do 11 meseci dete može čak da počne da odbija hranjenje na kašičicu u korist samostalnog hranjenja pinceta hvatom (važna motorička veština).

Dakle, igranje s hranom zapravo pomaže bebama da nauče same da jedu. Neće moći samostalno da koriste kašičicu do otprilike 18-24. meseca, ali korišćenjem ruku će to brže postići!

Osim toga, igranje s hranom može da pomogne deci u razvoju fine motorike, jer će morati da koriste svoje prste za različite aktivnosti.

2. Igra s hranom može da spreči izbirljivost u jelu

Ako dete uživa u pipanju hrane, mljackanju i prskanju obroka, verovatnije je da će uživati u onome što poslužujete. To znači da će verovatno biti spremnije da proba i neku novu hranu.

Malo zaprljane rukice pomoći će mu u istraživanju novih tekstura, jakih ukusa i novih kombinacija hrane.

3. Igra s hranom podstiče razvoj mozga

Bebe ne uče slušanjem predavanja ili čitanjem udžbenika - one uče kroz iskustva koja dobijaju uz pomoć čula vida, sluha, dodira, mirisa i ukusa. Što dete više istražuje hranu, to više uči. Igranje s hranom može mu pomoći da ranije nauči da prepozna i imenuje različite namirnice. Čak i ponašanje koje se čini zaista izazovnim - ispuštanje hrane na pod ili stavljanje hrane u kosu - može naučiti važne lekcije o uzroku i posledici.

4. Pomaže u podsticanju mašte i smanjenju stresa

Dete može da koristi hranu kao alat za stvaranje različitih oblika i slika, što može da podstakne njegovu maštu i kreativnost. Ujedno može biti i opuštajuće i terapeutsko, što može pomoći u smanjenju stresa i teskobe kod mališana.

P.S. Oprostite svojoj bebi nered koji napravi kad samostalno jede, jer čak i bacanjem hrane na pod razvija motoriku.

BONUS VIDEO:

Trik za izbirljivu decu Izvor: Trik za izbirljivu decu

(miss7mama.24sata.hr/Yumama/Nataša Zlatković)