Benefiti dojenja prevazilaze čisto ishranu i nutritivne vrednosti za bebu. Tokom prva tri dana verovatno ćete isprobavati kako i koliko često da dojite svoju bebu. Kako biste se osećale sigurnije, izdvajamo nekoliko informacija uz koje ćete znati šta da očekujete.

Ne propustite prvi zagrljaj na porođaju

Davanje novorođenčeta majci u naručje odmah po rođenju, kako bi se ostvario direktan kontakt kože na kožu, u svetu se naziva "Kangaroo care" metoda. Ovaj pvi kontak mame i bebe, pomaže novorođenčetu da brže počne da sisa. Budite strpljivi, obično je potrebno nekih sat vremena kako bi beba počela da jede. Dajte sebi vremena i iskoristite taj period da se „povežete“ sa svojim detetom.

Naspavajte se

Odmor je ključan za oporavak nakon porođaja. Pomoći će vam da se osećate opuštenije i smirenije dok dojite bebu, a povećava i nivo energije za novorođenče i podstiče stvaranje mleka.

Nemojte praviti raspored dojenja

Tih prvih par dana pokušajte da dojite bebu "na zahtev", pošto je majčino mleko važno za rani razvoj bebe.

Razgovarajte sa lekarom

Razgovarajte sa svojim doktorom o tome na šta treba obratiti pažnju kada počnete sa dojenjem, kao kada bi trebalo da se zabrinete. Verujte svojoj intuiciji.

Pripremite se za drugu noć

Vaše novorođeče će verovatno mirno spavati duži period tokom prvog dana svog života. Budite spremni za period nakon ta 24 sata, jer će tada beba biti budna i želeće da jede.