Pored puno zabave, poklona i srećnih porodičnih trenutaka, praznični dani donose i potencijalne opasnosti za decu. To se naročito odnosi na uzrast do tri godine, pogotovo ako su mališani nestašni. Usled nemara i nepažnje, u trenutku sve može da se preokrene u neprijatno iskustvo. Zato smo za vas pripremili savete kako da smanjite rizik od mogućih nezgoda i praznike provedete u veselju.

Jelka

Da biste bezbrižno uživali u prizoru lepo okićene jelke, važno je da preduzmete određene mere predostrožnosti. Stavite je daleko od grejnih tela (radijatora, peći, grejalice), naročito od otvorenog plamena. Zagrejana prostorija brže isušuje drvo i povećava opasnost od požara. Smestite jelku tamo gde se ne prolazi često i ne blokiraju vrata, nikako u blizini zavesa, ni televizora.

Ukoliko je drvo visoko, učvrstite ga (za ormar, zid ili plafon), zbog mogućeg prevrtanja.

Savet +Za sasvim malo dete, jelka puna ukrasa i lampica predstavlja veliki izazov, ali i opasnost. Ako vaš mališa počinje da puzi ili je tek prohodao, nabavite manju jelku i podignite je na viši komad nameštaja ili je zaštitite ogradicom. Ne ostavljajte bez nadzora, kako jelka ne bi završila na podu, a ono sa ozledom.

Za to odlično može da posluži plastična struna koja se koristi za ribolov, jer je jaka a providna.

Ne ukrašavajte jelku upaljenim sijalicama, niti pravim svećicama, i ne palite na njoj prskalice, jer to može da bude jako opasno!

Ako planirate da nabavite veštačku jelku, važno je da materijal od koje je napravljena ne bude zapaljiv - potražite na njoj oznaku da je otporna na vatru.

Kada su u pitanju deca koja pate od alergija ili su sklona oboljenjima disajnih puteva, jelka mora da se kupuje sa posebnom pažnjom. Stručnjaci su otkrili da četinari u zatvorenom, a naročito u  toplom prostoru ispuštaju materije koje mogu da budu vrlo neugodne za osobe sklone alergijama, posebno za astmatičare. Takozvani sindrom božićne jelke može da uzrokuje svrab u nosu, kijanje, probleme sa sinusima i disanjem, kašljanje, suzne oči i crvenilo očiju, osećaj umora i iscrpljenosti, nesanicu. U tom slučaju može da pomogne ovlaživač vazduha u sobi u kojoj se nalazi jelka, jer ćete tako bar delimično da uklonite alergene.

PageBreak

bezbedno-okrilje-doma-za-vreme-praznika

Ukrasi

Ako su vam deca mlađeg uzrasta, izbegnite upotrebu oštrih i lomljivih ukrasa,

Savet +

Koristite ukrase od netoksične plastike, a one koji su krhkiji - okačite na gornje grane, odakle deca ne mogu da ih skinu.

kao i onih sa malim i odvojivim delovima, zbog mogućeg gutanja ili udisanja. Ne preporučuju se ni metalni ukrasi, naročito sa dodatkom olova, koji mogu da budu opasni ako ih dete "proba".


Nisu pogodni ni ukrasi koji liče na slatkiše, jer mogu mališane da dovedu u iskušenje da ih progutaju.


Dekorativna rasveta

Lampice raznih boja, koje noću veselo trepere, doprinose da praznično uživanje bude još lepše. Ali, ako su neispravne, mogu da budu prilično opasne. Stoga, pre nego što ih postavite, proverite njihovu ispravnost, čak i ako ste ih tek kupili. Dobro pregledajte da li sve lampice rade (da nisu pregorele, razbijene, slomljenih grla), da nema oštećenja na žicama (iskrzane, pokidane ili „gole“), da li se gubi kontakt. Obavezno otklonite oštećenja pre nego što ih upotrebite za dekoraciju.

Proverite i da li je utičnica ispravna, a na jednu ne priključujte više od tri niza lampica. Ne provlačite električne kablove ispod vrata ili tepiha. Isključite sve lampice na jelki, ali i ostale svetleće dekoracije kada idete na spavanje ili napuštate kuću, jer može da dođe do kratkog spoja. Neke električne svetiljke, koje su kontinuirano upaljene, postižu temperaturu i do 90 stepeni.

Najbolje je da lampice postavite iznad ili iza prirodne jelke, a ne na samo drvo, pošto ono može da prenese napon preko neispravnih lampica. S obzirom da svetlucavo šarenilo privlači mališane i budi njihovu znatiželju, bolje je da im lampice budu nedostupne. Osim toga, može da ih zanima i odakle „stižu“ lampice, što uključuje diranje štekera! Stoga je važno da i njih zaštitite.

PageBreak

bezbedno-okrilje-doma-za-vreme-praznika

Sveće

Tokom praznika, dekorativne sveće stvaraju posebnu atmosferu. Međutim, za decu predstavljaju opasnost od opekotina, jer prosto mame male istraživače da na njima isprobaju svoje ručice, čak i nosić. Osim plamena, i vruć vosak može da bude uzrok nezgode. Ne palite sveće na jelki, niti na grani četinara u okviru nekog ukrasnog aranžmana (na stolu ili zidu).

Savet +

Ako ste ljubitelj sveća, umesto pravih mogu da se nađu i električne, koje veoma lepo izgledaju, a bezbedne su za decu.

Držite upaljene sveće na što višem mestu, tamo gde je najmanja mogućnost da će biti srušene, ili da će njihov plamen da dopre do zapaljivih predmeta u okruženju.

To znači: van dohvata dece i kućnih ljubimaca, što dalje od dekoracija, posebno papirnatih. Nikada ne ostavljajte decu bez nadzora u prostoriji gde se nalaze upaljene sveće, ako postoji i najmanja mogućnost da ih se dočepaju (temperatura na visini od 10 centimetara iznad upaljene sveće je oko 400 stepeni!).

Veštački sneg

Ukoliko koristite veštački sneg u spreju, obavezno na njemu potražite oznaku „nontoxic“ (netoksičan). S obzirom da može da nadraži pluća ako se udahne, predlažemo vam da na zdrav i prirodan način dočarate veštački sneg na ukrasima! Šišarke i ostale šumske plodove najpre umočite u belance ili četkicom premažite ukrase, a nakon toga pospite kristal šećerom. Za snežni doživljaj biće dovoljna i obična, medicinska vata, koju možete da rastresete i ležerno razbacate po granama jelke.

Alkohol, cigarete, lekovi

Da sa malim detetom za vreme slavlja ne biste morali da posetite dežurnog lekara, povedite računa da ukućani ili gosti ne ostavljaju čaše sa alkoholom na mestima koja su dostupna mališanu. U tom slučaju, do nezgode je mali korak (dovoljna je sasvim mala količina pića). Isto se odnosi i na cigarete - opasne su ako ih dete pojede (najmlađima svašta pada na pamet). Starije rođake upozorite da lekove ostavljaju van domašaja dečjih ruku.

Tekst: Snežana Damnjanović Mitić