Hipnoza je dodatak svim ostalim "pomagalima" koje medicina pruža ženama prilikom porođaja da bi on bio što lakši i bezbolniji. Osim tokom porođaja, samohipnoza pomaže i u trudnoći, a takođe olakšava oporavak mame kada se beba rodi.

Svaka trudnica je, bar jednom u životu čula od svoje majke ili prijateljice kako je porođaj prilično bolan događaj. U skladu sa tim, potpuno je prirodno što u porodilište ulazi sa očekivanjem da će osećati bolove, što joj je telo napeto i što, na kraju, zaista doživi bol. Ali, da li mora da bude tako? Ne mora, porođaj može da protekne bez bolova i stresa kako za majku, tako i za bebu. I to uz pomoć jednostavne tehnike - samohipnoze.

Šta je hipnoza i kako ona deluje objasnila nam je Danijela Lovinčić, sertifikovani hipnoterapeut škole Omni Hypnosis Training Center (OHTC). Po konceptu i licenci ove škole (čije se sedište za naš region nalazi u Sloveniji) organizuju se školovanja i u Srbiji.

Mala istorija hipnozePoreklo hipnoze seže do samog početka čovečanstva, kada je bila deo mnogih drevnih rituala. Modernu hipnozu su počeli da primenjuju lekari u drugoj polovini 18. Veka, pre svega kao anesteziju. Otkrićem etera, pala je u zaborav, sve do Prvog svetskog rata, kada je došlo do nestašice tog anestetičkog sredstva. U razdobljima u kojima nije služila u medicinske i slične svrhe, održavali su je mađioničari u obliku scenske hipnoze. Tokom istorije, padalo je i raslo zanimanje za dobrobiti hipnoze, a danas ponovo izaziva povećan interes u svetu.

- Hipnoza je prirodno stanje uma u kojem je sposobnost kritičkog prosuđivanja preskočena, a uspostavljeno takozvano selektivno mišljenje. Ono obuhvata sve u šta osoba u potpunosti veruje. Hipnoza može da se opiše kao stanje na granici između sna i budnosti, ili kao stanje u kojem je jedan deo mozga budan a ostatak spava, odnosno pažnja je fokusirana.

Svako može da uđe u hipnozu ako želi, odnosno ako sam sebi to dopusti, ukoliko ne oseća strah. Svaka hipnoza je, zapravo, samohipnoza - što znači da je osoba sama odlučila da uđe u to stanje, a hipnoterapeut je pri tome samo vodič. Bez vašeg pristanka, niko ne može da vas hipnotiše - kaže Danijela Lovinčić.

Hipnoza se upotrebljava za opuštanje i oslobađanje od stresa, poboljšanje pamćenja, smanjenje napetosti i treme, prestanak pušenja i pomoć pri mršavljenju.

Ali, i za menjanje svih negativnih uverenja koja nas ograničavaju, a koja su nam preneli roditelji, učitelji, prijatelji, društvo, ukratko - za otkrivanje svih naših potencijala. Takođe, veoma je efikasna kod dece koja mucaju ili mokre u krevet.

Trudnoća i porođaj po vašoj meri

Hipnozom buduća majka zamenjuje negativna očekivanja prema porođaju u pozitivna, i tako dočekuje dan porođaja potpuno opuštena.

Karakteristike hipnoze su: povišena sugestibilnost, to jest povećana spremnost za prihvatanje predloženih promena u opažanju, selektivna koncentracija pažnje, odnosno intenziviranje pažnje i sužavanje njenog obima, pasivno i receptivno stanje, kao i smanjena osetljivost na bol, što je posebno važno za bezbolan porođaj. Ova vrsta samohipnoze ne omogućava samo porođaj bez bolova, nego i trudnoću čini znatno prijatnijom - tačno onakvom kakvu trudnica želi.

Hipnoza je dodatak svim ostalim 'pomagalima' koje medicina pruža ženama prilikom porođaja da bi bio što lakši, a oporavak nakon hipnoporođaja je izrazito brz.

Za trudnicu koja želi da nauči da uđe u stanje samohipnoze - koje može da joj pomogne da tokom porođaja umesto bolova oseća prijatnost, idealno je da na kurs samohipnoze ode u sedmom mesecu trudnoće, kako bi imala dovoljno vremena da je dobro uvežba. Na kursu prvo uči klasičnu samohipnozu, kako bi mogla da sluša personalizovani CD za lagan i brz porođaj.

Najbolje vreme za učenje samohipnozeUkoliko trudnica nauči samohipnozu oko sedmog meseca trudnoće, moći će umerenim tempom da vežba do porođaja. Sa kursom bi trebalo da počne najkasnije dve nedelje pre porođaja, ali tada treba da vežba dvostruko više. Najbolji rezultati se postižu ako vežba samohipnozu ujutru i uveče - slušajući CD, a između toga praktikuje parcijalnu anesteziju. 

Naime, svaka trudnica ima specifične želje vezane za to kako želi da se oseća u trudnoći i na porođaju, pa se CD sa pozitivnim sugestijama snima vodeći računa o njenim željama.

Sugestije koje se ponavljanjem usađuju u podsvest, uglavnom su uopštene: da trudnoća i porođaj prođu dobro i lako, da budu zdrave i majka i beba, da bude dovoljno mleka, i slično. Ali, uključuju i individualne želje - na primer, da ne ostanu strije na stomaku, da probava bude uredna...

Kod sugestija se ne ide u detalje, poput onog hoće li cerviks (grlić materice) da se otvori ovako ili onako, nego se postavi krajnji cilj, a podsvest vodi računa o tome kako će to da se dogodi.

PageBreak

samo-hipnoza-pomocnik-pri-porodjaju

Bol se može pretvoriti u prijatan osećaj

Slušajući redovno CD prilagođen svojim željama, buduća majka zamenjuje negativna očekivanja prema porođaju u pozitivna, i na taj način dočekuje dan porođaja potpuno opuštena. Zatim uči tehniku napredne samohipnoze, koja joj omogućava „anesteziju“ određenih delova tela.

- Razlika između medicinske i hipnotičke anestezije je u tome što se u hipnotičkoj oseća dodir, ali bez nelagodnosti, što medicina naziva analgezijom. Na taj način žena, čim oseti prve trudove, hipnozom sama sebi „uradi anesteziju“ tog dela tela još dok je kod kuće, pa sa anestezijom ode u bolnicu, gde čeka porođaj smireno i bez bolova. Žena sama odlučuje kada će da uđe u hipnozu i izađe iz nje. Dakle, to je sasvim prirodno stanje, nad kojim ona ima potpunu kontrolu. Sve vreme porođaja, potpuno je svesna svega što se događa oko nje, sve čuje. Fizički je potpuno opuštena, a mentalno još budnija, njena čula su izoštrenija nego inače. Za pripremu bezbolnog porođaja uz hipnozu je važna saradnja trudnice sa hipnoterapeutom, jer su rezultati utoliko bolji što ona bolje prihvata sugestije. Hipnoterapeut i trudnica sarađuju kako bi zajedno došli do željenog cilja - kaže Danijela.

Budući tata kao podrška

Kada počnu trudovi, žena može da pričeka i vidi kako joj ide bez parcijalne anestezije, ili da odmah uđe u hipnozu otvorenih očiju, pri kojoj može sasvim normalno da razgovara i da se kreće.

- Ako otac želi da bude prisutan na porođaju, poželjno je da ode na sam kraj kursa - koji, inače, obuhvata četiri susreta, u trajanju od po dva sata. Njegova uloga na porođaju jeste 'sporedna', ali je ipak značajna. Nije nužno da prisustvuje, da bi porođaj protekao dobro i prijatno za trudnicu, ali može da joj pomogne vrlo jednostavnom tehnikom. U nekom trenutku može da se dogodi da trudnica izađe iz stanja hipnoze. Ali, ona je tako dobro istrenirana na kursu da se brzo vraća u to stanje. U toj situaciji može da 'uskoči' njen partner i efikasno joj pomogne - ističe Danijela.

Srećna mama i njena srećna beba

Za koga je pogodan porođaj uz hipnozu, i koje su njene dobrobiti nakon porođaja za mamu i bebu?

- Ova vrsta porođaja je pogodna za trudnice koje žele potpuno prirodan porođaj, kao i za trudnice koje su se odlučile za epiduralnu analgeziju - kako bi izdržale od trenutka kada trudovi počnu, pa do primene epidurala. Ako je, ipak, potreban carski rez, hipnoza je takođe od velike koristi, jer znatno ubrzava oporavak nakon porođaja. Velike su prednosti i za bebu koja se rodi na prijatan način. Traume koje dete proživljava tokom porođaja, mogu da se izbegnu uz hipnozu. Nekad se praktikovalo da i hipnoterapeuti budu prisutni na porođaju, jer se događalo da lekar upita trudnicu da li oseća bolove, i time je izbaci iz hipnoze. Ali, danas se sugestije daju tako da ona još dublje ulazi u hipnozu čim čuje reč bol - objašnjava naša sagovornica.

Brži oporavak nakon porođaja

- Kada jednom nauči klasičnu i naprednu samohipnozu, žena može da je upotrebljava i nakon porođaja – za rešavanje raznih problema u svom životu, kao i za postizanje ciljeva kojima su te tehnike i namenjene. Na primer, može sebi da daje sugestije da želi još više mleka, ili da se njeno telo brzo vrati u željenu formu. Samohipnozu bez sugestija može da upotrebljava za opuštanje, i brz a efikasan odmor. Zanimanje žena za samohipnozu kao pomoć pri bezbolnom porođaju je sve veće. U Americi je počela da se primenjuje pre 40 godina, tako da je u svetu takozvani hipnoporođaj poznat i potpuno normalan, a trudnice koje su pomoću samohipnoze prošle kroz porođaj, vrlo su zadovoljne rezultatima.

Tekst priredila Snježana Krčmar