Konstipacija može da se javi u bilo kom periodu trudnoće. Nekada se javlja na samom početku zbog promena u načinu ishrane (povećan apetit, mučnine), ali može da se javi i u kasnijim fazama trudnoće. Jedan od razloga za njegovu pojavu je povećanje hormona progesterona, koji opušta glatke mišiće u celom telu, uključujući i digestivni trakt, što dovodi do toga da hrana sporije prolazi kroz creva.
Okrivite hormone, hranu, karmu, a onda se bacite na rešavanje problema!
Mučnina u prvom trimestru, kao i žudnja za hranom - često mogu da dovedu do promena u nutritivnim navikama, a samim tim i da utiču na redovnost pražnjenja creva. U drugom trimestru, novonastali nivo progesterona može da uspori proces varenja. Tokom trećeg trimestra, beba najviše poraste, a pritisak na creva - posebno na rektum (zadnji deo debelog creva, koji se završava analnim otvorom), dodatno komplikuje problem, i može da dovede do hemoroida.
Dodaci gvožđa, naročito u visokim dozama, dodatno pogoršavaju situaciju, kao i preparati kalcijuma. Za nastanak zatvora je odgovorna i suviše procesirana hrana, rafinisana, instant, "brza" i masna hrana, meso i druge namirnice životinjskog porekla, beli hleb i beli pirinač, čokolada i drugi slatkiši, deserti, kakao, crni čaj, kafa.
Konstipaciju, koja se manifestuje bolom u trbuhu ili neprijatnošću uzrokovanom neredovnim pražnjenjem tvrde stolice, mogu da pogoršaju briga i strah, kao i manjak fizičke aktivnosti.
Pojavili su se hemoroidi! Šta sad?
Ukoliko zatvor postane hroničan, velika je verovatnoća da će doći do pojave hemoroida. Hemoroidi nastaju zbog pritiska na tanke vene anusa i rektuma (anorektalne vene), uz povećan volumen krvi. Hemoroidi su male, proširene (varikozne) vene - podložne upali, stvaranju ugrušaka (trombova) i minimalnim krvavljenjima. U trudnoći hemoroidi mogu da budu posledica, ali i uzrok zatvora. Naime, zbog pritiska uvećane materice na vene trbuha, a pre svega na donju šuplju venu i vene male karlice - usporava se protok venske krvi u predelu rektuma. To dovodi do pojave „jastučića” oko čmara, koji u početku ne bole, ali vremenom, ako su stolice tvrde ili neredovne, javlja se i jak bol.
Takođe, ako trudnica iz bilo kog razloga ima zatvor, mogu da se pojave hemoroidi. To je jedan začaran krug, a jedini način da iz njega izađete je da vodite računa o ishrani.
Kako prevenirati i smanjiti ove tegobe saznajte na sledećoj strani...
Vlakna, voda, vežbe – da, na pravom ste putu
Da bi se prevenirale ili smanjile tegobe vezane za konstipaciju i hemoroide tokom trudnoće, mogu da pomognu dijetna vlakna, tečnost i vežbe. Dnevni unos vlakana u trudnoći bi trebalo da iznosi 25 do 30 grama - kroz voće (sveže i suvo),
Nedovoljan unos vlaknaste hrane se manifestuje neredovnim i tvrdim stolicama, abdominalnim (stomačnim) bolom, generalnim osećajem usporenih creva. Međutim, važno je i ne preterati sa unosom vlakana jer u tom slučaju nastaju gasovi, nadutost, abdominalni bol, a stolice postaju česte i obilne. Vlakna u ishranu uvodite postepeno, jer će vaša creva lakše da prihvate takav pristup nego naglo uvođenje. Zato rasporedite "doze" u toku dana. Umeren unos vlaknaste hrane je od ključnog značaja za borbu sa zatvorom, ali i za njegovu prevenciju.
Za bolju probavu
Da biste povećali unos vlakana, jedite više svežeg povrća i voća (umesto soka), užinajte suvo voće (kajsije, smokve, šljive, suvo grožđe) - koje sadrži i veliku količinu kalcijuma i gvožđa. Ograničite unos rafinisane hrane, izbegavajte suviše prerađenu hranu koja sadrži šećere. Koristite integralni hleb umesto belog (beli hleb i pirinač imaju odstranjena vlakna - smatra se da je to razlog što pospešuju nastanak zatvora).
Hrana je najbolji izvor dijetnih vlakana, jer obezbeđuje i rastvorna i nerastvorna vlakna. Rastvorna vlakna se duže zadržavaju u gastrointerstinalnom traktu nego nerastvorna. Stvaraju osećaj sitosti utiču na smanjenje holesterola, triglicerida i šećera. Najbolji izvori rastvornih vlakana su: ovas, pasulj, sočivo, krompir, brokoli, narandža, kruška, jabuka, ječam, grašak.
Nerastvorna vlakna se kao nepromenjena izbacuju iz debelog creva, a na svom putu kroz digestivni trakt, čiste zidove creva i skraćuju vreme zadržavanja hrane u crevima. Najbolji izvori nerastvornih vlakana su: pšenične mekinje, mahunarke, kora voća, semenke bundeve i suncokreta, koštunjavi plodovi.
Šta još može da vam pomogne?
Probiotici (poput Laktobacilusa) su živi mikroorganizmi, prirodno prisutni u digestivnom traktu, koji suzbijaju rast potencijalno štetnih bakterija u njemu, poboljšavaju imunitet i proizvodnju vitamina K. Probiotski dodaci preveniraju konstipaciju.
Magnezijum je neophodan za normalnu funkciju mišića, uključujući i mišiće creva. Njegov nedostatak može da dovede do konstipacije, ili da pogorša već postojeće stanje. Prirodni izvori magnezijuma su: zeleno lisnato povrće, orasi, semenke, integralne žitarice.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna