Zašto problemi sa štitnom žlezdu utiču na plodnost? Najčešći uzroci kod muškaraca i žena

I muška i ženska plodnost zavisi od nekoliko glavnih hormona, uključujući hormone štitne žlezde. Upravo ovi hormoni se proizvode da pomognu u razvoju i funkcionisanju različitih sistema, uključujući reproduktivni.

Shutterstock

Plodnost zavisi od mnogo faktora, uključujući nivoe tiroidnih ili hormona štitne žlezde. Niski i visoki nivoi mogu uticati ne samo na ženski reproduktivni sistem već i na plodnost muškaraca, jer su T3 i T4 direktno povezani sa proizvodnjom spe**e.

U obliku leptira, štitna žlezda se nalazi na prednjem delu vrata. Kao glavni deo endokrinog sistema, ovaj organ oslobađa hormone kroz krvotok da reguliše metabolizam. Bez stalnog oslobađanja hormona, nivoi mogu da variraju što utiče na sisteme tela.

Koji su najčešći poremećaji štitne žlezde

Pošto štitna žlezda proizvodi hormone od kojih telo zavisi, nizak ili visok nivo tiroidnih hormona može da izazove različite poremećaje. Najčešći poremećaji štitne žlezde su hipertireoza, hipotiroidizam, tiroiditis i Hašimotov tiroiditis.

Ova autoimuna stanja mogu da izazovu nedovoljnu proizvodnju ili prekomernu proizvodnju tiroidnih hormona poznatih kao trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Neplodnost može biti direktno povezana sa hipertireozom ili hipotireozom.

Šta je hipertireoza?

Hipertireoza se dijagnostikuje kada osoba ima prekomerne nivoe hormona štitne žlezde. Obično se naziva preaktivna štitna žlezda, ovo stanje može da izazove gubitak težine, osetljivost na toplotu, prekomerno znojenje, lupanje srca, anksioznost i nesanicu. Lečenje uključuje propisane lekove za regulisanje hormona inhibiranjem oslobađanja trijodtironina i tiroksina.

Šta je hipotireoza?

Hipotireoza se javlja sa niskim oslobađanjem tiroidnog hormona, obično poznatog kao nedovoljno aktivna štitna žlezda. Većina slučajeva nema prateće simptome, ali može da izazove suvu kožu, osetljivost na hladnoću, gojenje, zatvor, nizak libido, umor i neredovne menstruacije. Da bi pravilno lečili hipotireozu, lekari propisuju terapiju zamene štitne žlezde lekovima za povećanje nivoa tiroidnih hormona.

Hipertireoza i plodnost

Dok su istraživanja još uvek u toku kako bi se utvrdio razlog zašto hipertireoza negativno utiče na plodnost, fokus je na prekomernom nivou hormona i jajnicima kod žena. Prekomerno aktivni nivoi mogu da izazovu probleme u regulaciji zdravlja tkiva placente, materice i jajnika. Hipertireoza kod muškaraca smanjuje zapreminu spe??e, kao i gustinu. Veličina, oblik i pokretljivost spe**atozoida u velikoj meri zavise od regulacije nivoa tiroidnih hormona.

Hipotireoza i plodnost

Hipotireoza utiče na plodnost žena tako što direktno prekida menstrualni ciklus, što dovodi do problema sa začećem. Tokom ovulacije, jaješce se ne oslobađa pravilno iz jajnika zbog niskog nivoa tiroidnih hormona.

Hipotireoza takođe može da izazove mušku neplodnost jer je povezana sa nepravilnom morfologijom spe**atozoida, erektilnom disfunkcijom i slabom se*ualnom željom. Za uspešnu implantaciju, kretanje spe**atozoida je jednako važno kao i struktura na koju negativno utiče hipotireoza.

Dijagnoza poremećaja štitne žlezde tokom lečenja neplodnosti

Sa direktnom korelacijom između neplodnosti i stanja štitne žlezde, važno je imati ranu dijagnozu. Tokom tretmana neplodnosti, krvni testovi se sprovode da bi se testirao krvni hormon koji stimuliše štitastu žlezdu (TSH). Lečenje može da smanji rizik od neplodnosti, pobačaja i fizičkih i mentalnih problema pri rođenju.

Mogu li problemi sa štitnom žlezdom da otežaju trudnoću?

Da, istina je, trudnoća može biti teška sa problemima sa štitnom žlezdom. Efekti hipotireoze i hipertireoze mogu da ometaju menstrualni ciklus koji treba da se regulišei da bi se predvidelo najbolje vreme za oplodnju.

Mogu li problemi sa štitnom žlezdom da izazovu pobačaj?

Nažalost, da, bolesti štitne žlezde mogu imati negativan uticaj na trudnoću ako se ne leče pravilno zamenom hormona štitne žlezde. Pobačaj, prevremeni porođaj i problemi u razvoju pri rođenju primećeni su kod problema sa štitnom žlezdom tokom trudnoće.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Tata plače na putovanju bez dece  TikTok/ashcasarez