Bolne ili neredovne menstruacije, obilna krvarenja, bol tokom intimnih odnosa u nekim slučajevima mogu da budu simptomi endometrioze. Za ovu bolest su mnogi čuli, ali šta je tačno u pitanju objasnila je ginekolog dr Slađana Raović.
"Endometrioza je hronično oboljenje koje se javlja kod žena, koje može potpuno da poremeti kvalitet života, a uzroci nastanka nisu sasvim poznati. Znači, u etiologiji bolesti postoji više teorija. Kada žena dobije menstruaciju sam taj unutrašnji zid materice se ljušti i na taj način se dešava krvarenje. Međutim, kod bolesti endometrioze ti delovi endometrijuma mogu da se nađu na nekim drugim mestima, na primer na jajnicima, u drugim delovima male karlice, čak na debelom crevu, na peritoneumu, nekada i na udaljenim mestima kao na primer na plućima, na oku i samim tim stvaraju probleme i bolove kod žena. Tako da sama ta definicija da je nepoznata etiologija i sam način lečenja nije uvek isti i samim tim što se bolest jako teško dijagnostikuje osim ako se radi o endometriotičnim cistama koje su vrlo jednostavne, vidimo ih na ultrazvučnom pregledu", rekla je doktorka u emisiji "150 minuta" na TV prva.
Doktorka ističe da mnoge žene imaju bolne menstruacije, ali da to ne znači da svaka od njih ima endometriozu.
"Lako je videti kada se radi o cistama. Njih lako dijagnostikujemo i lečimo da li lekovima ili nekada operativnim putem. Ali ako se radi o tim poljima koje mogu biti rasuta po maloj karlici i čak u udaljenim mestima, onda je to zaista teško za dijagnozu".
Iskustva žena
Procenjuje se da jedna od devet žena boluje od endometrioza, a kako je istakla predsednica udruženja Žuto uže Jelena Pak, na dijagnostiku se ponekad čeka 10-15 godina i to je najveći problem sa kojim se žene koje imaju endometriozu suočavaju.
"Udruženje smo osnovali 2018. godine, i evo, za ovih sedam godina je naraslo do 30.000 članica, što samo potvrđuje koliki je broj žena koja imaju takve simptome. Posle svakog gostovanja ovog tipa, udruženju se javi i po hiljadu žena koje prepoznaju svoje simptome, a zapravo nisu dobile pravu dijagnozu, iz razloga što je endometrioza jedno sistemsko oboljenje i vrlo je teško dijagnostikovati".
Kada posumnjati na endometriozu
Dr Raović je objasnila u kojim slučajevima žene, pored bolnih menstruacija, treba da posumnjaju na endometriozu, tj. koji su još simptomi.
"Često to budu i obilni ciklusi koji duže traju - više od sedam dana i budu baš obilni. Znači, mnoge žene koje imaju obilne cikluse imaju kao sekundarnu promenu anemiju. Ali, najčešće se javljaju kada dođe do problema sa začećem. To bude glavni okidač kada krene u neko detaljnije ispitivanje zašto neko nije trudan i onda se često dođe do dijagnoze. U oko 40 odsto endometrioza bude problem sa sterilitetom – možda čak i više, zato što nisu sve žene ni dijagnostikovane".
Endometrioza u trudnoći
Neki kažu da endometrioza može da postane blaža ili čak da nestane, da se izleči upravo zahvaljujući trudnoći, a evo šta o tome kaže ginekolog.
"Može da stagnira, imate žene koje ostaju trudne sa endometriozom. Znači, jedan procenat ima problem sa sterilitetom, a imate jedan procenat žena koje ni ne znaju da imaju endometriozu, čak nemaju ni simptome, ne moraju svi da imaju bolove. Ostane trudna i iznese trudnoću do kraja i tada endometrioza stagnira. Jedno od objašnjenja je zato što tada žene nemaju menstruaciju i samim tim ne dolazi do rasejavanja endometrijuma i nema šta da, pod znacima navoda, hrani te endometriotične promene".
"Neobični" simptomi
Pored onih uobičajenih simptoma, poput bolnih i obilnih menstruacija, Jelena Pak otkriva da u Udruženju ima mnogo žena koje dolaze zbog hroničnog bola, koji može da traje i po 30 dana u mesecu – dakle, ne samo tokom menstruacije.
"Ali, u većini slučajeva se radi o ženama koje imaju bolne menstruacije. Ako već ne celih 30 dana u mesecu, onda sigurno pred samu menstruaciju, obilna krvarenja, mogu da imaju i druge pridružene probleme kao što su problemi prilikom mokrenja, bolovi prilikom intimnih odnosa, bolovi prilikom ispuštanja stolice, znači digestivni trakt je vrlo često ugrožen, nadimanje, gasovi. Bol u donjem delu leđa je jedan od čestih simptoma. Onda mogu da budu simptomi kao što su glavobolje, mučnine, povraćanja, bolovi u nogama, trnjenje ruku i nogu. Znači, zaista jedna široka slika koja je jako teška samim tim specijalistima za dijagnostiku".
Dijagnoza se ne postavlja lako, a evo šta se preduzima kada se utvrdi da žena boluje od endometrioze.
"Pa, sigurna potvrda, i od dijagnostike, a i od terapija, bude hirurška intervencija. Najčešće se radi laparoskopija i na taj način se uklone promene ili se na određenim sumnjivim mestima urade biopsije i na taj način se dokaže endometrioza. Ali ako imamo dijagnostikovane manje promene, često to bude uključena hormonska terapija, koja utiče na smanjenje debljine endometrijuma, na taj način ne može da buja i deluje tako što nema daljih rasejavanja ćelija endometrijuma i sprečava napredak endometrioze", zaključila je dr Raović.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju