Kako težina i BMI utiču na plodnost i uspešnost VTO? Lekari često ovoliko preporučuju za brže začeće

Odnos između težine i plodnosti je komplikovan. Iako postoje istraživanja koja sugerišu da težina utiče na plodnost, žene svih veličina imaju uspešne trudnoće i rađaju zdravu decu.

Shutterstock

Postoji konsenzus među mnogim medicinskim stručnjacima da postoji idealan BMI za plodnost, uključujući idealnu težinu za VTO tretman.

Šta je BMI?

BMI je skraćenica za indeks telesne mase. To je način merenja težine u odnosu na visinu. Često se koristi kao indikator telesne masti. Možete izračunati svoj BMI tako što ćete uzeti svoju težinu u kilogramima (kg) i podeliti ovaj broj sa svojom visinom u metrima, na kvadrat. Na primer, ako ste visoki 1,65 m i imate 65 kg:

65 ÷ (1,65 x 1,65) = 23,9
Za muškarce i žene, tu su opšte smernice o tome šta vaš BMI ukazuje:

  • manje od 19 se smatra nedovoljnom težinom
  • 19-24 se smatra normalnom
  • 25-29 se smatra prekomernom težinom
  • preko 30 se smatra gojaznošću

Postoje slučajevi u kojima se ne preporučuje korišćenje BMI. Iako može da ukazuje na merenje telesne masti, ne uzima u obzir mišićnu masu. Veoma mišićave osobe, kao što su sportisti, ne bi trebalo da koriste BMI zbog svoje mišićne gustine.

Koji je najbolji BMI za plodnost?

Važno je zapamtiti da mnoge žene sa niskim i visokim BMI imaju zdravu, uspešnu trudnoću. Sposobnost začeća zavisi od mnogih faktora, kao što su vaše godine, stanje vašeg reproduktivnog sistema i nivoi hormona. Dok jajna ćelija i spe**atozoid moraju da se sretnu u pravo vreme za oplodnju, vaši hormoni su odgovorni da omoguće da se sve ovo dogodi. Ako jedan od vaših reproduktivnih hormona nije u ravnoteži, verovatno će uticati na druge i može dovesti do poremećaja određenih hormonskih funkcija, kao što je ovulacija.

Reproduktivni hormon estrogen igra ključnu ulogu kada je u pitanju težina i plodnost. Estrogen proizvode jajnici, kao i masne ćelije i nadbubrežna žlezda. Ako imate visok BMI, vaše telo ima veći broj masnih ćelija. Što više masnih ćelija imate, više estrogena se proizvodi u vašem telu. Među svojim reproduktivnim funkcijama, estrogen je odgovoran za zadebljanje sluzokože materice u pripremi za trudnoću. Zbog toga, ako imate veći BMI, verovatno ćete imati jače menstruacije.

Kada su nivoi estrogena previsoki, to može da prekine vaš menstrualni ciklus, što dovodi do neredovnih menstruacija, pa čak i do anovulacije , gde prestajete sa ovulacijom.

Nizak BMI ima podjednako značajan uticaj na plodnost zbog toga što vaše telo nema dovoljno goriva da pravilno radi. Kada vaše telo nema dovoljno kalorija i hranljivih materija, ono bira kada i gde da koristi energiju i počinje da polako isključuje nebitne sisteme, kao što je vaš reproduktivni sistem. Regulacija hormona počinje da slabi, što dovodi do neredovnih ili odsutnih menstruacija kod žena sa manjom telesnom težinom sa niskim BMI.

Prema Američkom društvu za reproduktivnu medicinu (ASRM), veći procenat telesne masti može da utiče na stopu uspeha VTO tretmana i mnoga medicinski stručnjaci savetuju pacijente da postoji idealan BMI za VTO.

Koji je najbolji BMI za VTO?

Mnogi pružaoci stručnjaci za lečenja plodnosti, zahtevaju od pacijenata da imaju indeks telesne mase u optimalnom opsegu od 19 do 30 pre nego što započnu VTO tretman. Neki imaju ograničeniji raspon BMI, od 19 do 25 . Ako niste sigurni, najbolje je da se direktno konsultujete sa svojim lekarom.

Iako je istraživanje složenog odnosa između težine i plodnosti još uvek u toku, štetan uticaj gojaznosti na ishod VTO tretman postaje sve više priznat. .

Studija iz 2021. godine na preko 7.300 žena nije pronašla značajne razlike između stopa trudnoće među ženama različitih kategorija BMI. Međutim, otkrila je jasnu korelaciju između većeg BMI sa nižim stopama živog rađanja i veće stope pobačaja. Autori studije su takođe primetili pad u broju zrelih jajnih ćelija koje su mogle da se sakupe i u broju embriona koji su dostigli stadijum blastociste.

Takođe postoje dokazi da gojaznost može uticati na receptivnost endometrijuma kod pacijentkinja koji su podvrgnuti VTO-u, pri čemu je jedna studija pronašla vezu između gojaznosti i mitohondrijalne disfunkcije. Druga studija iz 2021. na 170 žena zaključila je da gojaznost negativno utiče na prijemčivost endometrijuma pomeranjem prozora implantacije.

Šta još može uticati na BMI?

Uprkos onome što neki veruju, da „prekomerna težina“ ili „premala težina“ ne zavisi samo od broja kalorija koje unosite. Postoji nekoliko zdravstvenih stanja koja takođe mogu uticati na vaš BMI.

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je hormonsko stanje koje može izazvati nepravilne menstrualne cikluse i povećanje telesne težine, kao i druge simptome kao što su prekomerni rast dlaka na licu i telu i umor.

Poremećaji u ishrani, kao što je anoreksija, takođe mogu dovesti do nedostataka hranljivih materija koji smanjuju nivoe estrogena, utičući na ovulaciju i u mnogim slučajevima dovodeći do potpunog izostanka menstruacije.

Šta ako moj BMI nije idealan za VTO?

Ako imate previsok BMI za VTO, verovatno će vam biti preporučeno da izgubite 5-10% svoje telesne težine. Gubitak težine, međutim, nije uvek rešenje i preporučujemo da razgovarate sa lekarom. U zavisnosti od vaše medicinske istorije i jedinstvenih okolnosti, manja ili prekomerna težina može imati različite komplikacije za vašu plodnost.

Postoji mnogo koraka koje možete preduzeti da poboljšate svoje zdravlje i šanse za začeće. Jedan je testiranje nivoa hormona na IVI. Poznavanje vašeg nivoa anti-Mullerian hormona (AMH) je samo jednostavan test krvi koji može pomoći vašem lekaru da utvrdi vašu sposobnost začeća i da li je vaš BMI trenutno faktor koji doprinosi.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Dvorište sa bazenom raj za decu  Instagram/mrs_ermerson