U junu 2014, moja supruga i ja smo imali saobraćajnu nesreću na putu Beograd-Smederevo. Kod Grocke na naš automobil, u kojem je bila i naša beba, je naleteo automobil iz suprotnog smera. Naša ćerkica je tada prevezena u Univerzitetsku dečiju kliniku u Tiršovoj ulici, gde je provela tri dana, dok smo supruga i ja bili u Urgentnom centru. Pored toga što je dete zadobilo nagnječenje glave i imalo podliv na čelu, ono je tada ostalo i bez majčinog mleka.
Nakon udesa, angažovali smo advokata radi naknade nematerijalne štete, ali smo od osiguravajuće kuće dobili odgovor da za bebu ne mogu da isplate naknadu, jer ona “nije pretrpela strah” i da stepen povrede ne opravdava pravo na naknadu.
Sada smo u sudskom postupku, gde smo tužili osiguranje za naknadu štete. Sud je pozvao veštaka da pregleda papire, ali on je izjavio da dete u tom uzrastu “ne oseća bol kako fizičku, tako i duševnu”.
Da li bebe osećaju bol?
"Osećaju bol još od 24. nedelje u stomaku i mogu da ga zapamte", objasnio je za Novosti primarijus dr Dragomir Branković, koji decenijama proučava temu bola i stresa kod novorođenčadi. "Ne osećaju isto kao odrasli, već mnogo intenzivnije i bol je mnogo jači! Pritom, ne mogu da verbalizuju i da opišu šta ih boli - da kažu gde, koliko jako, ovde... Pritom, svaki hronični bol može dovesti do oštećenja mozga. Bol je inače prijatelj čoveku, jer bismo mnogo više umirali da ga nema, čuva ga i upozorava."
Pozivamo vas da kroz ovu rubriku prenesete svoja iskustva iz perioda trudnoće, sa porođaja, prvih dana sa bebom, kao i iskustva u odgajanju i vaspitanju dece. Vaša iskustva mogu biti dragocena drugim ženama, a pored toga što ćete pomoći jedna drugoj, verujemo i da ćete uživati u pričama trudnica i mama koje žive u drugim zemljama.
Pošaljite nam svoju priču, fotografiju - ukoliko želite (maksimalna veličina fotografije 200Kb) i osnovne podatke (ime i prezime, adresu, godine i e-mail adresu) na e-mail: iskustva@yumama.com.
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.