Naše prvo letovanje sa Ognjenom, koji je tada imao punih deset meseci i neodoljivu želju da nauči da hoda, bilo je pravi izazov. Ne mogu da kažem da nije bilo naporno, ali svaki naš trud je nagrađen njegovim osmesima i zadovoljstvom - dok je uživao u dugim šetnjama i brčkanju.

Ali, sam odmor je posebna priča, a spakovati se za put... E, to je već bila avantura. Iako sam dve nedelje ranije sastavila spisak neophodnih stvari (na dva lista, A 4 formata), bila sam u totalnom haosu. Posebno zbog činjenice da ćemo boraviti na dva mesta, sa dve različite klime - planinskom i morskom. To je kod mene stvorilo utisak da će mi biti potreban dupli prtljag.

Pošto smo planirali da putujemo kolima, nije bilo ograničenja u količini i težini torbi, pa sam navalila na pakovanje. Za šta god bi moj suprug rekao: "Ne treba ti to", ja sam imala spreman odgovor. "Zašto da bacamo pare, tamo je skuplje" ili "Kupujem baš taj proizvod, šta ako ga tamo ne nađem (kao da na drugim mestima nema dece)?". Sada to zvuči komično, ali ubediti neiskusnu mamu u nešto, uzaludan je pokušaj.

Na mom spisku, a u našim torbama, osim osnovnih stvari i kolica - koje bih nosila i na Mars, našao se i prenosivi krevetac (da se beba ne bi odvikla), pun putni frižider teglica sa kašicama, dva bazena na naduvavanje (prilično kabasta), kompletna posteljina za krevetac, džambo paket pelena, torba sa pola apoteke (za ne daj Bože), kao i gomila drugih "potrebnih" stvari. Na vreme smo shvatili da naš stan nikako ne može da stane u jedna kola... Ali, na našu sreću, išli smo na letovanje sa kumovima, pa smo natovarili i njihov automobil (našim stvarima, naravno).

Međutim, "problemima" nikad kraja. Svako prevozno sredstvo ima svojih prednosti i mana. Avionski prevoz je daleko najbolji kada su mala deca u pitanju. Ali, ukoliko ste odlučili da idete svojim kolima, ni to ne bi trebalo da bude problem.

Naše putovanje je bilo do tančina isplanirano. Vreme polaska takvo da dete može da spava, i da nas ne uhvati vrućina. Zadnje sedište redizajnirano u spavaću sobu i sobu za igranje, a vreme pravljenja pauza što češće. Ipak, glavni putnik se nije držao mog dobro utemeljenog plana. Ceo put je prespavao, sa malom pauzom na Zlatiboru, gde ga je nakon podoja ubrzo opio vazduh. Tolika priprema, a on spava!?

Inače, dva dana pred polazak kući, Ogi je napravio prvih deset samostalnih koraka. A mi smo, verovali ili ne, vratili kući dve torbe neraspakovane.

Sada smo porodica sa "stažom", pa letovanja za nas više nisu bauk. Iskreno, ne bi to trebalo da budu ni za jednu mamu. Treba biti racionalan i sagledati stvari onakve kakve zaista jestu. Dok se pakujete, razmišljajte o tome šta će vam zaista biti neophodno, a šta ne. I ne dozvolite da vam manje važne stvari odvlače pažnju, već uživajte u pripremama za letovanje sa vašim mališanom.

Tamara Piper, modni dizajner

Pozivamo vas da kroz ovu rubriku prenesete svoja iskustva iz perioda trudnoće, sa porođaja, prvih dana sa bebom, kao i iskustva u odgajanju i vaspitanju dece. Vaša iskustva mogu biti dragocena drugim ženama, a pored toga što ćete pomoći jedna drugoj, verujemo i da ćete uživati u pričama trudnica i mama koje žive u drugim zemljama.

Pošaljite nam svoju priču, fotografiju - ukoliko želite (maksimalna veličina fotografije 200Kb) i osnovne podatke (ime i prezime, adresu, godine i e-mail adresu) na e-mail: iskustva@yumama.com