![](/img/placeholders/placeholder-yumama.png)
Prof. dr Ljiljana Mirković, uspešni i cenjeni specijalista ginekologije i akušerstva, profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu i načelnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, nedavno je predstavila svoju autorsku knjigu "Preeklampsija" kojom je, kako cene stručnjaci, napravila veliki pomak u zdravstvu i edukaciji trudnica.
"Preeklampsija je sve češća i kompleksna bolest u trudnoći o kojoj se, i pored ozbiljnih posledica koje sa sobom nosi, danas nažalost, malo zna. Ukoliko se na vreme ne prepozna i ne leči, ova bolest može dovesti do ozbiljnih komplikacija u trudnoći, ali i teških hroničnih poremećaja zdravlja kod žene, dok u poslednjoj instanci može izazvati smrt i trudnice i bebe. Zato sam se tokom poslednjih godina, nakon skoro tri decenije bavljenja ginekologijom, koncentrisala na ovaj problem, što je na kraju rezultovalo publikacijom", izjavila je prof. dr Ljiljana Mirković, i dodala da svojom knjigom želi da olakša posao i pomogne svojim kolegama u razumevanju ove bolesti, ali i trudnicama i budućim majkama, zbog čega je knjiga, kako kaže - lako shvatljiva.
Kao težak oblik hipertenzije u trudnoći, ova bolest se danas javlja usled česte pojave rađanja u sve poznijim godinama, a karakteriše je visok krvni pritisak i belančevine u urinu nakon 20. nedelje trudnoće. Mehanizam same bolesti vezan je za posteljicu, a kao glavni simptomi su bol u gornjem delu trbuha, povraćanje, oticanje, pa sve do epileptičnih napada, smetnja sa vidom i disanjem. U rizičnu grupu spadaju žene koje hronično pate od visokog krvnog pritiska, prvu trudnoću nose u trenutku kada već imaju preko 40 godina, imaju prekomernu telesnu težinu, hronične bubrežne bolesti i dijabetes.
Kako doktorka smatra, prevencija postoji, a redovne kontrole krvnog pritiska jedan su od najboljih načina za pravovremeno otkrivanje hipertenzije. Trudnice treba da vode računa o ishrani, ostave alkohol i cigarete, smanje unos soli i izbegavaju masna i začinjena jela.
Prof. dr Ljiljana Mirković svoju knjigu, koja je odmah zadobila veliku pažnju javnosti, prvi put je predstavila na Ginekološko-akušerkoj nedelji. Poverenje svojih kolega i stručnjaka, koji veruju da je ovim delom napravila veliki pomak u zdravstvu i edukaciji trudnica, zadobila je dugogodišnjim, predanim radom, pa ne čudi što je danas član Republičke komisije za unapređenje zdravlja omladine, trudnica i dece Ministarstva zdravlja Republike Srbije i zauzima mesto potpredsednika Ginekološko akušerske sekcije Srpskog lekarskog društva.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu