U okviru programa saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja, UNICEF je započeo saradnju sa Kliničkim centrom Kragujevac radi poboljšanja uslova za lečenje prevremeno rođene dece u Centru za neonatologiju. U ovom Centru godišnje se leči oko 500 preveremo rođene dece sa područja centralne i zapadne Srbije gde im se pruža visokospecijalizovana neonatološka zaštita.
Za dobar ishod u lečenju i dalji razvoj prevremeno rođene dece potrebno je obezbediti uslove koji omogućavaju aktivno uključivanje roditelja u lečenje dece koja su rođena pre vremena, povećanu dostupnost majčinog mleka u ishrani, i smanjenje stresa. Zato je UNICEF, zahvaljujući svojim redovnim donatorima, nabavio neophodnu opremu za kontakt deteta i majke "koža na kožu", stolice za udoban položaj majke i deteta prilikom kontakta i dojenja, pumpe za izmlazanje majčinog mleka i posude za skladištenje mleka, opremu za pozicioniranje beba, kao i drugu medicinsku opremu.
Zahvaljujući dodatnoj obuci u oblasti razvojne neonatalne nege koja se održala 30. i 31. marta, 30 pedijatara neonatologa i pedijatrijskih medicinskih sestara i tehničara iz Centra za neonatologiju u Kragujevcu kroz svakodnevnu praksu unaprediće uslove za podsticanje optimalnog rasta i razvoja prevremeno rođene dece.
Ukupna ulaganja za nabavku opreme i edukaciju zdravstvenih radnika iznose 1.755.860 dinara.
Tokom 2018. godine UNICEF će, u skladu sa redovnim donacijama i u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, dodatno podržati opremanje i obuke na odeljenjima intenzivne neonatološke zdravstvene zaštite širom Srbije.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu