10 OPASNIH NAVIKA U TRUDNOĆI: Mnoge trudnice ih imaju i ne znaju kakve posledice mogu da ostave

U trudnoći je potrebno da budemo obazriviji nego inače kada su u pitanju naše navike i ponašanje, a evo kojih deset navika mogu da budu opasne.

Shutterstock

Trudnice su uglavnom vrlo obazrive kada su u drugom stanju jer su svesne da njihovo zdravlje i navike mogu da utiču i na bebu. Ne postoji baš previše pravila u vezi sa tim šta ne bi trebalo raditi u trudnoći, tako da uglavnom možete da nastavite da vodite život isto kao i pre drugog stanja.

Međutim, neke stvari mogu da budu štetne po bebu, zbog čega bi ovih deset opasnih navika trebalo da izbegavate:

1. Jedenje određene hrane

Najstroža su pravila za trudnice ona koja su vezana za hranu. U tom smislu, ne preporučuje se da buduće mame jedu:

  • Sirovo ili nedovoljno termički obrađeno meso jer može da bude zarađeno toksoplazmozom ili salmonelom.
  • Suhomesnate proizvode jer mogu da budu kontaminirani listerijom, bakterijom koja može da prođe kroz placentu i inficira bebu.
  • Ribu sa visokim sadržajem žive u koje spadaju meso od ajkule, kraljevske skuše, sabljarke. Kada je u pitanju tunjevina iz konzerve, ona uglavnom ima niže nive tunjevine, ali je ne treba konzumirati u prevelikim količinama, piše healthline.com.
  • Dimljene morske plodove jer postoji rizik da mogu da budu kontaminirani listerijom. Ipak, kada su u pitanju upakovani ili konzervirani dimljeni morski plodovi, oni su u najvećem broju slučajeva bezbedni.
  • Sirova jaja, uključujući i hranu koja sadrži sirova jaja, poput raznih preliva i sosova, jer postoji rizik od salmonele.
  • Meke sireve i bilo koje nepasterizovane mlečne proizvode jer takođe postoji rizik od zaraze listeriom.

2. Izlaganje svežoj farbi

Ne postoji šansa da se utvrdi kolika je toksičnost tokom izlaganja svežoj farbi, tako da je preporuka da je trudnice izbegavaju u potpunosti.

Toksičnost farbi zavisi od njenih sastojaka i izloženosti toj farbi, i iako se pretpostavlja da su ovi proizvodi za kućnu upotrebu prilično bezbedni, najbolje je da ipak izbegavate izloženost dok ste u drugom stanju.

3. Previše kofeina

Kofein je stimulant i diuretik, što znači da će nekoliko šolja dnevno povećati krvni pritisak, ubrzati rad srca i terati vas da češće mokrite. Osim toga, kofein prolazi i kroz placentu, te može da utiče na bebu čiji se metabolizam još razvija.

Svakako, ne morate potpuno da izbacite kafu, samo je pijte umereno, stručnjaci kažu da između 150 i 300 miligrama kofeina dnevno ne bi trebalo da ima negativan uticaj na bebu.

4. Određene lekove

Brojni lekovi mogu da imaju negativan uticaj na razvoj bebe, zato pre nego što uzmete bilo šta od lekova ili suplemenata, posavetujte se sa lekarom.

5. Visoke štikle

Ako baš volite da nosite štikle, držite se onih visine do šest, sedam centimetara ili niže. Osim toga, razmislite o nošenju obuće sa platformom, koja je ipak stabilnija. Kako stomak raste, menja se i centar ravnoteže, tako da je bezbednije da ne nosite štikle kako biste izbegli padove.

6. Saune i džakuzi

Izlaganje tela visokim temperaturama u prvom tromesečju može da ima negativan efekat na razvoj bebe, a u džakuziju je temperatura vode obično oko 40 stepeni, dok o temperaturi u saunama ne treba posebno ni govoriti.

Ako biste da se opustite u vodi, bolje je da uživate u toploj kupki dok ste u drugom stanju.

7. Čišćenje peska za mačke

Ako morate da čistite oko mačke i menjate pesak, nosite rukavice i nakon toga operite ruke temeljno. Izmet ove životinje može da prenese toksoplazmozu, parazitsko oboljenje.

8. Izloženost duvanskom dimu

Pušenje je štetno po zdravlje majke i bebe, ali je gotovo jednako štetna i pasivna izloženost duvanskom dimu, koja može da dovede do pobačaja, prevremenog porođaja, male težine na rođenju, iznenadne smrti odojčeta.

9. Alkohol

Koliko god da volite da se opustite uz čašicu alkohola, izbegavajte ga u trudnoći. Alkohol brzo prolazi placentu i pupčanu vrpcu do bebe, a to može da ošteti bebin mozak i organe.

10. Dugo sedenje ili stajanje

Ne savetuje se da trudnice dugo stoje ili sede u jednom položaju. To može da dovede do raznih problema, poput oticanja nogu ili problema sa venama.

Pokušajte da pravite kraće pauze i pružite koji korak ako dugo sedite ili da malo podignete noge uvis ukoliko ste dugo stajali.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice  kurir televizija

(Healthline.com/Yumama/Nataša Zlatković)