Kada planirate trudnoću, najverovatnije je da nećete rizikovati time što ćete piti alkohol, čak ni kada niste sasvim sigurni da ste trudni. Međutim, brojne trudnoće su neplanirane, pa se desi da žene, ne znajući da su začele, uživaju u ponekoj čašici alkohola. Iako ni u kom slučaju nije preporučljivo konzumiranje alkohola u trudnoći, nema razloga da paničite ako ste popili koju čašicu, piše parents.com.

Svakako, možete da razgovarate sa lekarom o svojim brigama, i definitivno bi trebalo da se držite podalje od alkohola do kraja trudnoće.

Imajte na umu da prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti ne postoji bezbedna količina alkohola u trudnoći. Alkohol prolazi direktno iz majčinog krvotoka do fetusa kroz posteljicu, a konzumiranje ovih pića u trudnoći može da rezultira problemima poznatim kao spektar poremećaja fetalnog alkoholnog sindroma.

Takođe, konzumiranje alkohola u trudnoći povezuje se i sa većim rizikom od pobačaja ili mrtvorođenosti.

Doktor ginekologije i akušerstva Robert Sokol kaže da se relativno često dešava da žene piju alkohol pre nego što shvate da su trudne. Ukoliko vam se to desilo, ne možete da ne brinete, ali najbolje što možete da uradite je da prestanete da se sekirate oko nečega što ne možete da ispravite – jer ne možete da vratite prošlost.

"Kada saznate da ste trudni, prestanite da pijete", savetuje dr Sokol.

Idealno, bilo bi dobro da obratite pažnju na svoje zdravlje pre nego što ostanete u drugom stanju. To znači da je dobro da uzimate folnu kiselinu kada planirate začeće, barem mesec dana pre trudnoće, kao i da prestanete da pijete alkohol i da pušite.

Neke studije su pokazale da je šteta najveća kada se alkohol unosi u prva tri meseca trudnoće, zato je savet da ne pijete kada pokušavate da ostanete u drugom stanju, kaže dr Dejvid Geri.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija

(Yumama/N. Z.)