Postoji mnogo stvari koje žene ne mogu ili barem ne bi trebale da rade dok su trudne, a koje svi znaju. Ne mogu da piju ili puše, da se bave kontaktnim sportovima, ni da lete nakon određenog perioda u trudnoći. Ali šta je sa drugim stvarima koje nisu toliko opšte poznate, kao što je stavljanje fiksne proteze?

Možete bezbedno da stavite proteze dok ste trudni, ali treba da obavestite svog ortodonta o trudnoći pre nego što vam prepiše bilo kakve lekove ili uradi bilo kakve rendgenske snimke ili druge procedure. Pored toga, bolje je da ne stavljate proteze ako se bližite kraju trudnoće. Zapamtite, ne možete da uzimate određene lekove dok ste trudni. Osim toga, potrebno je nekoliko sati da se postavi proteza, a sedenje može da bude neprijatno.

Ipak, ne dozvolite da vas sve to uplaši da ne stavite proteze ako ih želite ili vam trebaju. Ako ste  u dovoljno ranoj trudnoći, većina ortodonta se slaže da je postavljanje proteza bezbedan i lak proces. Međutim, samo zato što je bezbedno ne znači da treba da skočite u stolicu ortodonta a da mu ne kažete da ste trudni. Postoji mnogo razloga zbog kojih i vaš stomatolog i ortodont moraju da znaju da ste trudni, iako se neće direktno baviti vašom trudnoćom.

Jedan od najvažnijih razloga da ih obavestite ima veze sa rendgenskim zracima. Uglavnom, lekari savetuju da se ne izlažete nepotrebnim rendgenskim snimanjima dok ste trudni, posebno tokom prve dve nedelje trudnoće. Međutim, u većini slučajeva, rendgenski zraci se smatraju bezbednim za trudnice sve dok se preduzmu odgovarajuće mere predostrožnosti, a koristi rendgenskog snimka prevazilaze rizike koji su, doduše, mali.

To znači da možete ići kod zubara ili čak kod ortodonta da biste dobili proteze dok ste trudni. Takođe možete da uradite rendgenske snimke, ali vaš ortodont mora unapred da zna o vašoj trudnoći kako bi mogao da preduzme odgovarajuće mere predostrožnosti da zaštiti vas i bebu. Ove mere bezbednosti uključuju:

  • Postavljanje olovne podloge na određena, optimalna mesta kako bi se najbolje zaštitila beba u razvoju.
  • Odlaganje rendgenskog snimanja do bezbednijeg perioda ako ste u ranoj fazi trudnoće.
  • Odlaganje rendgenskog snimanja dok se ne porodite ako ste jako blizu termina porođaja ili postoje razlozi za izbegavanje.
  • Snimanje svih snimaka koji su potrebni u jednoj sesiji umesto da se od vas traži da se vratite na više rendgenskih snimanja.

Mnoge žene takođe imaju zabrinutost u vezi sa uzimanjem otiska vilice koje ortodont mora da uzme kako bi se napravile proteze. Da li su ti kalupi bezbedni? Supstanca gadnog ukusa koju će vam zubar staviti u usta da uzme otisak zuba, zove se alginat, i iako može izazvati da povraćate od ukusa, 100% je bezbedna za vas i vaš fetus.

Još jedna velika briga oko trudnoće i proteza je da li trudnice mogu ili ne mogu da uzimaju lekove protiv bolova koji su većini potrebni nakon postavljanja proteza. Lekar će vam preporučiti dozvoljene lekove u trudnoći. Međutim, proteze ne bi trebalo da predstavljaju problem ako je vaša tolerancija na bol visoka i niste zabrinuti da ćete morati da uzimate previše lekova protiv bolova. Pored toga, u većini slučajeva, zubi vas neće boleti previše.

BONUS VIDEO

Dvorište sa bazenom raj za decu Instagram/mrs_ermerson