Napuštajući ultrazvučnu sobu sa dijagnozom placente previa (prednjačeća posteljica), mnoge buduće majke doživljavaju zbunjenost i strah. Šta treba da znate o ovom stanju i da li je toliko opasno, objašnjava Marija Selihova, akušer-ginekolog za portal Parents.ru.

Šta je placenta previa tokom trudnoće?
Placenta je potpuno novi organ koji se razvija u telu buduće majke tokom trudnoće. Pomaže u snabdevanju fetusa hranljivim materijama i kiseonikom, štiti od virusa i bakterija, povreda, a takođe uklanja otpadne proizvode bebe. Placenta počinje da se formira iz ćelija već u četvrtoj nedelji trudnoće i napušta telo žene odmah nakon rođenja bebe. Izgleda kao porozni disk prečnika oko 20 centimetara i debljine oko 3 centimetra. Od pravilnog funkcionisanja placente zavisi život i zdravlje fetusa.

Normalno, placenta je pričvršćena za vrh ili bočnu stranu zida materice. Ali postoje izuzeci. Placenta previa je njena lokacija u donjem delu materice, u predelu unutrašnjeg ždrela ili na udaljenosti do 5 centimetara od ždrela. To jest, jednostavno rečeno, posteljica je preblizu izlazu iz materice u cervikalni kanal. Niska placentacija je stanje kada je donja ivica posteljice 1-4 centimetra od unutrašnjeg zrna. Ova patologija se javlja u 0,5% slučajeva, a u 10% slučajeva - nakon tri ili više carskih reza u istoriji.

Zašto je placenta previa (prednjačeća posteljica) opasna?
Previjanje placente može da se reši sama od sebe tokom trudnoće: materica raste, a placenta se prirodno uzdiže duž njenog zida. Ali ako se prezentacija nastavi, to je preplavljeno raznim posledicama.

Za bebu:

  • kašnjenje intrauterinog razvoja
  • hipoksija
  • prevremeno rođenje

Fetalna hipoksija tokom trudnoće može dovesti do oštećenja mozga deteta, što će dovesti do komplikacija u njegovom razvoju.

Za majku:

  • krvarenje pre porođaja i posle porođaja
  • placenta accreta (urasla posteljica) - urastanje je prekomerno urastanje placentnog tkiva u zid materice. Često se javlja
  • zbog ožiljka od carskog reza. Ova patologija je ispunjena činjenicom da tokom porođaja placenta možda neće izaći. Ovo
  • često dovodi do uklanjanja materice

Koji su rizici sa marginalnim predstavljanjem:

  • verovatnoća stiskanja posuda za hranjenje, delimično blokiranje pristupa kiseonika i hranljivih materija fetusu
  • verovatnoća abrupcije placente, što može dovesti do prekida trudnoće
  • verovatnoća obilnog krvarenja tokom porođaja

Regionalna previjanja placente je češća kod ponovljenih trudnoća. Zahteva pažljivo praćenje jer postoji visok rizik.

Šta je potpuna previjanja posteljice
Ova patologija je prilično retka - 0,08% svih slučajeva trudnoće. Najčešće se javlja tokom ponovljenih porođaja i kod žena koje rađaju preko 35 godina. Sa potpunom prezentacijom, posteljica u potpunosti pokriva unutrašnje os materice. Često žena doživljava krvarenje različitog intenziteta, posebno u drugoj polovini trudnoće. Sa takvom patologijom potreban je carski rez.

Uzroci prednjačeće posteljice

Tačni uzroci previjanja placente nisu poznati, ali postoje dokazani faktori rizika:

  • Placenta previa u prethodnim trudnoćama
  • Operacija materice u anamnezi (carski rez, uklanjanje fibroida, kiretaža itd.)
  • Blizanačka trudnoća
  • U anamnezi ima mnogo porođaja sa kratkim prekidom (1-1,5 godina)
  • Starost ispod 20 i preko 35 godina
  • Karlični ili poprečni prikaz fetusa
  • Istorija hroničnog ili akutnog postpartalnog endometritisa

Koji simptomi se javljaju?

Po pravilu, placenta previa se ne manifestuje do drugog ili trećeg trimestra. Glavni simptom, koji se javlja u 56% slučajeva, je grimizno vaginalno krvarenje nakon 24 nedelje trudnoće, koje nije praćeno bolom. Obilnom krvarenju može prethoditi mala mrlja. U 22% slučajeva krvarenje počinje nakon porođaja. Najtačnija dijagnostička metoda je ultrazvuk, a transvaginalni pregled je tačniji od pregleda abdomena. Ovo može biti rutinski ultrazvuk ili hitan pregled nakon epizode ​​krvarenja.

Tretman
Sada, u odsustvu krvarenja ili retkih svetlih pražnjenja, smatra se da je bezbedno voditi takvu trudnoću kod kuće. Ali morate striktno pratiti uputstva lekara. To su redovni ultrazvuk, procena stanja fetusa pomoću doplera i CTG. Važno je potpuno izbegavanje intimnih odnosa, sportova i dizanja teških tereta, a često i odmor u krevetu. Kod blagog krvarenja moguće je primeniti sveže zamrznutu plazmu i terapiju za sprečavanje anemije. Ako postoji obilno krvarenje, hitan carski rez se radi u bilo kojoj fazi trudnoće kako bi se spasio život majke.

Idealan način porođaja za previju placente je planirani carski rez. Prirodni porođaj je moguć u retkim slučajevima ako posteljica samo delimično prekriva ždrelo ili je na visini od najmanje 2 centimetra.

Nakon porođaja (uključujući operaciju), pacijentima se često propisuje kurs uterotonika i antibiotika - zbog činjenice da se kontraktilna funkcija materice smanjuje, povećava se rizik od inflamatornih komplikacija.

Poslednjih godina sve je češća dijagnoza previjanja placente, a najbolji način za prevenciju je smanjenje broja abortusa i nepotrebnih carskih rezova. Ali u svakom slučaju, uz blagovremenu dijagnozu i ispravnu taktiku lečenja, pacijent ima sve šanse da ima zdravu bebu.

(Yumama/T.A.S.)