Bol u leđima se uglavnom javlja u drugoj polovini trudnoće, nekad i ranije. Najčešći razlozi koji dovode do njegove pojave su povećana telesna težina - koja narušava statiku tela, slabi leđni mišići, neadekvatna obuća ili

Bol u donjem delu leđa, koji se širi duž zadnje strane noge, a može da dosegne i do stopala, odnosno do vrhova prstiju - naziva se išijas

položaj u kome trudnica provodi najveći deo dana - zbog posla koji obavlja, ili zbog ležanja u krevetu, ako mora da održava trudnoću. Tokom zimskog perioda, tegobe su izraženije, jer se mišići refleksno grče od hladnoće, što može da izazove bolove.

Šta je zapravo išijas?

Bol u donjem delu leđa, koji se širi duž zadnje strane noge, a može da dosegne i do stopala, odnosno do vrhova prstiju - naziva se išijas. Nekad se oseća zatezanje, a nekad utrnulost, što je vrlo neprijatno, i stvara osećaj nesigurnosti u hodu. Ove manifestacije su posledica pritiska na nerv koji u krstima izlazi iz kičmene moždine, a zadužen je za pokretljivost i osećaje u nozi. Do pritiska dolazi kada se promene fiziološke krivine kičmenog stuba - zbog rasta bebe i materice. To se, uglavnom, dešava u drugoj polovini trudnoće, i prolaznog je karaktera, jer se krivine i dalje menjaju kako beba raste. Najčešće je zahvaćen nerv na jednoj nozi. Izuzetno retko se problem javlja obostrano, u isto vreme.

Šta treba preduzeti da se bol smanji?

Nekad je dovoljno mirovati nekoliko dana, uz zauzimanje takozvanih zaštitnih položaja u krevetu, u kojima se ne oseća bol. To je, uglavnom, na boku - sa polusavijenim nogama u kolenima. Utopljavanje krsta takođe

Savet + Poboljšanje fizičke kondicije će u velikoj meri olakšati trudnoću, porođaj, i period oporavka nakon rođenja deteta. Uz stručnu pomoć, i u društvu žena koje imaju iste ili slične probleme, mnoge poteškoće vezane za trudnoću mogu da budu izbegnute, ili znatno umanjene.

može da pomogne (tuširanje krsta toplom vodom, ili stavljanje toplih obloga), ali ne uvek. Ukoliko se bol pojača, treba probati sa rashlađivanjem. Vežba opružanja noge unazad iz četvoronožnog položaja - dovodi do rasterećenja, pa se bol obično smanji, ili potpuno nestane nakon vežbanja.

Da li trudnica treba zbog ovog problema da ide kod lekara?

Ako bolovi ne prestanu nakon dva-tri dana, ili se naglo pojačaju, ne treba uzimati lekove samoinicijativno, već se obavezno treba obratiti fizijatru, koji će da predloži odgovarajuću fizikalnu terapiju. Postoje fizikalni agensi koji mogu da se potpuno bezbedno primenjuju u trudnoći, bez ikakvog rizika po bebu.

Postoji li preventiva za pojavu išijasa?

Preventiva je, svakako, najbolje rešenje kada su u pitanju bolovi u leđima tokom graviditeta. Ako žena pre trudnoće nije bila u dobroj fizičkoj kondiciji, i nema naviku redovnog vežbanja, neophodno je da se posavetuje sa svojim ginekologom, i uz njegovu saglasnost se uključi u organizovan program fizičkih vežbi za trudnice. Vežbama se jačaju mišići i povećava elastičnost kičmenog stuba, čime se koriguje izmenjeno držanje tela.


Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut