TRUDNICE, EVO ŠTA NE TREBA DA RADITE DOK STE U DRUGOM STANJU: Mnoge ne znaju da ove "obične" stvari loše utiču na bebu

Pogledajte listu stvari koje bi trebalo da izbegavate u trudnoći!

Shutterstock

Trudnoća je drugo stanje u pravom smislu te reči, i neke stvari o kojima uopšte ne razmišljamo u svojoj svakodnevici, nisu baš poželjne kada u stomaku imate bebu.

Evo šta bi to trebalo da izbegavate, a šta da radite.

Izbegavajte svađu i vikanje

Svađanje je stresno, a svaki stres može negativno da utiče na zdravlje vaše bebe, tako da izbegnite svaku raspravu koju možete. Vikanje može da bude loše i za mamu, da izazove glavobolje.

S druge strane, bilo bi poželjno da se više odmarate, da dovoljno spavate, da radite nešto što vas opušta, da redovno šetate na svežem vazduhu (ako vam je trudnoća uredna i dozvoljeno vam je kretanje).

Nemojte da unosite previše šećera

Previše šećera ni inače nije poželjno, a u trudnoći još i manje. Studije su pokazale da preteran unos šećera u trudnoći može da se odrazi kasnije na probleme sa učenjem i pamćenjem kod deteta.

Umesto toga, gledajte da jedete više voća nego slatkiša, kao i da svedete na minimum unos zaslađenih i gaziranih napitaka.

Pazite na svoje raspoloženje

Česte promene raspoloženja u trudnoći nisu iznenađujuće, a na to između ostalog utiču i hormoni. Osim toga, normalno je da ste srećni i uzbuđeni što čekate bebu, ali i to što se već sledećeg trena brinete da li će sve biti u redu, kako ćete se snaći u ulozi mame...

Dakle, ništa od toga nije neobično, ali obratite pažnju da dovoljno spavate, da se šetate i boravite na svežem vazduhu, da provodite vreme sa ljudima koji vam prijaju, kako bi vam raspoloženje bilo što stabilnije i kako se ne biste nepotrebno nervirali.

Nemojte previše da plačete

Opet, ni često plakanje u trudnoći nije neobično jer su zbog hormona i osećanja izraženija. Međutim, obratite pažnju na to da li se pored čestog plakanja javlja i gubitak apetita, imate li osećaj krivice, da li spavate mnogo više nego inače, gubite interesovanje za aktivnosti u kojima inače uživate... Ukoliko primetite te simptome, bilo bi dobro da razgovarate sa stručnjakom, naročito ako traju duže od dve nedelje. Takođe, pokušajte da pronađete podršku u svojoj porodici, među prijateljima, drugim trudnicama.

Pazite na probleme sa spavanjem

Neke trudnice imaju problema sa spavanjem zbog hormonskih promena, alli pazite jer to može da izazove i mučnine, kao i da loše utiče na raspoloženje.

Trebalo bi da unapred isplanirate raspored spavanja, da budete umereno aktivni barem pola sata dnevno (opet, samo ako je trudnoća uredna), da unosite dovoljno tečnosti. Može pomoći i da čitate knjigu ili se na neki drugi način opuštate pre spavanja.

Nemojte da se prejedate i sedite ceo dan

Jasno je da nije baš preporučljivo da u trudnoći počete da trenirate kao nikad pre, ali umerena fizička aktivnost dobro utiče na zdravlje i bebe i buduće mame. Ukoliko niste sigurni koja aktivnost vam je dozvoljena, najbolje je da se konsultujete sa svojim lekarom.

Kada je reč o ishrani, imajte na umu da veliki višak kilograma u trudnoći može loše da utiče na zdravlje bebe i da poveća rizik od nekih komplikacija.

Zbog svega toga, potrudite se da jedete zdravo, da imate oko pola sata fizičke aktivnosti dnevno i da redovno šetate.

Pazite na unos kofeina

Trudnice smeju da piju kafu, ali je važno obratiti pažnju na količine jer kofein u prevelikim dozama može da šteti bebi. Uglavnom, smatra se da je bezbedno uneti oko 200 miligrama kofeina dnevno.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice  kurir televizija

(Yumama/N. Z.)