Kada uzmete svoju bebu u naručje i uživate u mirisu i prisustvu svog malog zamotuljka, može se desiti i da budete iznenađeni njegovim izgledom. Novopečeni roditelji, naročito kada je u pitanju njihovo prvo dete, ponekad iz straha idu kod lekara šta god da uoče "čudno" na svojoj bebi.

Iako je, naravno, dobro biti obazriv i nije pogrešno odvesti dete kod lekara kada imate bilo kakvu nedoumicu, može pomoći i da se upoznate sa tim šta možete da očekujete kada je u pitanju izgled tek rođene bebe.

Koža joj je prekrivena belim, masnim flekama

Bela, masna supstanca kojoj su bebe prekrivene po rođenju se naziva verniks. Priroda je uredila tako da verniks štiti nežnu bebinu kožu dok se nalazi u materici, okružena amnionskom tečnošću.

Verniks se na koži beba vidi najčešće ako su prevremeno rođenje, dok se kod onih koje se rode u terminu ili kasnije može videti u tragovima, najčešće na prevojima – ispod vrata, pazuha i na preponama.

Nepravilan oblik glave

Mnoge mame se uplaše kada vide da beba po rođenju ima blago šiljastu glavu, ali stvar je u tome da se oblik bebine glave menja tokom porođaja, kako bi lakše prošla kroz porođajni kanal. Nema razloga za brigu, najčešće se oblik glave "vraća u normalu" za najviše dve nedelje.

Dlačice na telu

Kod nekih beba, a naročito kod onih prevremeno rođenih, može se desiti da koža bude prekrivena finim, mekanim dlačicama koje se nazivaju lanugo. One se mogu pojaviti po celom telu, a vremenom će otpasti.

Žuta koža (žutica)

Može se reći da je pojava žutice uobičajena pojava kod beba. Stvar je u tome da kada se beba rodi ima veći broj crvenih krvnih zrnaca nego što joj je potrebno. Ta zrnca se nakon rođenja "razbijaju", a pri tom procesu se oslobađa bilirubin, koji uzrokuje žutilo na koži, tj. žuticu.

To stanje se naziva fiziološka žutica i najčešće nestaje već u prvoj nedelji bebinog života. U ozbiljnijim slučajevima, beba se podvrgava fototerapiji kako bi se podstaklo "razbijanje" bilirubina.

Zubi

U najvećem broju slučajeva, bebama prvi zubići niču nakon šest meseci, ali se može desiti čak i da se dete rodi sa jednim ili dva zuba. Jeste neobično, ali nije razlog za zabrinutost.

Dugački nokti

Nemojte da se iznenadite ako vaša beba ima veoma duge nokte po rođenju, to nije neobično. Kod nekih beba nokti budu veoma dugi, posebno u slučajevima kada je dete rođeno nakon predviđenog termina. Svakako, savet je da skratite noktiće kako se beba ne bi izgrebala.

Natečene genitalije

Bilo da rodite dečaka ili devojčicu, nemojte da se iznenadite ukoliko primetite da su bebi natečene genitalije. Uzrok tome je rast hormona u organizmu majke neposredno pre porođaja. Takođe, iz istog razloga se može desiti da iz grudi bebe poteče neka kap mleka, što opet nije zabrinjavajuće.

Beba mnogo spava

Iako svi znaju da novorođenčad dosta spavaju, neki roditelji se ipak iznenade kada shvate da dete zapravo veći deo dana prespava i budi se maltene samo da jede. Neka vas to ne brine, sasvim je normalno – iskoristite da i vi malo odmorite dok dete spava.

Beba se smeje

Stručnjaci kažu da beba počinje da se smeje tek sa oko mesec i po ili dva, ali mnogi roditelji tvrde da im se beba nasmejala kada je bila samo nekoliko dana stara. Dešavalo se i da su se lekari na ultrazvuku iznenadili kada vide bebu kako se smeši u maminom stomaku, tako da, nije nemguće i da se dete staro samo nekoliko dana nasmeje.

Trzanje

Mnoge mame i tate se uplaše kada beba izađe iz porodilišta i shvate da se trza u snu dok spava. Izgleda čudno, ali zapravo se iza toga krije nerazvijeni nervni sistem bebe. Ne brinite ni što se beba trzne kada je dotaknete ili pomerite jer je "krivac" za to Moroov refleks (uslovni refleks koji se kasnije gubi).

Crna stolica

Na početku mame i tate obraćaju pažnju na svaku promenu kod bebe, što je veoma pohvalno, ali zato treba imati na umu da boja bebine stolice može da varira. Odmah nakon rođenja, beba će izbaciti crnu stolicu, koja se naziva mekonijum i nalazila se u bebinom stomaku i pre nego što je došla na svet.

BONUS VIDEO:

Kupanje bebe TikTok/thedixonfamily111

(Yumama/N. Z.)