Za događaj koji menja život, kao što je donošenje bebe na svet, informacije i podrška okoline su ključni. Ipak, kada je u pitanju porođaj, postoji suzdržanost u deljenju informacija. Još uvek postoje određene stvari koje se događaju tokom porođaja, a koje mnogima nisu poznate - one stvari zbog kojih žene nakon porođaja govore "nisam imala pojma" ili "niko mi nije rekao za to".
Babica Mišeč Lajn progovorila je o ključnim stvarima koji se događaju tokom porođaja, a koje bi mogle da vas iznenade.
Kakav je osećaj kad vodenjak pukne?
"Često žene to ni ne osete, ali primete da su mokre. Neke osete kao da je nešto izletelo iz njih. Ali,kontrakcije ne moraju da počnu odmah nakon pucanja vodenjaka, što je kod nekih žena slučaj, a kod nekih mogu da počnu čak i satima posle", objasnila je Lajn.
Kad ispada sluzni čep?
Cervikalni sluzni čep (operculum) je čep koji ispunjava i zatvara cervikalni kanal za vreme trudnoće.
"Sluzni čep se nalazi na ulazu u cervikalni kanal. On služi kao zaštita od infekcija tokom trudnoće. Njegovo ispadanje prethodi pucanju vodenjaka, ali ne mora da znači da će jedno ići odmah iza drugog. Sluzni čep može da ispadne i danima pre, čak se može i ponovo stvoriti, ali on najavljuje porođaj", ispričala je Lajn za Mirror.
Kako izgledaju kontrakcije?
"Početak trudova može da liči na menstrualne bolove. Neke žene mogu da osećaju teško povlačenje prema dole duboko u materici i nogama. Ako je beba okrenuta licem prema majčinim leđima, tada je bol više usmeren prema prednjem delu trupa. Ako je beba okrenuta licem prema majčinoj prednjoj strani tela, tada žena obično bol oseća jače u leđima. Takođe, kontrakcije mogu da se pojave na vrhu materice pre nego što ih žena fizički oseti", ispričala je babica.
Šta se događa pod epiduralnom anestezijom?
"Trudnice koje dobiju epiduralnu anesteziju obično moraju da leže i kretanje im je ograničeno. Moguć je gubitak osećaja u nogama kao i pad krvnog pritiska jer se venski sistem opušta kao odgovor na anestetik. Epiduralna anestezija utiče i na bešiku. Žene mogu da iskuse poteškoće u prepoznavanju signala za pražnjenje bešike, pa ih treba podsećati na to. Ako to ne mogu same, potrebno je uvesti kateter", objašnjava Lajn i dodaje da ponekad epiduralna može da deluje samo delimično, a ponekad uopšte ne deluje.
Šta je s ranom nakon porođaja?
"Oko 85 odsto žena koje su se porodile va*inalno doživelo je neku vrstu perinealne traume. Reč je o oštećenjima va*inalne kože koja nastaju spontanim pucanjem međice, epiziotomijom ili zbog šavova. Što je rana veća, duže će joj trebati da zaceli. Potrebno je ispirati va*inalno područje običnom vodom nakon svakog mokrenja, posušiti ga i često menjati uloške", savetuje Lajn.
BONUS VIDEO:
(miss7mama.24sata.hr/Yumama/Nataša Zlatković)
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju