Mnoge mame dojilje su bile u situaciji da iskuse mlečne plikove, a manje-više su ih doživele kao neprijatnost koja je bila, pa prošla.


Mlečni plik ili blister je zatvoren mlečni kanalić na bradavici, nalik pliku. Najčešće nije bolan i posle nekog vremena nestane, to jest pukne i isprazni se a da majka to i ne primeti. Neke, pak, dojilje imaju iskustvo povezano sa bolom, pojedine čak i sa preprekom za dojenje. Tada je potrebna intervencija kako bi se nesmetano nastavilo sa dojenjem.

Šta je uzrok nastanka?
Uzroci nastanka blistera mogu da budu različiti. Najčešći su: zastoj mleka, nepravilan položaj bebe na dojci, ili mlečac (soor).

Vrste mlečnih blistera

1. Čist ili proziran blister se najčešće formira na bradavici u slučaju kada beba zbog nepravilnog položaja loše hvata dojku i tokom podoja jako stiska vrh bradavice. Stoga je uvek važan položaj bebe na dojci i način kako hvata dojku. Vrlo često samo korekcija položaja može da bude od velike pomoći.2. Blisteri bele ili žute boje su često povezani sa pojavom mastitisa, ali nije sigurno da li se prvo formira blister - koji je uzrok zastoju mleka, ili se prvo dogodi zastoj, nakon kojeg se mleko u zapušenom delu stvrdne.3. Krvavi blisteri nastaju trenjem, a obično su crvene ili smeđe boje. Trenje može da nastane zbog bebinog lošeg položaja prilikom sisanja, nepravilno postavljene silikonske bradavice, ili loše postavljene pumpe za izmlazanje. Kod ovakvog tipa blistera, problem je oštećenje bradavice - koje se tretira na uobičajen način, kao i ragade.

Šta uraditi kod blistera?
Najčešće je dovoljno da se stavi topla vlažna obloga, kako bi se omekšao blister pre podoja, i da se odmah nakon toga bebi ponudi dojka da sisa. Ponekad je ovaj tretman dovoljan, pa vremenom blister nestane.
Ako ne nestane pre stavljanja tople obloge, može da pomogne obloga od slane vode, stavljena direktno na bradavicu (rastvor dve kašičice soli u šolji vode), zatim ide topla obloga, pa dojenje ili izmlazanje. Ovaj postupak treba ponoviti bar četiri puta dnevno.

Ako ni to ne pomogne, onda barem jednom dnevno treba primeniti čišćenje kože na bradavici - trljanjem pomoću peškira (»piling» bradavice). Ako se pipa otvrdlina koja liči na bubuljicu, treba pokušati da se čistim prstima istisne sadržaj kako bi se kanalić pročistio. Odmah ponudite bebi da sisa, ili izmlazajte mleko - kako bi se kanalić "otvorio". Nikako ne pokušavajte da sami, nečistim predmetima otvarate, odnosno bušite blister.

Kada potražiti pomoć lekara?
Ukoliko ništa od navedenog ne pomogne, treba potražiti pomoć lekara, koji će sterilnim postupkom da otvori blister. Kada je kanalić otvoren, mleko će u nekim slučajevima odmah početi da teče i majka će da oseti olakšanje. Važno je da nakon podoja ili izmlazanja kanalići postanu potpuno prohodni, kako se zapušenje ne bi ponovilo.

Posle tretmana sa puknutim blisterom, treba primeniti sve kao i kod ragada. Ponekad je dovoljno da se nakon podoja ili izmlazanja ostavi kap-dve mleka da se osuše na bradavici. Ukoliko su bradavice jako bolne, pomaže krema od čistog lanolina, koja pre podoja ne mora da se ispira.

Međutim, ako je uzrok blistera mlečac (soor), neophodno je da se tretira lekovima za ovu vrstu infekcije - što će, svakako, da odluči vaš lekar.

Šta ako se blisteri često pojavljuju?
U tom slučaju je najvažnije otkriti zbog čega se često pojavljuju i tretirati njihov uzrok (prepunjenost dojki, gljivice, pritisak na tkivo dojki…).
Možete nastaviti da negujete bradavice i kada nemate blistere - onako kako biste ih negovali kao da su tu (topla vlažna obloga i piling kože) - kako biste sprečili njihovu pojavu.
Ako se takve situacije ponavljaju, i zastoj nastaje zbog gustine mleka, od koristi je izbegavanje zasićenih masti u ishrani, kao i povećanje unosa hrane bogate vitaminima B kompleksa.