Svi se trude da budu što bolji roditelji svojoj deci, i najčešće su spremni na gotovo sve da svoje naslednike vide srećne. Mnoge mame i tate streme savršenstvu, a u želji da sve postignu, zaborave na najvažnije lekcije, koje su zapravo ključne za odgajanje zdrave, srećne dece.

Pročitajte kojih 10 lekcija roditelji najčešće nauče kasno i pokušajte da izbegnete da pravite te greške.

1. Ne postoji savršenstvo

Razumljivo je da vi kao roditelj želite da budete savršeni jer ste svesni da se deca ugledaju na vas, ali istaživanja su pokazala da čak 57 odsto roditelja zbog prevelikih očekivanja od sebe oseća iscrpljenost.

Imajte na umu da je savršenstvo precenjeno, i da to zapravo uopšte ne postoji, zato se potrudite da ne budete previše strogi prema sebi – time ćete uraditi nešto dobro za svoje, ali i za mentalno zdravlje mališana.

2. Prezaštićivanje ometa rast

Nijedan roditelj ne želi da se dete udari, bude povređeno, da se suočava sa nekim poteškoćama. Ali, sve je to sastavni deo života, pa kada deci prezaštićivanjem oduzmete ta iskustva, ometate njihovu sposobnost da rastu i razvijaju se.

3. Kvalitetno vreme je bolje od materijalnih poklona

Mnoge mame i tate osećaju potrebnu da razmaze svoje mališane kupujući im sve što požele. Iako nije nužno loše to što naslednicima kupujete materijalne stvari, ne zaboravite da je mnogo važnije da sa njima provodite kvalitetno vreme – to će imati mnogo veći uticaj na njihovo detinjstvo, nego najnoviji model patika.

4. Škola je važno, ali je i mentalno zdravlje

Naravno da roditelji žele da im deca budu uspešna, da idu u najbolje škole, ali sve to nije mnogo važno ako trpi mentalno zdravlje mališana. Ne treba zanemariti akademski pritisak na decu, koji može da dovede do pogoršanja mentalnog zdravlja i problema poput depresije, anksioznost, problema sa spavanjem, piše YourTango.

5. Malo bola je dobra stvar

Zvuči zastrašujuće, ali zapravo je dobra stvar da dete oseti i malo bola, u smislu da kada se možda posvađa sa drugaricom ili drugom, ne potrčite odmah da ga utešite, već mu dajte malo prostora. Prosto, potrebno je da deca osete i neke teške, neprijatne emocije i da se sami nakon toga uzdignu, koliko god da je to roditeljima teško.

6. Vreme za sebe vas ne čini lošim roditeljem

Mame i tate se toliko trude da odgovore na sve potrebe i zaheve svojih naslednika, da neretko potpuno zaboravljaju na sebe i svoje potrebe. Takođe, ima i mnogo onih koji se osećaju loše ako izdvoje malo vremena za sebe, ali ne treba – zapravo, briga o sebi pomoći će vam da i svojoj deci budete bolji.

7. Dela su važnija od reči

Na kraju se sve svode na vaša dela. Roditelji ne mogu da očekuju da se deca osećaju voljeno, sigurno, da imaju podršku, ako im to ne pokazuju. Mališanima je potrebna pažnja roditelja, zagrljaj, poljubac, lepa reč...

8. Postavite granice

To što ste roditelj ne znači da sve treba da bude dozvoljeno i da ne treba da postavite granice. Vi ste ljudsko biće, koje zaslužuje poštovanje, u čemu će pomoći granice. Detetu možda neće biti drago kada mu za nešto kažete "ne, hvala", ali će mu to zapravo biti primet kako da sutra i samo postavi granice.

9. Oko nekih stvari se ne vredi raspravljati

Neki roditelji provode previše svađajući se sa detetom oko nekih jednostavnih stvari – šta će dete da obuče ili neće, šta će da jede ili neće... Ali, takve rasprave ne donose nikakvu korist detetu, a stručnjak za roditeljstvo Džastin Kolson savetuje šta treba da uradite.

Potrudite se da sve bude jednostavno, ne komplikujte bez potrebe. Ako dete, recimo, ne može da nosi nešto što želi zato što je previše hladno napolju za to, objasnite mu da će se razboleti ako ne nosi jaknu, npr.

Drugo, spustite se fizički na nivo deteta. Recite mu da mora da nosi jaknu i pitajte ga da vam to ponovi. Tako ćete biti sigurni da razume šta mu govorite.

10. Pokažite interesovanje za ono što zanima dete

Mnogi misle da je gubljenje vremena i da je potpuno nepotrebno, ali to zapravo pomaže u izgradnji odnosa sa detetom. Dovoljno je makar da pustite mališana da slobodno izrazi svoju radost i uzbuđenje u vezi sa nečim što ga zanima.

Naročito kada su u pitanju adolescenti, interesovanje za hobije i interesovanja deteta može da pomogne roditeljima da održe blizak odnos sa naslednicima. Zato, čak i kada vas baš i ne zanima mnogo, potrudite se da "uđete u svet" koji je vašem detetu interesantan.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana