Kako deca rastu, tako se i vaspitanje odnosno ponašanje roditelja prema njima mora prilagođavati uzrastu. Prosto, ne može na isti način da se vaspitava dete od četiri i 14 godina.

Tinejdžerski uzrast je posebno izazovan za roditelje jer deca žele više samostalnosti, a u isto vreme su im roditelji i dalje veoma potrebni, pa je to jedan konfuzan period i za decu i za odrasle koji o njima brinu.

Donosimo vam 7 saveta koji mogu da pomognu da vaspitavanje tinejdžera bude lakše, odnosno da u kući imate decu kojoj se i u ovom izazovnom periodu odrastanja sviđaju sopstveni roditelji (što vrlo često u ovom uzrastu nije slučaj).

1. Postavite razumno visoka očekivanja

Deca imaju tendenciju da budu ili ispod ili iznad postavljenih očekivanja, a to je posebno primetno u adolescenciji. Zato je najbolje da imate razumno visoka očekivanja od deteta i pobrinite se da ono zna koja su vaša očekivanja.

Postavljanjem visokih standarda poručujete detetu da verujete u njega, što je sjajno za njegovo samopouzdanje, ali mu postavljate i standarde, odnosno vremenom će se navići na visoka očekivanja.

2. Postavite jasna pravila i posledice

Deca su sklona da sama izvode zaključke kakvi im odgovaraju, zato je jako važno da pravila koja im postavljate budu jasna, ali i da znaju tačno kakve ih posledice očekuju ako se ne pridržavaju ovih pravila. Imajte na umu da bi posledice trebalo da budu razumne i da se odnose direktno na ponašanje kojim niste zadovoljni.

3. Budite spremni da objasnite zašto

Možda niste navikli da objašnjavate detetu razloge zašto nešto postavljate kao pravilo, ali to se menja kako mališani rastu. Ne samo da tinejdžeri žele da znaju zašto nešto ne mogu ili ne treba, već su i veće šanse da se pridržavaju pravila ako ga razumeju.

Imajte na umu da time što objašnjavate detetu zašto nešto ne sme ili ne može, ono postepeno razvija osećaj za to šta je ispravno i pogrešno i kasnije će i samo znati da postavi granice i pravila, prenosi YourTango.

4. Budite mu roditelj, ne drugar

Nije lako roditeljima da se odupru želji da budu prijatelji svog deteta u ovoj fazi života, ali zapravo mu nije potreban još jedan drugar, već roditelj. To ne znači da ne smete da imate blizak odnos, već da ne zaboravite šta je vaš posao kao roditelja:

  • Da uvek iskreno i otvoreno razgovarate sa detetom, s puno ljubavi
  • Da ga naučite da budete samostalno, ali i da to ne isključuje da uvek može da vam se obrati za savet ili podršku
  • Da mu pomognete da razvije moralni kompas
  • Da mu uvek budete podrška
  • Da mu pomognete da pronađe svoj put

Budite prema detetu iskreni, poštujte ga, i veće su šanse da će i ono moći da vam se obrati kada mu je potreban savet ili podrška.

5. Kažnjavajte ponašanje, a ne karakter deteta

Deca prave greške, to je sasvim normalno, ali je važno da kada ih kažnjavate, to bude za tu konkretnu grešku, a ne za sve što su loše uradili ikada. Takođe, pobrinite se da vašem tinejdžeru bude jasno da ga kažnjavate zbog nečeg lošeg što je uradilo, a ne zato što je ono loše. Deca i te kako prihvataju i veruju u ono što im roditelji kažu, zato izbegavajte da mu lepite bilo kakve negativne etikete.

6. Dajte mu malo slobode

Poenta odgajanja deteta je da mu pomognete da izraste u samostalno ljudsko biće. Jedini način da to postane je da mu date prostora da istražuje, da donosi neke svoje odluke i izbore, da ima svoju slobodu – naravno, sve to treba da bude prikladno njegovom uzrastu i zrelosti.

7. Budite primer

Adolescencija je vreme kada roditelji imaju manje kontrole nad svojoj decom, ali i dalje imaju uticaj na njih. Najveći uticaj na svoje tinejdžere ćete imati ako im ponašanje kakvo želite pokazujete svojim primerom. Sve što kažete ili uradite vaše dete detaljno analizira, zato sebi postavite visoke standarde.

Žurnal primenjene razvojne psihologije ističe da to zahteva da uvek budete iskreni prema detetu, kao i da se izvinite kada u nečemu pogrešite.

Roditeljstvo je teško, ponekad zastrašujuće, ali je ujedno i najlepši „posao“ na svetu. Period adolescencije jeste izazovan, ali imajte na umu da neće trajati zauvek, a kada prođe, biće trenutaka kada će vam čak i nedostajati.

BONUS VIDEO:

OVAKO VAM DECA ŠALJU SIGNAL DA IM TREBA POMOĆ Posebnim ponašanjem tinejdžeri skreću pažnju na sebe SPREČITE NAJGORI SCENARIO Kurir televizija