Porodica bi trebalo da bude mirna luka, mesto gde se svako oseća sigurnim da bude ono što jeste, gde ima podršku, ljubav, poštovanje i razumevanje drugih članova. Nažalost, nisu sve porodice takve – u nekima vlada preterana kontrola, nema opraštanja, ne postoje lične granice...

Stručnjaci otkrivaju četiri razlike između zdravih i ovih drugih, toksičnih porodica, u kojima nema granica, ali zato ima puno kontrole.

1. U nezdravim porodicama ne postoje granice

Kada u porodici postoji zdrava doza bliskosti i emocionalne podrške, to znači svaki član ima svoja sopstvena interesovanja i veze, dok istovremeno održava blizak odnos sa ukućanima. U zdravoj porodici se poštuju granice, ohrabruje nezavisnost i svako se podstiče da razvija svoj identitet.

U nezdravim porodicama, s druge strane, nedostaje jasnih granica, članovi su preterano upleteni u živote jedni drugih, ponekad do te mere da to narušava njihov lični napredak i autonomiju. Oni utiču međusobno na odluke, emocije i veze, što im otežava da imaju odvojene identitete i živote, kaže za YourTango stručnjak za veze Erika Džordan.

2. Odnosi u toksičnim porodicama su zasnovani na strahu

Nezdrave porodice često imaju takve odnose koji su zasnovani na strahu, sa slabo postavljenim granicama, a istraživanje sveta mimo tog malog, porodičnog, se ne ohrabruje. Nasuprot tome, u zdravim porodicama se neguju otvorenost, sloboda, autonomija, kao i sposobnost da se tolerišu novine, smatra porodični i bračni terapeut Eva Van Prujen.

3. U nezdravim porodicama se neguje međuzavisnost

Kada u porodici postoje bliski, ali zdravi odnosi, to znači da članove porodice zanima kako se drugi oseća, šta radi, ali u tome postoje zdrave granice koje svima dozvoljavaju da rastu i napreduju kao pojedinci.

Nasuprot tome, u nezdravim porodicama postoje slabe granice i vladaju takvi odnosi da svaki član oblikuje prema nekom određenom kalupu, čime se ne ostavlja prostora za individualni napredak i razvoj, već se razvijaju obrasci koji podrazumevaju međuzavisnost, smatra terapeutkinja dr Glorija Brejm.

4. U toksičnim porodicama je bliskost u hiperfokusu

Glavna razlika između porodice gde vladaju zdravo bliski i odnosi i one nezdrave bliskosti bez granica, je u emocionalnom stanju koje ih pokreće.

U nezdravim porodicama postoji jedna doza straha zbog koje je bliskost u hiperfokusu, razlike i nesuglasice predstavljaju krizu u porodici, a potreba za ličnim prostorom ili nezavisnošću se posmatra kao pretnja.

"U ovim porodicama se razmišlja na sledeći način: 'Uvek postoji rizik da izgubimo jedni druge, tako da stalno moramo da pazimo da se ništa ne dogodi našim odnosima’", kaže terapeutkinja Eli Harvud.

U zdravim porodicama postoji poverenje u porodične odnose i dinamiku, a razlike i nesuglasice se vide kao normalan deo odnosa, a pridaje im se onoliko pažnje koliko je potrebno da se nesuglasice reše bez neke veće panike.

"U ovim porodicama se razmišlja na sledeći način: ’Pripadamo zajedno i možemo da se prilagodimo na sve promene koje nam se nađu na putu’", poručuje Harvud.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana