Sigurno ste čuli za izreku "dete ne može da se odgaji bez podrške celog sela", a mame znaju koliko u prvim danima sa bebom, kao i kasnije znače dodatne "ruke" u kući.

Jedna nova studija je razmatrala vezu između blizine bake i dede i mentalnog zdravlja majke, i verovatno vas neće iznenaditi da mame male dece prolaze mnogo bolje kada imaju aktivnu podršku svojih roditelja.

Studija, objavljena u recenziranom časopisu "Population Studies", pokazala je da je manje verovatno da će majke uzimati antidepresive ako imaju bar jednog roditelja u blizini, bilo da je to njihov ili su to roditelji partnera. Istraživači su pratili 488.000 finskih majki male dece između 2000. i 2014. godine, otkrivši da je upotreba antidepresiva bila najveća među novopečenim majkama čiji su roditelji i svekrve bile stariji, lošeg zdravlja i/ili živeli daleko, što ima smisla. s obzirom na to da bi odgovornost za brigu o njima takođe mogla pasti na nove mame - potencijalni dodatni stres tokom već ranjivog vremena. Takve generacije, koje moraju da brinu o roditeljima i deci nazivaju se "sendvič generacije" - mamama u tom periodu zaista nije lako.

"Prethodne studije su dosledno pokazivale da je veća verovatnoća da će mlađe bake i deke dobrog zdravlja pružiti podršku i brigu o deci", napisala je Nina Metsa-Simola, koautorka studije i demografski istraživač na Univerzitetu u Helsinkiju, piše portal mother.ly.

"S obzirom da to što imaju stare i slabe bake i deke mogu čak predstavljati dodatni teret za majke, jer ne mogu očekivati da će dobiti podršku od takvih baka i deda, već umesto toga moraju njima da pomognu."

Veza je bila najjača među samohranim majkama, koje verovatno žongliraju više od svih. "Majke u takvoj situaciji će možda morati da preuzmu dodatni posao, što utiče na njihovu potrebu za brigom o deci, a možda će čak morati i da se presele kod roditelja", rekla je autorka studije. "Imati praktičnu i emocionalnu podršku u takvom trenutku bilo bi neprocenjivo."

"Roditelji male dece, posebno oni koji ulaze u samohrano roditeljstvo, mogu biti posebno ranjivi, što se može odraziti na mentalno zdravlje", nastavila je ona. "Ovo bi moglo objasniti zašto je u našoj studiji podrška bake i deke bila posebno relevantna za mentalno zdravlje majki koje su razdvojene."

Takođe je vredno istaći da u Finskoj, gde je studija sprovedena, majke imaju pristup univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti i socijalnim uslugama, kao i jeftinoj brizi o deci i obrazovanju. Starija populacija takođe dobija jeftin smeštaj i negu, što sve doprinosi zdravlju i blagostanju stanovništva. Dakle, ako su ovi nalazi tačni za naciju sa tolikom podrškom, logično je da je u drugim zemljama koje nemaju takav vid socijalne zaštite, situacija još teža.

Zato mame i tate koje imaju pomoć bake i deka zaista imaju na čemu da budu zahvalni - istraživanja kažu da to posebno pozitivno deluje na mentalno zdravlje.

BONUS VIDEO:

Prevremeno rođena beba 1. rođendan TikTok/growingleoathome

(Yumama/T.A.S.)