Sigurno ste i vi čuli čuvenu Tolstojevu rečenicu, koja se danas citira u različitim situacijama: "Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica nesrećna je na svoj način". Srećne porodice zaista imaju nešto zajedničko, a po čemu se to one odlikuju otkrila je psiholog Ina Karas u tekstu na portalu parents.ru.

Odnos sa decom se gradi uzimajući u obzir njihove potrebe

Porodica sa decom može se nazvati srećnom ukoliko je odnos sa decom izbalansiran. Roditelji u ovakvim porodicama znaju kako da prilagode očekivanja uzrastu deteta, uzimajući u obzir njiove fizičke i mentalne sposobnosti, a rezultat toga je lep odnos sa mališanom.

Na primer, psiholog Karas ističe da se razlikuje interakcija sa šestogodišnjom devojčicom od interakcije sa šesnaestogodišnjim dečakom, kako kada je u pitanju edukacija, tako i sloboda da dete negde ide samo.

U zdravoj, srećnoj porodici, roditelji ne zaboravljaju na interese i želje deteta i ne nameću mu svoje.

Postoji podrška starije generacije

Da bi porodica bila srećna, važno je da odrasli mogu da računaju na roditeljsku podršku, koja ne mora uvek biti materijalna – ponekad je dovoljno razgovarati sa decom i pružiti im podršku.

Dr Karas ističe da je jako važno i da postoji podrška roditeljima kada ostare, kao i članovima porodice koji boluju od ozbiljnih bolesti. Porodice koje u tome uspeju postižu harmoniju.

Zadovoljstvo svakodnevnim životom

Da bi porodica bila srećna, važno je da bude zadovoljna svakodnevnim životom. Upravo zbog tih svakodnevnih stvari najčešće dolazi do svađa, uvreda, prepirki – ko je oprao sudove, ko nije izneo smeće itd. Jako je važno da postoji dogovor o svemu tome, kako bi svi članovi porodice bili zadovoljni i srećni.

Psiholog ističe da se javljaju veliki problemi u porodicama gde je žena zauzeta odgajanjem dece, izgradnjom karijere i brigom o kući, dok muškarac gradi karijeru i ne želi da "radi ženske poslove", odnosno da se bavi kućnim poslovima. Ukoliko muškarac posle posla želi samo da se odmara, a žena mora da se bavi svim ostalim, ona će ubrzo postati nezadovoljna porodičnim životom, upozorava psiholog.

Lak dogovor o obrocima

Ishrana i priprema obroka važan su sastavni deo porodičnog života. Dr Karas kaže da je važno da postoji dogovor ko priprema doručak, ručak, večeru, od kojih sastojaka i da li će porodica uopšte jesti kod kuće. U vezi s tim, bitno je da postoji dogovor o tome koliko će se često ići u restorane ili poručivati hrana.

Kada parovi jasno iznesu jedno drugom preferencije što se tiče hrane i dogovore se u vezi sa svim tim, mogu da štikliraju još jedan "uslov" za srećnu porodicu.

Zadovoljstvo intimnim životom

Još jedna važna karika u porodičnom životu je zadovoljstvo supružnika intimnim životom, i naravno, da ne postoji nikakva zavisnost od bilo čega. Psiholog kaže da je bitno da partneri imaju slične preferencije kada su u pitanju intimni odnosi, da imaju približno jednaku želju za učestalošću odnosa i slično.

Dogovor o odmoru

Dr Karas ističe da je odmor u porodici važna tema koju mnogi ignorišu. Ali, važno je da postoji dogovo o tome šta oboje partnera pod tim podrazumevaju – gde i kako vole da se odmore, koliko da potroše na to? Ona ističe da se često javljaju svađe među partnerima kada ne mogu da se dogovore da li žele neki prosečan odmor ili da uživaju maksimalno, pa i po cenu da se zbog toga zaduže.

U vezi sa izgradnjom zdrave i srećne porodice, psiholog Karas kaže da je ključ u tome da partneri umeju da razgovaraju i rešavaju probleme, a pre svega da mogu slobodno da izesu svoj stav, bez uvreda od druge strane.

BONUS VIDEO:

Muškarac pokazao šta je sve uradio kako bi pomogao ženi pre putovanja  TikTok/world.shaker

(Yumama/N. Z.)