Kada dođete sa bebom kući iz porodilišta, sledi period privikavanja - vi treba da se naviknete na bebu i svoju novu ulogu, a beba na vas i život izvan materice. Neki saveti mogu da vam olakšaju prve dane kod kuće sa bebom, ali svakako treba vremena da se priviknete na činjenicu da je beba sada centar vašeg sveta, da malo ko pita kako ste vi jer svi pitaju za vašeg mališana, a da i ne pominjemo da ćete svakodnevno slušati savete koje uopšte ne tražite, zbog kojih ćete sumnjati u sve što radite.

Neke stvari ne možete da promenite, ali možete sebi da olakšate ovaj period time što ćete prestati da pravite greške koje su karakteristične za novopečene mame.

1. Verujete da sve radite pogrešno

Majčinstvo, barem na početku, donosi svakodnevnu sumnju u sebe, a posebno kada mame rode prvo dete misle da ništa ne rade kako treba. Ne brinite i ne opterećujte sebe sumnjama, bićete sve spretniji i uživaćete sve više dok se malo uvežbate u novoj svakodnevici.

2. Pokušavate da se odmah vratite u formu

To što vidimo fotografije poznatih ličnosti koje odmah nakon porođaja izgledaju kao da nikad nisu ni bile trudne baš i ne pomaže da prihvatimo realan izgled tela posle porođaja. Zaista je važno da ne očekujete da kilogrami koje ste dobili u trudnoći nestanu tri dana posle porođaja. Umesto brige o tome, fokusirajte se na to da imate što više zdravih navika, a vitka linija će vremenom doći, piše wday.ru.

3. Kupujete sve što vidite u radnjama za decu

Mame se bespotrebno opterećuju misleći da je mališanima potrebno "hiljadu" igračaka, ali vašoj bebi ste potrebni vi. Možda će vam razgovor sa drugim mamama pomoći da izbegnete zamku kupovine stvari koje bebama nisu potrebne.

4. Ne brinete o sebi

Novopečene mame su toliko zauzete brigom o svojim mališanima, da na sebe često i zaborave. Ali, da biste zaista uživali u majčinstvu, potrebno je i da vodite računa o sebi - da, nemate verovatno vremena da svake nedelje idete kod frizera, ali je važno da se ne odreknete svih svojih zadovoljstava.

5. Pokušavate da u kući sve bude pod konac

Za vaše fizičko i mentalno zdravlje će biti bolje da se naviknete na malo nereda jer ćete u suprotnom bespotrebno stavljati na sebe pritisak da pored brige o bebi sve uvek bude na svom mestu, što je krajnje iscrpljujuće.

6. Ne uspostavljate kod bebe navike u spavanju

Da biste izbegli da se beba stalno budi i da nema nikakav raspored u spavanju, važno je da što pre počnete da uspostavljate navike u spavanju kod deteta - naravno, to neće biti moguće baš prvih dana.

7. Slušate baš svaki savet

Ljudi prosto imaju potrebu da stalno daju savete novopečenim majkama, ali to ne znači da treba da poslušate baš svaki savet koji dobijete. O svakom promislite, izvagajte da li vam je od koristi, a po potrebi se konsultujte i sa lekarom.

8. Poredite svoju bebu sa drugima

Važno je da što pre prihvatite činjenicu da su sva deca različita. Postoje neke opšte norme u vezi sa tim u kom periodu života se očekuje da beba puzi, hoda, kada se može očekivati nicanje zuba i slično, ali to nisu standardi koje svako dete mora da ispuni. Prosto, neki počnu da pričaju ranije, neki malo kasnije, neko dete prohoda pre prvog rođendana, neko posle... Opustite se i oslonite se na savete lekara, a izbegavajte da dete poredite sa drugima.

9. Primate goste kada nemate ni snage ni želje

Jasno je da svi žele da dođu da vide bebu, ali ne pristajte na to pre nego što ste se dovoljno oporavili i spremni ste da primite goste u kuću.

10. Slušate majke koje nemaju mnogo iskustva

U redu je da saslušate druge, ali nemojte previše da se oslanjate na njihove savete, naročito kada su u pitanju mame koje nemaju mnogo iskustva sa decom. Uvek je bolje da se obratite lekaru ako vas muči nešto u vezi sa zdravljem, a onim iskusnijim mamama kada su u pitanju neki svakodnevni trikovi u roditeljstvu.

11. Previše ste oprezni

U prvim danim majke obično drže bebe u rukama sa neverovatnim oprezom, što je sasvim normalno i OK, ali potrudite se da ne komplikujete sebi previše život preteranom brigom i anksioznošću. Bebe su mnogo otpornije nego što mislite.

12. Niste se pripremili za bebin dolazak

Dok neke trudnice sve spremaju unapred, druge sve ostavljaju za poslednji čas. Naravno, bolje je da vas sve dočeka spremno za bebu kada se vratite iz porodilišta, ali ako to već niste uradili, zatražite pomoć od partnera i bliskih ljudi.

13. Imate previsoka očekivanja

Žene često zamišljaju kako će izgledati njihov život kada postanu majke, a realnost obično bude malo drugačija. Uživajte u trenutku, u sadašnjosti, i nemojte previše da se bavite očekivanjima jer ćete samo sebe izložiti bespotrebnom stresu i pritisku.

14. Sami brinete o detetu

Ukoliko živite sa partnerom sa kojim imate dete, nema potrebe da preuzimate svu brigu na sebe, a baš to je ono što novopečene mame često rade. Uključite i njega u sve procese jer je i za dete važno da bude sa tatom, a tako ćete i vi imati više vremena za sebe.

15. Ne prihvatate promene

Posle devet meseci trudnoće, neke žene i dalje ne mogu da prihvate da su sada majke, pa žele da vode isti život kao ranije - redovni izlasci, duga putovanja... Daleko od toga da sve to ne možete i kada se porodite, ali verovatno nećete moći da uživate u ovim stvarima baš toliko kao ranije, barem u prvim mesecima bebinog života. Prihvatanje promene je prvi korak ka srećnom majčinstvu.

16. Nervirate se zbog sitnica

Mamama je potrebno mnogo strpljenja, naročito u prvim mesecima, a stalan bebin plač zaista je teško slušati. Ponekad ćete se rasplakati kada beba bljucne po odeći koju ste joj tek obukli, a imajte na umu da kada se rasplačete zbog tako nebitnih stvari, to je znak da vam treba pauza - neka partner ili neko drugi pričuva dete dok se vi malo odmorite.

17. Stavljate bebu da spava u drugoj sobi

Mnoge mame su uzbuđene dok uređuju dečju sobu, pa žele da bebu odmah smeste u nju. Ali, na početku ćete se noću često buditi, učinićete sebi uslugu ako krevetac stavite u svoju sobu, da ne morate stalno da ustajete i idete u drugu prostoriju.

18. Ne koristite lažu

Neke mame brinu da dete neće hteti da doji ukoliko mu daju lažu. Najbolje je da prvo uspostavite dojenje, pa tek nakon nekog vremena date bebi lažu, koja će pomoći da je u nekim situacijama smirite i da brže zaspi.

19. Brinete o tome šta drugi misle

Svaka osoba ima svoju predstavu o tome kako mame treba da se ponašaju. Ali, pošto je nemoguće svima ugoditi, ne treba ni da se opterećujete time.

20. Pokušavate da date detetu ceo svet

Mame iz ljubavi često žele detetu da pruže sve, a naročito ono što same nisu imale u detinjstvu. Ali, imajte uvek na umu da beba ne želi skupe igračke, već vašu pažnju - pružite mu je i uživajte u svakom trenutku!

BONUS VIDEO:

Znaci da je beba sita i zadovoljna TikTok/msheilapozo

(Yumama/N. Z.)