Najmlađim ukućanima kupanje i igra u bazenu predstavljaju jedno od najvećih uživanja. Svako ko ima kuću s dvorištem sigurno je bar jednom poželeo da ga postavi i svojim mališanima učini leto lepšim. Ne treba izgubiti iz vida da se dete može udaviti za nekoliko desetina sekundi, a za to je dovoljna dubina bazena od 20 cm.
Bazena na tržištu ima različitih, a njihova cena može da varira od 3.000 pa preko 100.000 dinara. Bazeni mogu biti vema mali, samim tim i laki za održavanje, do onih većih sa čvrstim potporama, filterima i pumpama. Koji god da imate, vašu decu bi trebalo da držite na oprezu. Istraživanja su pokazala da se najviše dece udavi u uzrastu od prve do četvrte godine, a nije nepoznat i slučaj davljenja deteta u kućnom bazenu kod nas.
Bezbednost sa kućnim bazenima možete povećati tako što ćete mlađu decu uvek držati na oku, a kada se kupanje završi prekriti bazen. Uvek je naravno dobro i razgovarati sa decom i najbolje bi bilo objasniti im da postoji vreme za kupanje, kada je kupanje završeno, trebalo bi pokriti bazen i preći na drugu aktivnost. Nije zgoreg deci objasniti da mogu da se povrede ili da se udave u bazenu.
Uvek budite uz decu dok se kupaju, u bazenu, za bebe i mlađe je dobro da imaju šlauf ili "mišiće", a dete preko četiri godine nastojte da naučite da pliva u nekoj od školica plivanja.
Posle kupanja treba pažljivo isušiti spoljašnje ušne kanale i voditi računa da se ne oštete, jer će tako biti podložniji infekcijama, a dete će želeti i u narednim danima da se kupa u bazenu.
Nemojte ostavljati igračke u bazenu kada se kupanje završi, izvadite iz bazena sve igračke vašeg deteta i prenesite ih u kuću ili drugi deo dvorišta.
Pored opasnosti od davljenja, bazeni mogu da budu izvor zaraze: voda koja se sipa u bazene je manje hlorisana, i stoga je pogodnija za razvoj mikororganizama. Preporučljivo je da se voda redovono menja, naročito u manjim bazenima namenjenim bebama i deci mlađeg uzrasta, a deca u bazen treba da ulaze čista.
Druga velika opasnost koja postoji je ona od opekotina: vodite računa da bazen ne bude na suncu, najbolje je ispod drveta, u "prošaranoj" hladovini, jer za nastanak opekotina kod najmlađih dovoljno je i deset minuta izlaganja na suncu. Uvek mažite decu UVA i UVB zaštitnim faktorom kada se kupaju u dvorišnom bazenu bez obzira na njihov uzrast. Boravak na suncu bi trebalo izbegavati između 10 i 16.30 časova.
BONUS VIDEO:
Izvor: Yumama
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna