Već sredinom leta kod mnogih ljudi se javljaju simptomi alergije na ambroziju, samoniklu biljku koja raste kao korov uz puteve, potoke i reke, kao i na neuređenim mestima u gradovima. Teško ju je iskoreniti jer je seme ambrozije izuzetno lagano, te nošena vetrom mogu putovati i do 300 kilometara.
"Simptomi alergije na ambroziju su uobičajeni: javljaju se kašljucanje, kijanje, svrab i curenje i zapušenost nosa. Reč je o tzv. alergijskom rinitisu ili peludnoj prehladi. Ponekad se može javiti i privremeni gubitak čula mirisa", ističe dr. Ksenija Krajina Pokupec, lekarka porodične medicine i fitoaromaterapeut iz Hrvatske.
Oči svrbe, peckaju, “žuljaju” i suze, često se javljaju i podočnjaci zbog povećanog dotoka krvi. Ako su simptomi jako izraženi, osoba može postati letargična i dekoncentrisana, da ima problema sa spavanjem, pa i u druženju s drugim ljudima, ističe doktorka Pokupec.
Kao posledica alergije može se razviti i alergijska astma, koju prati otežano disanje i tad se obavezno treba javiti lekaru za pomoć.
Iako se ne mogu potpuno izlečiti, dobro izabranom terapijom lekovima i posebno prirodnim preparatima, alergijska reakcija može se ublažiti i prorediti simptome. Neke od njih dobro je uzimati i nekoliko meseci ranije da ojačamo i pripremimo organizam. U tom kontekstu se često spominje ulje crnog kima, koje podiže imunitet i snažni je prirodni antihistaminik.
"Kad se alergija pojavi, sprovodi se uobičajena terapija antihistaminicima, kapima za nos koje smanjuju edem sluznice nosa i olakšavaju disanje, a u slučaju jačeg kašlja ili otežanog disanja, u terapiju se uvode i bronhodilatatori (lekovi protiv spazma bronha) i ekspektoransi (za iskašljavanje).
"Međutim, na osnovu dugogodišnjeg iskustva s mojim pacijentima mogu da preporučim i terapiju biljem: čaj od koprive, kamilice, bazge, sleza, imele ili nevena, šipka i hibiskusa.
Te biljke podstiču odbrambene snage organizma i čiste telo znojenjem, deluju protivupalno i protivalergijski te obogaćuju naš organizam C vitaminom i flavonoidima", ističe fitoaromaterapeutkinja. Čaj i kapi na bazi nevena, imele, koprive, maslačka, kamilice i breze čiste krv od alergena, smanjuju i umiruju histaminsku reakciju koja dovodi do alergije, te podižu imunitet, a dobro ih je koristiti tako da se u litru čaja doda od 50 do 150 kapljica biljne tinkture i popiti to tokom dana. Protiv svraba i osipa, kao i crvenila na koži pomoći će čestoslavica i biljka dan-noć, a za kupku su najbolje lekovite biljke hrastova kora, neven, kamilica, kao i dan-noć", kaže dr. Pokupec.
"I homeopatija pruža vrlo efikasnu i brzu pomoć ako se pravilno prepiše potreban homeopatski preparat koji će zaustaviti simptomatologiju alergije", ističe homeopatkinja Irena Brbić.
Ako su simptomi već prisutni i prepoznali ste ih, tad treba uzimati indikovani preparat češće, odnosno dok ne dobijete odgovor organizma. Ako ustanovite poboljšanje, preparat je potrebno uzimati ređe.
Domaći biljni čaj proti alergije
Potrebno je:
Plod šipka 20 g
cvet lipe 15 g
cvet zove 15 g
majčina dušica 10 g
cvet kamilice 10 g
plod anisa 10 g
list nane 10 g
cvet nevena 5 g
cvet crnog sleza 5 g
Priprema:
1. Na litar hladne vode dodati dve supene kašike čaja.
2. Kada prokuva, ostavite da lagano vri oko mimut, stavite na stranu pet minuta i procedite.
3. Pripremljeni čaj popijte tokom dana.
Napomena:
Ovaj recept s vremenom se menja, tj. prilagođava osobi, u zavisnosti od simptomima, pa ako osetite da se neki simptomi ne povlače, potražite savet aromaterapeuta.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu