Prvo pominjanje čaja datira iz četvrtog veka p.n.e. u kineskoj medicini, gde se opisuje kao medicinski napitak koji se sprema kuvanjem listova. U kasnijoj literaturi se pominje kao napitak koji smanjuje žeđ i želju za snom i zadovoljava i uveseljava srce. Novija istraživanja su pokazala da polifenoli u čaju imaju izrazito antioksidativno dejstvo i da na taj način štite organizam od mnogih bolesti. Pojedinačna doza crnog ili zelenog čaja povećava antioksidativnu aktivnost krvne plazme, a dodatak mleka nema uticaja na ovaj efekat.

Nutrijenti u čaju

* Cink sprečava upalna stanja i poboljšava imunitet.

* Selen ima jako antioksidantno delovanje, prevenira pojavu kancera.

* Fluor u nezaslađenom čaju štiti zube od karijesa.

* Flavonoidi poboljšavaju elastičnost kapilara, stimulišu cirkulaciju i imuni sistem, ubrzavaju metabolizam, ublažavaju astmatične tegobe.

* Čaj je prirodni izvor teofilina i kofeina.

* Ovaj napitak sadrži ugljene hidrate i proteine.

Način spremanja čaja ima uticaja na njegovo dejstvo. Preliven vrelom vodom i ostavljen da stoji tri minuta - ima stimulativno dejstvo, a pet minuta - smirujuće.

Prokuvavanje čaja u vodi i ostavljanje u nepokrivenoj šolji - dovodi do gubitka  vrednih sastojaka, pravog ukusa i mirisa.

Biljni čajevi predstavljaju infuziju lišća, cvetova, plodova, semenki, korena, voća i začina. Pripravljaju se od svežih biljaka, uz minimalno procesiranje.

INFUZ (od lista, cveta)

Jedna do tri kašičice čaja se prelije ključalom vodom i ostavi da stoji 3-5 minuta. Bolji efekti se postižu ukoliko čaj odstoji 15-30 minuta. Može da se čuva u frižideru 24 sata.

DEKOKT (od korena, semenki, kore)

Jedna do tri kašičice se prelije sa pola litra do jedan litar vode i ostavi da stoji 5-10 minuta. Zatim se na tihoj vatri kuva 10-30 minuta. Pije se toplo. Može da stoji u frižideru 72 sata.

* Zeleni čaj ima manje kofeina.

* Čaj od citrusnog voća je odlično letnje piće za decu koja vole hladne napitke.

* Čaj od kamilice je aromatični, ukusni napitak. Odličan je posle večere a pre spavanja. Pije se topao.

* Čaj od šumskog voća se pije i topao i hladan.

* Čaj od ehinacee je efikasan kod pojave prvih simptoma prehlade. Pije se topao.

* Čaj od hibiskusa je odličnog ukusa. Izvanredan je i topao i hladan - sa kriškom limuna.

* Čaj od nane - osvežavajući je kada je hladan, umirujući kada je topao.

I topao i hladan

P: Mnogi roditelji insistiraju da dete pije čaj dok je vruć - zbog većeg lekovitog dejstva. Da li je to tačno?

O: Zaista je pravo zadovoljstvo uživati u svežem ukusu biljnog čaja. Ovo odlično  piće može da nas budi ujutru, da nas stimuliše u podne, da nas umiri uveče. Pije se i topao, i hladan - zavisno od situacije.

Prednosti toplog čaja

*Hemijski elementi u toplom čaju kao pektin, šećer i aminokiseline utiču da se luči više pljuvačke, što smiruje nadraženo grlo.

*Utiče na brži protok urina.

*Kofein u toplom čaju stimuliše termoregulacioni centar u mozgu, što utiče na regulaciju telesne temperature.

*Podstiče sekreciju znojnih žlezda i oslobađanje toksina.

Ako vam je hladno, čaj će da vas zagreje. Kada ste pregrejani, rashladiće vas. Ukoliko ste neraspoloženi, razgaliće vas. U slučaju da ste uznemireni, smiriće vas.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista