Postoji niz zlatnih pravila na koja će vas uputiti svaki poznavalac italijanske kuhinje kada je priprema testenine u pitanju. Jedno od njih je nikako ne sipajte ulje u vodu u kojoj kuvate testeninu.
1. U Srbiji najčešće testeninu biramo kao i svaku namirnicu, spram vlastitog džepa. No, nije ni svaka jeftinija testenina ista. Pročitajte sastav na pakovanju, jer postoje testenine od jaja i sušene testenine od brašna i vode koje su nešto tvrđe. Testenina sa jajima upija manje vode pa je pogodnija za nešto kremastije umake od mesa, pavlake i pečuraka. Ako pravite testeninu u paradajzu onda vam treba ova sa brašnom i vodom.
2. Ono gde svi najviše grešimo je zapravo način kuvanja testenine. Verovatno su mnogi od vas usvojili savet starijeg iz kuhinje da se u lonac sa vodom sipa ulje “kako se testenina ne bi lepila”. Ovo je jedna od najvećih grešaka. Mešanje ulja i vode dovešće do toga da će se ulje najverovatnije zalepiti za testeninu nakon što je procedite, a to će kasnije sprečiti da se sos kojim prelijete pastu izmeša lepo sa njom. Dodatak ulja samo će je učiniti masnijom pa se sos posle neće dobro uhvatiti za testeninu. Kako bismo sprečili lepljenje testenine tokom kuvanja OBAVEZNO je da šerpa bude široka i duboka, da bi testenina imala prostor da se ‘kreće’. Italijansko je pravilo da 1 litar vode ide na svakih 100 grama paste! OBAVEZNO je promešajte tokom kuvanja i NIKAKO nemojte poklopiti šerpu!
3. U svu tu silnu vodu treba dodati i dosta soli. Testenina je sama po sebi neslana, a najbolji način da je ravnomerno posolite jeste da so dodate u vodu. Ne stavljajte so ‘odoka’. Pravilo je 7 grama soli na 100 grama testenine. So nikad ne stavljajte odmah, već kad voda počne da vri!
4. Špagete dodajte tek kad voda počne da vri. Nemojte nikad lomiti špagete! Uhvatite rukom količinu koju želite, stavite u sredinu suda u kome vri voda i pustite da se špagete rašire. Postepeno će se same spustiti u vodu.
5. Pazite da se testenina ne prekuva. Testeninu bi trebalo kuvati “al dente”, odnosno da se oseti pod zubom. Kako znati kad je dovoljno kuvana? Uzmite komad testenine, špageta recimo, i prekinite je. Ikoliko se u sredini jedva nazire tamnije testo, skuvana je. Ili, jednostavno zagrizite komadić. Nikad je nemojte ostaviti poklopljenu na isklučenoj ringli da još malo odstoji jer će se ugnjecati i raspasti.
6. Tek oceđenu testeninu nikad nemojte ispirati vodom! Voda u kojoj se testenina kuvala sadrži skrob i doprinosi ukusu. Testeninu samo procedite i pomešajte sa sosom.Ukoliko pripremate neku vrstu salate sa testeninom ostavite da se ohladi postepeno, a da se ne bi slepila tek kuvanu je prelijte sa malo ulja.
7. Tek oceđenu testeninu dodajte u pripremljeni sos i kuvajte sve zajedno još oko minut – dva, ne duže. Tako će se najlepše sjediniti. Količina sosa koja ide uz testeninu treba biti umerena. Ne sme ništa plivati, nego umak mora biti obavijen oko svakog komada testenine, ali istovremeno ne sme biti slepljen.
8. Količina testenine po osobi je 80 grama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna