Mušmula (Mespilus germanica) je u narodu poznata i pod imenom divlja kruškica.

Mušmula potiče iz jugozapadne Azije, odakle je preneta u Evropu, najpre na područje Grčke i Italije, a ubrzo se proširila i po celoj Evropi. 

Mušmulu su koristili pripadnici brojnih civilizacija zbog njene lekovitosti, hiljadama godina, sve do poslednjih sto godina.

Mušmula je snažno protivupalno sredstvo koje blagotvorno deluje na ceo organizam. Vekovima se koristi za probavne tegobe – suzbija crevne i želudačne  upale, eliminiše nadutost. Snažan je prirodni laksativ, a zbog svog antivirusnog i antibakterijskog delovanja, pomaže pri ublažavanju upale krajnika i disajnih puteva.

Pogledajte i Recept doktorke Nade Macure: Savršeni napitak za jačanje imuniteta

Sadrži belančevine, ugljene hidrate, tanin, pektine, organske kiseline (jabučna, vinska, limunska). Takođe obiluje vitaminom C, kao i vitaminima iz B grupe. Izvor je kalijuma, kalcijuma, gvoždja i magnezijuma.

Zreli plodovi su odličan laksativ i diuretik. Blagotvorno deluju na upalu želudačne sluznice, ali i na mnoge druge želudačne  tegobe.

Zbog zavidne količine vitamina C, preporučuju se za lečenje skorbuta.

Pektin prisutan u ovom voću pomaže u snižavanju lošeg holesterola, pospešuje rad creva, sprečava zatvor te pomaže u lečenju raznih upalnih procesa u organizmu.

Pogledajte i Moć prirode: Sve blagodeti oraha

Zeleni plodovi nisu pogodni za konzumaciju, ali se u obliku čaja koriste za lečenje i ublažavanje mnogih zdravstvenih tegoba.

Zaustavlja proliv i krvarenja.

Nezrela mušmula je poznata i kao odlično protivupalno sredstvo. Pomaže pri lečenju afti u ustima. 

List se u lekovite svrhe sakuplja u proleće, a u obliku čaja je vrlo delotvoran u zaustavljanju krvarenja te u lečenju bolesti desni i usta i grla.

Cvet se bere u razdoblju maj-jun, suši se na prozračnom mestu te se takođe konzumira u obliku čaja za poboljšanje probave. 

Kora s drveta se skida u proleće ili u jesen.  U narodnoj medicini koristi se za lečenje malarije.

Semenke mušmule takođe imaju lekovita svojstva. Sluz oslobođena iz semenki namočenih u vodi koristi se za pripremu obloga koji imaju vrlo delotvorne učinke u saniranju kožnih ozleda.

Koriste se i za eliminisanje bubrežnih kamenaca, ali kod ove vrste terapije potreban je poseban oprez i stručan nadzor, jer semenke sadrže određeni procenat cijanovodonične kiseline.  

Lekovito delovanje mušmule:

    poboljšava vid

    jača jetru i bubrege

    leči vrtoglavicu

    poboljšava probavu

    pomaže kod impotencije

    snižava holesterol

    pomaže kod upale krajnika i disajnih puteva

    uklanja želudačne tegobe

    ublažava bolove

    otklanja nesanicu

    reguliše nizak pritisak

    blagotvorno deluje na kožu i kosu

Korisni i ukusni recepti s mušmulom

Čaj od svežih zelenih mušmula

Potrebno je:

1 supena kašika usitnjenih svežih zelenih mušmula

2 dl vode

Priprema:

Zagrejte vodu do vrenja i njome prelijte usitnjene mušmule. Poklopite i ostavite oko sat vremena da odstoji. Procedite.

Upotreba: 

Za zaustavljanje proliva pijte ovaj čaj  2-3 šoljice  čaja dnevno. Kod krvarenja zubnog mesa više puta dnevno ovim čajem ispirite usnu duplju.

Pogledajte i Zdravlje porodice: Sve blagodeti soka od šargarepe

Kompot od zrelih mušmula

Potrebno je:

1 kg mušmula

800 g smeđeg šećera

0,5 l vode

Priprema:

Poluzrele mušmule očistite, operite te izrežite na sitnije komade. Šećer/med otopite u vodi i tečnošću prelijte mušmule. Kuvajte sat vremena na laganoj vatri. Mlako ulijte u tegle i dobro zatvorite.

Primena:

Ovaj kompot pomaže kod probavnih tegoba i proliva. Potrebno je konzumirati 1,5 do 2 dcl kompota ujutro, natašte.

Pekmez od mušmula

Potrebno je:

1200 g mušmula

1,5  kg smeđeg šećera ili 1 kg meda

7,5 dcl vode

Priprema:

Prokuvajte vodu i šećer/med te dodajte očišćene i oprane mušmule. Kuvajte oko 50 minuta, neprestano mešajući. Vruću masu ulijte u pripremljene tegle i uživajte u ukusnoj jesenjoj poslastici.

Izvor: Alternativa za vas

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.