Iskoristite sve blagodeti proleća i ojačajte imunitet povrćem koje vam ono donosi.

Grašak

Koristi: Da li ga pravili kao prilog uz pastu ili ga pripremali kao samostalno jelo, mladi grašak je neizbežna prolećna namirnica. Samo jedna šolja svežeg graška sadrži propisanu dnevnu dozu vitamina C. Osim toga, ovo povrće je bogato vitaminom B1, koji popravlja raspoloženje i ublažava simptome depresije.

Kupovina i čuvanje: Ukoliko ga kupujete kao mahune, gledajte da one budu jarkih boja i bez vidljivih ožiljaka. Ako kupujete zrno, prepolovite jedno pre kupovine - iznutra bi trebalo da bude hrskavo i sočno. Čuvajte grašak u plastičnim kesicama u frižideru i operite pre kuvanja.

Upotreba: Možete ga obariti na pari ili u vodi dok ne omekša, a posle ga preliti hladnom vodom da bi zadržao hrskavost i jaku zelenu boju.PageBreak

Brokoli

Koristi: Ovo povrće je poznato kao borac protiv kancera. Ukoliko želite da smanjite rizik od pojave ove teške bolesti, u proleće ga što češće jedite u kobinaciji sa rotkvicama. Naime, rotkvice sadrže enzime koji podstiču apsorpciju antikancerogenih supstanci koje sadrži brokoli.

Kupovina i čuvanje: Kada ga kupujete, cvetovi brokolija treba da budu čvrsti i jarke boje, a izbegavajte brokolije čije stabljike na sebi imaju crne tačke, one su znak razvijanja buđi. Brokoli čuvajte u plastičnim kesama na kojima napravite nekoliko rupica i to u najhladnijem delu frižidera.

Upotreba: Pre pripreme brokoli potopite u toplu vodu i lagano prebrišite da se sva prljavština skine. Ovo povrće kuvajte, ali  samo toliko da ostane hrskavo, a možete ga i peći, pržiti, dinstati ili kuvati na pari. Ni u jednom slučaju nećete pogrešiti.PageBreak

Zelena salata

Koristi: U proleće je zelena salata najboljeg ukusa.  Tada je i najzdravija jer obiluje antioksidansima, dijetalnim vlaknima, vitaminima K i C i folnom kiselinom.

Kupovina i čuvanje: Sveže ubranu salatu prepoznaćete po čvrstim zelenim listovima i nikako ne sme imati brašnjav ukus. . U frižideru se može čuvati u papirnoj kesi i to najviše dva dana ukoliko su joj prethodno odstranjeni svi oštećeni listovi.

Upotreba: Najbolje je da oprane listove salate odmah upotrebite. Lakše i bolje ćete je očistiti ukoliko razdvojite svaki list i jedan po jedan perete pod mlazom vode.

PageBreak

Mladi luk

Koristi: Ako vas muče sezonske alergije u svoj jelovnik morate uključiti mladi luk koji je bogat izvor kvercetina, antioksidansa sa dejstvom antihistaminika koji ublažava njihove simptome ali i reguliše krvni pritisak i smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Mladi luk obiluje i brojnim vitaminima, a najviše se izdvajaju vitamin C, B1, B2 i provitamin A.

Kupovina i čuvanje: Sadržaj vitamina C, važnog za sticanje imuniteta, veći jeu sočnim listovima - perima nego u lukovici, pa ih tokom čišćenja ni slučajno ne treba odstranjivati.

Upotreba: Mladi luk se koristi svež, za salatu, ali i kao dodatak raznim jelima.PageBreak

Spanać

Koristi: Spanać u proleće sadrži najviše vitamina C i folne kiseline koji jačaju imunološki sistem i ublažavaju simptome alergija. Takođe, prolećni spanać je bogat izvor betaina koji poboljšava izdržljivost tokom fizičkog napora. On sadrži dve fitohemijske supstance, lutein i zeaksantin, koje smanjuju oštećenje očiju tokom starenja. Ako hoćete brže da razmišljate jedite spanać (Spinacia oleracea), poručuju nutricionisti. Ako hoćete da imate dobro varenje, dobru krvnu sliku i normalan holesterol, opet jedite spanać.

Kupovina i čuvanje: Prilikom kupovine treba voditi računa da listovi budu intenzivno zelene boje, koji je siguran znak da je spanać svež. Ukoliko ga odmah ne pripremate za jelo, treba ga spakovati u plastičnu kesu bez pranja, pošto vlaga može dovesti do kvarenja. Skuvani spanać nije dobro ostavljati duže ni u frižideru, ni u zamrzivaču.

Upotreba: Pre pripreme spanać treba dobro oprati da bi se sa listova uklonila zaostala zemlja i sve nečistoće. Najbolje ga je staviti u veliku posudu sa hladnom vodom, pa onda kružnim pokretima ruke provlačiti. Vodu menjati sve dok ne nestane i najmanja prljavština.PageBreak

Sveži začini

Koristi: Za raznolikost ukusa i hranljivih materija sveži začini su ključni. Svako ih može imati zasađene u saksijama i smeštenih uz prozore. Davaće svežinu i raznolikost ukusa vašoj hrani i toplinu vašem domu.

Kupovina i čuvanje: Ukoliko ih kupujete, svaki od začina mora da ima jarku boju i stabljika mora izgledati sveže. Izbegavajte ono bilje koje na sebi ima bilo kakvo oštećenje u vidu crne ili žute fleke. Kako bi duže ostali sveži, umotajte ih u papirni ubrus, stavite u plastičnu kesu pa u frižider.

Upotreba: Ako ne znate kako da ih koristite, evo nekoliko saveta. Začinske biljke poput peršuna, nane, bosiljka, žalfije, origana, stavljaju se pred kraj kuvanja, dok majčina dušica, lovor, ruzmarin mogu izdržati visoke temperature i mogu se dodavati na početku ili sredinom kuvanja jela. Do intenzivnijih ukusa doći ćete seckanjem ili kidanjem umesto stavljanja celih grančica.

Prevela i priredila Minja Simić