Kažnjavanje dece definitivno nije omiljena stvar roditeljima, ali ponekad moraju i to da urade kako bi mališani shvatili da neko ponašanje nije prihvatljivo. Mame i tate, međutim, ponekad nisu sigurne na koji način treba da kazne dete u nekoj situaciji.
Ono što treba da znate je da mnogo zavisi od karaktera deteta jer će nekim mališanima biti dovoljna sasvim mala, blaga kazna da se "nauče pameti", dok će sa onim upornijima biti malo teže. Takođe, najbolje je da uvek prvo postavite jasna pravila, da dete zna u svakom trenutku šta sme, a šta ne, da sa njim uvek mirno pokušate da razgovarate, pa da tek ako ništa od toga ne pomogne pribegnete kazni.
Pravila kažnjavanja
Bilo bi dobro da izbegavate da kažnjavate dete kada to možete. Na primer, ako vidite da mališan već oseća krivicu, da se kaje što je nešto uradio, kazna nije neophodna. Ponekad je dovoljno samo da dete razume razloge zašto neko njegovo ponašanje nije u redu.
Kazna mora da bude u skladu sa neprihvatljivim ponašanjem zbog kojeg ga kažnjavate. Preterano stroge kazne kada za tim nema potrebe mogu da naprave suprotan efekat – dete će se naljutiti, biće uvređeno i ogorčeno i neće osetiti kajanje za ono što je uradilo.
Kazna je jednokratna i ima određene uslove. Ukoliko ste već kaznili mališana za nešto što je uradio, ne treba opet da se vraćate na to. Ili, ako ste mu već zabranili da gleda omiljeni crtać kao kaznu, ne treba da dodajete neke nove kazne na to. Uvek kažite detetu jasno da je kazna "ta i ta" zbog "toga i toga" i pridržavajte se toga.
Nemojte da kažnjavate dete za nešto što slučajno uradi. Nakon neke nenamerne greške je dovoljno da mu objasnite zašto što nije u redu i zašto to više ne bi trebalo da radi, prenosi deti.mail.ru.
Kazna treba da sledi odmah nakon ponašanja koje želite da ispravite jer odloženo kažnjavanje nema tako dobar edukativni efekat na mališane. Ako kaznite dete posle nedelju dana njemu sasvim sigurno neće biti baš najjasnije za šta snosi posledice.
Objasnite mu uvek detaljno šta je tačno loše u njegovom ponašanju, zašto i kakva će biti kazna. Ponekad deca ne razumeju pravila ponašanja i prekrše ih iz neznanja, a ne s namerom.
Kažite detetu da ga volite! Nikada ne zaboravite da nakon kazne jasno kažete mališanu da ga volite, te da niste nezadovoljni njime, nego njegovim ponašanjem, te da se nadate da se to neće ponoviti.
Najbezbednije kazne
Kada govorimo o kaznama ili je možda boje reći u ovom slučaju o disciplinovanju, postoje neki načini za koje se može reći da su bezbedni:
Zabrana omiljene aktivnosti – gledanje crtaća, igranje s drugarima napolju, odlazak kod nekog drugara. Pazite ipak da kazna ne bude prestroga ili da predugo traje.
Popravljanje posledica netašluka – to može da bude veoma efikasan metod, na primer, da dete samo mora da očisti fleku sa kauča koju je namerno napravilo.
Izvlačenje zaključaka – jako je važnon da dete razume šta je uradilo pogrešno i zašto ne bi trebalo to ponovi, zato je ponekad dovoljno da razgovarate, pustite ga da razmisli i samo izvuče zaključak.
Korisni poslovi – obavljanje nekih dodatnih kućnih poslova može da bude dobra lekcija za neke mališane, naročito za one koji su nemarni.
Kako ne treba da kažnjavate dete:
- Batinama
- Vređanjem ili ponižavanjem
- Vikanjem
- Ignorisanjem
- Uskraćivanjem hrane, vode, spavanja, odeće i drugih osnovnih potreba.
Ne zaboravite na kraju ni da se sa detetom "pomirite" i izgrlite nakon svađe – naglasite mu da ga i dalje veoma volite i da se nadate da neće biti potrebe za daljim kaznama.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.