Malo šta natera roditelje da se preispituju, kao situacije kada njihovo dete počne da udara sve oko sebe. Iako mnoge to zabrine, i svakako ne treba zažmureti na takvo ponašanje, znajte da to ne znači da će vaš mališan odrasti u nasilnika.

"Uzrast todlera nazivam ’fazom udaranja’ u razvoju jer je ovo ponašanje često kod dece između jedne i dve godine starosti", kaže klinički psiholog dr Debora Gleser.

Zašto dete udara druge

Mala deca možda ne shvataju da njihov udarac boli druge, a razlog tome je što se saosećanje ne razvija u potpunosti do treće godine. Mališani i ne razumeju u potpunosti svoje emocije, pa tako ni tuđe, zato su jako male, gotovo nikakve šanse, da malo dete nekoga udara sa ciljem da ga povredi, uznemiri.

Najčešće su neki od sledećih razloga krivi za to što dete udara druge:

Pokušava da komunicira

Baš kao i svi drugi, i mala deca ponekad iskuse dosadu, glad, žeđ, umor... Razlika je u tome što njihove verbalne veštine nisu toliko razvijene da komuniciraju ove emocije, što ih dodatno frustrira.

"Pošto vokabular vašeg todlera nije još uvek dovoljno razvije, veće su šanse da ono koristi svoje telo kako bi pokazalo emocije ili izrazilo neslaganje sa nečim", kaže profosorka pedijatrije dr Mirijam Šekter.

Brani se (ili svoje igračke)

Verovatno ste primetili da vaše dete možda češće udara druge u parkiću ili igraonici. Razlog tome mogu da budu mališani koji mu otimaju igračke, guraju ga, "narušavaju" njegov lični prostor. Bes ili razočaranje koje dete zbog toga oseća teraju ga da udari druge.

Ima loš dan

Kada vaš todler ima loš dan, veće su šanse da iz besa nekoga udari. "Čak i deca koja inače ne udaraju ili ne ujedaju mogu da izgube kontrolu kada su pod stresom ili na kraju dana koji im je bio naporan", kaže dr Šekter.

Imitira nekoga

Možda je vaše dete videlo starijeg brata ili sestru da se malo grublje igraju ili svađaju, pa je odlučilo da i ono proba.

Prirodno je temperamentno

Neka deca od rođenja imaju manje "opušten" karakter. "Mnogo toga zavisi od temperamenta", kaže dečji psihijatar dr Stenli Turecki, ističući da neka deca lako prebrode neke situacije, a druga ulaze u "režim" borbe.

Proba nove stvari

"Todleri stalno sebi postavljaju pitanje: ’Ako ovo uradim, šta će da se desi?’, a to se prenosi i u odnose sa drugima", smatra profesor ljudskog razvoja i porodičnih nauka dr Teodor Diks. "Oni nemaju veštine da dobiju ono što žele na razuman način, zato su ponekad veoma prkosni ili agresivni".

Potreban mu je lični prostor

Dete ne razume dobro prostorne odnose, pa ako se oseća kao da su ih drugi mališani saterali u ćošak na nekom malom prostoru, moguće je da će pokušati da udare, ujedu ili ogrebu kako bi izašli odatle, piše parents.com.

Kako da dete prestane da udara druge

Iako dete ne razume posledice udaranja i ne radi to s namerom da nekoga povredi, važno je da se takvo ponašanje zaustavi. Evo šta može da pomogne.

Odmah mu recite da prestane

Kada vaše dete udari nekoga, spustite se fizički na njegov nivo, pogledajte ga u oči i recite: "U redu je da budeš ljut/uznemiren/frustriran, ali nije u redu da nekoga udaraš".

Na taj način ćete mu dati do znanja da razumete kako se osećate, ali ćete zadržati postavljenu granicu. Ako dete ipak opet udari nekoga, udaljite ga ili ga zadržite za ruku uz reči: "Neću ti dozvoliti da opet udariš nekoga".

"Kada disciplinujete dete svaki put kad nekoga udari, ono će naučiti da nema izgovora za nasilje", ističe dr Šekter.

Ukažite na razlog

Pokušajte da shvatite šta je uznemirilo vaše dete i zbog čega je udarilo nekoga – da li mu je neko uzeo omiljenu igračku, da li je gladno... Objasnite im da rečima artikulišu ono što im treba, pa na primer, kažite: "Gladan si. Kaži ’gladan sam’".

Povežite detetova dela sa osećanjima drugih

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo – na primer: "Udario si Marka, to ga je povredilo i zbog toga se oseća loše". Dajte mu do znanja da razumete kako se oseća, ali da nikada nije u redu da udara druge.

Vežbajte rešavanje problema

Kroz igru učite dete kako da rešava neke situacije. Na primer, pretvarajte se da ste dete koje mu uzima omiljenu igračku i vežbajte da kaže: "To je moja igračka, molim te, vrati mi je". A ako to ne pomogne, kažite mališanu da zatraži pomoć od odraslih.

Skrenite mu pažnju

Ublažite tenziju među decom ubacujući novu igračku u igru ili predlažući neku novi igru. "Skretanje pažnje novom aktivnošću je često najlakši način da se rešši svađa", kaže dečji psiholog dr Erin Flojd.

Ako se svađaju oko igračke, dajte im minut da vidite da li će uspeti sami da reše konflikt, a ako preti da eskalira, možete da kažete: "Ako ne možete da se igrate na smenu, skloniću igračku, pa ćete se kasnije igrati njom".

BONUS VIDEO:

AGRESIVNOST KOD DECE NASLEDNA, ILI STEČENA? " Roditelji i sami praktikuju fizičku kaznu, ili su previše popustljivi" Kurir TV