Ne postoji način da izbegnete sve roditeljske greške, ma koliko se trudili. Naravno, dobro je da se trudite da budete što bolji za svoju decu, ali ne treba ni da se previše "jedete" kada pogrešite.

U nastavku pročitajte 10 najčešćih grešaka koje prave roditelji, što vam može pomoći da ih budete svesni i tako ih izbegnete.

1. Previše štitite dete

Ako na svakom koraku govorite "pazi, pašćeš", rizikujete da previše štitite dete, a psiholozi upozoravaju da prezaštićena deca izrastaju u nesigurne odrasle osobe. Dete mora da stiče nova iskustva, da uči da se nosi sa opasnostima i da pokušava samo da ih prevaziđe.

2. Nikada ne govorite "ne"

Sasvim je normalno da vam dete traži da mu kupite nove igračke, ali posao roditelja nije baš da mališanu daju sve što traži. Deca nisu srećnija ako imaju više igračaka, samo što, naravno, nisu dovoljno zrela da to shvate. To je odgovornost roditelja, da procene kada i da li treba da kupe detetu igračku koju traži. Naravno, to ne važi samo za igračke, već i za druge stvari koje dete traži...

3. Često gubite živce

Da ne biste dolazili u situaciju da stalno morate da vičete na dete, a onda se zbog toga kajete, potrebno je da mališanu postavite jasne granice. Mnogo bolji efekat na dete ima "Kada sedimo za stolom i jedemo, ne pričamo punih usta", nego "ućuti i jedi".

4. Mešate se u odnose među decom

Ako dete ima neki problem sa drugarom, u redu je da ga saslušate i možda date neki savet, ali ne bi trebalo da se mešate i tražite objašnjenje od roditelja drugog deteta (osim, naravno, ako je u pitanju nešto baš ozbiljno i to zahteva situacija).

U najvećem broju slučajeva, deca mogu sama da izglade sve nesporazume, a ako se odrasli umeđaju, to može da pogorša situaciju i učini da se deca osećaju nesposobno i kao da nemaju dovoljno slobode, piše nostrofiglio.it.

5. Verujete da je vaše dete savršeno

Mnogi roditelji smatraju svoje dete savršenim, nepogrešivim, pa kada dobije lošu ocenu ili neku grdnju u školi, mama i tata kažu: "Tvoji nastavnici ništa ne razumeju".

Želeći da na ovaj način zaštite dete, zapravo ga ohrabruju da postane arogantno. Ukoliko zaista postoji problem sa nekim nastavnikom, bolje je da sa njim porazgovarate uživo, bez prisustva deteta.

6. Takmičite se sa drugim roditeljima

Mnogi roditelji vole da se takmiče međusobno uspesima svoje dece. Međutim, to stalno poređenje u deci budi osećaj da nisu dovoljno dobra. Ako dete ne uspe da ispuni neki zadata, bolje je da se fokusirate na grešku, nego na to šta su druga deca uradila. Uostalom, vredi imati na umu da i najbolji greše ponekad.

7. Radite domaći umesto deteta

Nije pametno da mame i tate rade domaće zadatke ili neke druge dečje obaveze umesto deteta. Time ne samo da im ne pomažete, već im škodite jer je važno da dete nauči da se samo brine za svoje obaveze.

8. Niste usklađeni u vaspitanju sa partnerom

Kada roditelji ne deluju usklađeno u vaspitanju, pa mama jedno ne dozvoljava, a tata dozvoljava ili obrnuto, to stvara zbunjenost kod dece. Oni više ne znaju koga treba da pitaju, a ponekad osećaju i kao da su oni uzrok neslaganja između mame i tate.
Dakle, važno je da mama i tata uvek imaju usaglašeno mišljenje kada je u pitanju vaspitanje.

9. Pripisujete detetu svoje želje

Roditelji često pokušavaju da pripišu svoje želje mališanima, a trebalo bi samo da ih puste da sami donose neke izbore koji se tiču njih samih. Na primer, time što ćete reći: "Andrija ide na košarku, hoćeš da i ja upišem tebe?" nećete mnogo postići jer ako to nije ono što mališan voli, vrlo brzo će prestati da ide na treninge. Prosto, pratite interesovanja dece.

10. Ometate samostalnost deteta

Stalno nuđenje pomoći, poput "čekaj da ti mama da čokoladu, sav ćeš se umazati", ometa samostalnost deteta. Mališanima je potrebno da probaju nove stvari, da eksperimentišu, zato ih pustite da probaju, čak i ako se isprljaju. U pomoć priskačite ako vidite da dete nešto ne može samo ili da bi moglo da se povredi na bilo koji način.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana