Ako se u slučaju razvoda jedan roditelj odvoji, trauma deteta može donekle da se ublaži činjenicom da će moći da nastavi da se viđa sa oba roditelja, stvari se dramatično razlikuju nego kada jedan od roditelja umre. Smrt roditelja može da razvije ozbiljne mentalne poremećaje, kao što je depresija, posebno ako je smrt bila rana i nasilna, kao što je nesreća ili bolest. Ako su majke te koje su ostale, one imaju tendenciju da postanu previše zaštitnički nastrojene ili previše popustljive. Situacija je sasvim drugačija ako je otac taj koji ostaje sa detetom. Očevi često imaju potrebu da se zatvori u sebe, ophrvani tugom.

Prejake emocije

Nemojte ignorisati emocije deteta čak i ako ste zaokupljeni sopstvenim, svim naglim promenama i pripremama za sahranu. Procenite da li treba da zaštitite dete od samog pogrebnog rituala ili ne. Ovaj čin može biti prilično dramatičan i za vas, a psihološki efekti su različiti za dete, nekada je sve to previše, a može biti i način da se dete oprosti od svog voljenog roditelja.

Psihološki efekti

Oni mogu da variraju od depresije do mnogo ozbiljnijih posledica. Mala deca mogu imati simptome kao što su: nesanica, gubitak apetita, fizičke tegobe do osećaja krivice, anksioznosti, introvertnog ponašanja.

 Izbegavajte kažnjavanje

Ako primetite gore navedene psihološke efekte, nije prikladno rešenje da ga kaznite, jer kroz ove manifestacije mogu da izraze svoju tugu. Posvetite mu punu pažnju i stalno komunicirajte s njim.

Vremenom se simptomi tuge smanjuju

Preplavljuju vas svakodnevne aktivnosti, kada dođete kući s posla sve što želite je da se okupate i legnete u krevet. Zapamtite da ako je vama kao odrasloj osobi teško, za vaše dete ova situacija može imati doživotne posledice. Komunicirajte sa njim što je više moguće.

Ne pokušavajte da zamenite roditelja koji nedostaje

U početku će doći do poricanja, dete će odbijati da veruje da mu se tako nešto dešava, imaće napade plača, napade panike. Posle ove faze sledi bes, najbolnija faza za vas jer će krivica pasti na vas. Ne brinite, vaše dete ne zna da su takve situacije neizbežne.

Svaki roditelj ima svoju ulogu u životu i podizanju deteta. Ali pokušaj da se popuni praznina koju je ostavio vaš partner može razviti ozbiljne neravnoteže u ponašanju deteta bez roditelja. Ne izbacujte stres na dete, ono nije krivo, a niste bili spremni ni vi za takvu situaciju, pa morate da naučite da to prođete sa njim.

Čija je krivica?

Ničije. To je samo faza u životnom ciklusu. Niko nije spreman za takav događaj. Ne preuzimajte više odgovornosti nego što je potrebno.

BONUS VIDEO

Deljenje igračaka u parku  TikTok/kiaraizabellaa