Mnogi roditelji male dece žale se da čim kažu detetu da nešto ne radi, a ono radi baš to, što mame i tate često doživljavaju kao da se dete inati.

Međutim, trener koji se bavi pitanjima porodice, Dragana Aleksić, kaže da zapravo nije stvaru u tome da se deca inate niti bilo šta slično, već roditelji greše u načinu na koji im daju uputstva.

"Kada roditelji daju zahtev tako što detetu prvo kažu ’ne’ ili ’nemoj’, suočiće se sa tim da će dete da uradi baš to što oni ne žele. Evo, sada znate i zašto se to dešava. Umesto da budete uporni sa negacijom, pokušajte da kažete šta želite da budete ishod", napisala je ona na Instagramu, pa je navela i primere.

Umesto "ne diraj", "ne trči, pašćeš", "ne bacaj", "ne otimaj", pokušajte ovako: "Samo gledamo", "hodaj polako", "spusti pažljivo", "pitaj da li možeš".

Ona je gostujući u podkastu "Mamazjanija" detaljnije govorila o ovoj temi.

"Na primer, ako ja sada kažem ’nemoj da diraš ovu čašu’, i dete krene odmah rukom, zašto? Zato što mozak prvo mora da zamisli diranje te čaše, pa da anulira tu radnju. Kada je dete malo, taj proces traje duže od pokreta i onda se mi stalno suočavamo sa tim da dete uporno radi nešto što mu ja kažem da ne radi", rekla je Aleksićeva, pa dodala:

"U pitanju je način na koji mozak doživljava negaciju, odnosno ne može da razume radnju koja je predstavljena suprotno od onoga kako treba da se izvede. Mi možemo drugačije i treba drugačije da formulišemo zahtev, na primer: ’Ova čaša sada stoji na stolu, ova čaša ostaje tu’. Dakle, nisam nikakvu negaciju dala, samo sam potvrdila da ona sada treba tu da ostane", zaključila je.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana

(Mamazjanija/Yumama/Nataša Zlatković)