Kada su naša deca starija, mi obično definišemo samopouzdanje kao poverenje u sebe, a ne praćenje gomile. Pa ipak, kada su naša deca mlađa, često imamo potpuno suprotnu definiciju: Zašto moje dete nije dovoljno samouvereno da bi steklo drugare na igralištu? Zašto moje dete ne napušta moje krilo na zabavi? Zašto ostaju po strani na fudbalu?
Pa šta da kažemo u ovakvim trenucima? Pogledajte ovaj video u kome psiholog objašanjava kako se postupa u situacijama kada detetu nešto ne ide i žali se na to.
Kada vam se dete žali da ne čita tako dobro kao ostali vršnjaci u njegovoj grupi, ne idu mu neke aktivnosti poput fudbala, smatra da je loše i neuspešno, nemojte ga tešiti nekim rečima kojima umanjujete njegove neuspehe. Tako ćete mu samo još više narušiti samopouzdanje i obeshrabriti ga. Saslušajte ga, pokušajte da mu pokažete da nije tako strašno to šta ga plaši, ne ide mu, dokažite da je sve moguće postići. Tako se gradi samopouzdanje koje će zauvek trajati.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna