Kada dete počne da boli grlo, prvo što uradimo jeste da počnemo da pomažemo sebi na poznate načine: priprema toplog čaja sa limunom, zagrejate obloge za grlo, odmotamo šal oko grla...

Ali u slučaju akutnih respiratornih infekcija, kada boli grlo, ovi prirodni lekovi mogu da budu kontraindikovani. Zagrevanje grla je opasno jer može izazvati rast bakterija i oticanje sluzokože,upozorava otorinolaringolog, kandidat medicinskih nauka Olga Zaitseva za portal Parents.ru.

Ne treba se zanositi oblogama i toplim čajem iz istog razloga, ali potrebno je puno toplih (ne vrelih napitaka). Takođe je velika greška da se inhalirate kada postoji upala grla: vlažan i veoma vruć vazduh opterećuje oslabljeno telo i postoji opasnost od komplikacija.

Još jedna uobičajena zabluda je oslanjanje na mandarine, pomorandže i čaj sa limunom tokom respiratorne infekcije. Mnogi veruju da vitamin C, koji se nalazi u velikim količinama u citrusnom voću, pomaže u borbi protiv infekcije. Ali u isto vreme, kiselina iritira već upaljena tkiva grla. Zbog toga je tokom nadraženog grla bolje izbegavati kiselu hranu.

"Idealni proizvodi koji se mogu smatrati bezbednim čak i za decu su proizvodi na bazi lizozima (supstanca koja pripada klasi prirodnih antibakterijskih enzima). Pomažu u povećanju lokalnog imuniteta, što je važno kod upale grla, jer je to prirodni enzim koji se nalazi u ljudskom telu", objasnila je Olga Zajceva.

BONUS VIDEO:

Kako zvuči veliki kašalj kod dece 2 TikTok/helpathand_education

(Yumama/T.A.S.)