Nije neuobičajeno da mala deca često šmrkljaju, kašlju, a posebno kada krenu u kolektiv, odnosno u vrtić ili predškolsko. Iako svi znamo i čujemo od drugih roditelja da je normalno da se dete često razboleva kada tek krene u kolektiv, mnogi se zapitaju koliko često je zapravo normalno, a kada je ipak previše.
Pedijatar dr Krupa Plejfort je na svom Instagramu pisala o ovoj temi, objašnjavajući da nije neuobičajeno da zdravo dete, sa zdravim imunim sistemom u prvih 12 do 18 meseci nakon kretanja u kolektiv ima:
- Šest do osam respiratornih infekcija (prehlada, kašalj)
- Jednom do dvaput stomačni virus
- Nekoliko drugih infekcija (poput bolesti ruku, nogu i usta ili rozeole)
Ona ističe da roditelji često imaju utisak kao da dete nikad nije zdravo jer se infekcije grupišu, pa recimo mališani imaju prehlade na jesen i zimu, a druge infekcije na leto i proleće. Međutim, to, dodaje dr Plejfort, ne znači da radite nešto pogrešno, niti da sa detetom nešto nije u redu.
"Naravno da često razbolevanje može da ukaže na problem sa imunim sistemom. Ali broj infekcija koji može da bude normalan za decu u prvoj godini u kolektivu je daleko veći nego što ljudi očekuju", napisala je ona u svojoj objavi, a zatim je otkrila i šta može da ukaže na neke probleme sa imunitetom:
- Bakterijske infekcije koje se često ponavljaju, česta upotreba antibiotika, posebno apscesi/kožne infekcije, upala pluća/respiratorne infekcije
- Česta hospitalizacija
- Česta pojava kandide, posebno kod dece mlađe od godinu dana
- Porodična istorija problema sa imunim sistemom
- Dete ne napreduje dobro – slabije raste, gubi na kilaži
- Ima neke hronične bolesti
Pedijatar podseća da je normalno da se deca razbolevaju, te da njihov imunitet infekcije koristi kako bi stvorio zaštitu od njih u budućnosti, te da to nije razlog da mališani ne idu u vrtiće.
Takođe, istakla je da prema nekim podacima deca koja idu u vrtić imaju manje infekcija kasnije kada krenu u školu, dok mališani koji nisu išli u vrtić tj. nisu boravili u kolektivu imaju više infekcija kasnije kada krenu u školu.
"Na ovaj ili onaj način, dete će steći imunitet na te bolesti, ali kada su stariji, možda se malo brže oporave", poručila je dr Plejfort, dodajući da to što se neko dete ne izlaže virusima tj. ne ide u kolektive ne znači da je njegov imunitet slabiji, već prosto još uvek nije imao priliku da stvori zaštitu.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna