Streptokokno zapaljenje grla je prilično česta infekcija kod dece. Kod nekih mališana se javlja i iznova, ali dobra stvar je da se uglavnom vrlo lako leči antibioticima.

Međutim, kod malog broja dece, ova infekcija može da izazove jako čudne promene u ponašanju, poznate pod imenom PANDAS sindrom, odnosno pedijatrijski autoimuni neuropsihijatrijski poremećaj povezan sa streptokoknom infekcijom.

Kod dece kod koje se javi PANDAS sindrom ponašanje može bukvalno preko noći da se promeni, da postanu promenljivog raspoloženja, anksiozna, agresivna, da imaju opsesivno-kompulsivno ponašanje, kao i neke nevoljne pokrete tela.

Može da deluje zastrašujuće, ali kada se postavi dijagnoza ovog sindroma i započne lečenje, mališani se uglavnom potpuno oporave, piše wembd.com.

Šta ga uzrokuje

Doktori nisu sasvim sigurni zašto se kod neke dece javlja PANDAS sindrom, ali smatraju da je u pitanju autoimuni poremećaj, što znači da infekcija dovede do toga da imuni sistem napada zdrave ćelije u telu, u ovom slučaju ćelije mozga.

Simptomi PANDAS

Mališani kod kojih se javi PANDAS sindrom iznenada počnu da pokazuju znake opsesivno-kompulsivnog ponašanja, da imaju tikove, a ponekad se javi i oboje. Promene ličnosti i ponašanja su iznenadne i brze, a počinju da se pojavljuju ubrzo nakon streptokokne infekcije grla.

Opsesivno-kompulsivni poremećaj dovodi do pojave nekih misli koje ne mogu da izbace iz glave ili do potrebe da iznova ponavljaju neke radnje. Tikovi su, s druge strane, iznenadni pokreti ili zvuci koje dete iznova ponavlja i koje ne može da kontroliše – na primer, poput treptanja ili cimanja glavom. Mogu da gunđaju, zvuče kao da pokušavaju da pročiste grlo ili ponavljaju određene reči.

Kod dece koja već imaju opsesivno-kompulsivni poremećaj ili tikove, ovaj sindrom može da pogorša to stanje.

Još neki simptomi koji mogu da se jave su:

  • Nekontrolisani, nagli pokreti
  • Simptomi ADHD-a, poput hiperaktivnosti ili problema s pažnjom
  • Napadi anksioznosti ili strah od odvajanja od roditelja
  • Depresija
  • Ispoljavanje ponašanja koje je dete već preraslo, poput tantruma ili tepanja u govoru
  • Bolovi u zglobovima
  • Neraspoloženje, iritabilnost, plakanje ili smejanje u trenucima u kojima je to neprikladno
  • Senzorni problemi, uključujući osetljivost na svetlost ili situacije kada dete čuje ili vidi stvari koje nisu tu
  • Problemi sa spavanjem
  • Mokrenje u krevet, češće izmokravanje tokom dana, ili oboje

Dijagnoza PANDAS sindroma

Test koji potvrđuje trenutno ili nedavno prisustvo bakterija je potreban da bi se utvrdilo da li je u pitanju PANDAS, koji može da imitira druge poremećaje. Testom iz krvi može da se utvrdi da li je dete nedavno imalo streptokoknu infekciju od koje se oporavilo.

Ukoliko mališan nema ili nije imao nedavno streptokoknu infekciju, onda nema PANDAS sindrom, ali simptomi svakako mogu da ukažu na neki problem u imunom sistemu jer je PANDAS deo veće grupe autoimunih bolesti koji utiču na mozak, a nazivaju se pedijatrijski neuropsihijatrijski sindrom akutnog početka (PANS). Simptomi su slični, ali mogu da budu izazvani i nečim drugim pored streptokoka.

Lečenje

Što se pre dijagnostikuje i započne lečenje PANDAS sindroma, veće su šanse da se simptomi povuku. Lečenje obično podrazumeva lekove, poput antibiotika, antizapaljenskih lekova, antidepresanata i kognitivno bihejvioralne terapije.

Iako je potrebno vreme, većina dece se od ovog sindroma uz adekvatno lečenje potpuno oporavi. Simptomi se polako povlače u periodu od nekoliko meseci nakon povlačenja streptokokne infekcije, ali u lečenju i povlačenju simptoma može da ima uspona i padova.

Takođe, kod dece koja su već imala PANDAS su veće šanse da se ovaj sindrom ponovo javi s novom streptokoknom infekcijom, a ono što može da pomogne u smanjenju rizika od obolevanja su mere prevencije poput redovnog pranja ruku, čestog menjanja četkice za zube, izbegavanja kontakta s bolesnima.

BONUS VIDEO:

OVO SU SIMPTOMI NOVOG SOJA KORONA VIRUSA! Epidemiolog bez dileme: Čuvajte se infekcije, čak i vi koji ste preležali Kurir televizija